Kıbrıs

Kıbrıs Türk toplumuna yönelik AB Yardım ProgramıAvrupa Komisyonu,  Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı tarafından uygulanacak 17,7 milyon Euro’luk “Yerel Altyapı Hizmetleri” projesinin başladığını açıkladı.

Avrupa Komisyonu, 11 Nisan 2019 Perşembe günü 10.00–12.00 saatleri arasında Lefkoşa’da Bandabulya Sahne’de, Kıbrıs Türk toplumuna yönelik AB Mali Yardım Programı kapsamında gerçekleştirilecek ve başlangıç bütçesi 17,7 milyon Euro olan üç yıllık yeni bir altyapı hizmetleri projesinin başlangıcını duyurdu. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından uygulanacak olan projeye her yıl ek fon tahsis edilecek.

“Yerel Altyapı Hizmetleri” (LIF), finanse edilecek projelerin taranması, faydalanıcılara destek ve öneriler sunması amacıyla, faydalanıcıları ve tüm ilgili paydaşları, düzenli olarak bir araya getiren “Yönlendirme Komitesi’ne” ve bir de “Danışma Kurulu’na” sahip olacağı kaydedildi.

Avrupa Birliği, bu proje aracılığıyla, Kıbrıs Türk yerel topluluklarından faydalanıcılara, finanse edilecek ve uygulanacak projeler için başvuru yapma fırsatı sunacak.

“Yerel Altyapı Hizmetleri” projesi kapsamında hali hazırda uygulanmakta olan öncelikli Pedieos/Kanlı Dere Islah Projesi, etkinlikte detaylı bir şekilde sunuldu.

Bu proje kapsamında, taşkından korunma tedbirleri, bisiklet ve yürüyüş parkurları, rekreasyon alanları ve yeşil hattın kuzeyi ve güneyi boyunca çevre eğitim tesislerinden oluşan, dereye paralel takriben 5 kilometre uzunluğunda bir parkın inşa edilmesi de yer alıyorAvrupa Komisyonu, Pedieos/Kanlı Dere’nin ıslah edilmesi için ayrıntılı bir Fizibilite Çalışmasını yakın bir geçmişte tamamlandı. UNDP, 2019 yılının ortalarında, ilişkili tasarım ve inşaat sözleşmesini ihale yoluyla açmayı planlıyor.

Etkinlikte ayrıca şu anda “Yerel Altyapı Hizmetleri” kapsamında olan aşağıdaki projelerden de bahsedildi:

–       Su kaynakları konusunda master planı

–       Morphou/Güzelyurt ve Mağusa atık su arıtma tesislerinin genişletilmesi

–       Lefkoşa yeşil atık kompost tesisi

–       Mandres/Hamitköy kanalizasyon şebekesi

–       Lefkoşa eski atık su arıtma tesisinin devreden çıkarılması (Etap I)

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı