Kemal Sunal'ın vefatının ardından geçen 18 yıl - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Mayıs 25, 2024
Sanat

Kemal Sunal’ın vefatının ardından geçen 18 yıl

Usta oyuncu Kemal Sunal’ın vefatının 18.nci yılında Kemal Sunal’ı birde Üniversite arkadaşı Engin Yıldırımdan okuyalım

Kemal Sunal’ın üniversite arkadaşı Engin Yıldırım, Kemal Sunal’ın en çok merak edlen geç yaşta üniversiteye geri dönüp okulu bitirmesinin nedenini öncelikle şöyle açıklıyor:


Hababam Sınıfında film icabı da olsa okulu bitirememişti. Sanatçı olarak göz önünde olan, örnek alınan insan olarak, herkese özellikle de gençlere örnek olmak için geç de olsa üniversiteyi bitirdi.

 

İnek Şaban tiplemesiyle hafızalarımızda yer eden, Türk Sineması’nın en çok güldüren adamı Kemal Sunal’ın kalp kriziyle hayata veda edişinin 18. Yılı.

Engin Yıldırım, Türk televizyonlarında filmleri en çok gösterilen ve ekranlara mıknatıs gibi çeken Kemal Sunal’ın Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden sıra arkadaşı. Onunla lisans ve yüksek lisans eğitimi süresince aynı sırayı paylaştı daha sonra da vefatına kadar hayatında yakın arkadaşı olarak yer almaya devam etti.

Abi kardeş gibi gezdiler, dost oldular, hatta Kemal Sunal’ın akrabası gibi aile içinde yer aldı. Yıldırım, Yeşilçam’ın en tanınmış simalarından biri olan Kemal Sunal’ın bilinmeyen yönlerini ve onunla ölümüne kadar yaptığı arkadaşlığı bize anlattı.

– Kemal Sunal ile tanışmanız nasıl oldu?

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi 2. sınıfa başladığımda okulda Kemal Sunal’ın aftan yararlanarak Üniversiteye 2. sınıftan başladığını duymuştum. Birinci sınıftan itibaren derslere düzenli olarak giren, iyi not tutan ve el yazımın da iyi olması nedeniyle üniversitedeki arkadaşlarımın çoğu ders notlarını benden alırdı. Bir süre sonra herkese tek tek defterimi vermekten ise tüm ders notlarımın fotokopisini kırtasiyeye bırakmaya başlamıştım. Herkes notlara bu şekilde ulaşırdı. Ders notlarım bir şekilde Kemal Abi’ye de ulaşmış. O da diğer arkadaşlar gibi notlarımı alıyormuş. Üniversitenin bahçesinde bir gün karşılaştığımızda notların yazarı olduğumdan bir arkadaş bahsedince bu şekilde tanışmış olduk.

ÇOK CİDDİ BİR İNSANDI

– Kemal Sunal’ın en belirgin özelliği neydi?

İşi gereği sosyal bir insan olmasına rağmen, aslında içine kapanık bir insandı.

– Filmlerde gördüğümüz Kemal Sunal ile gerçek hayattaki arasındaki farklar nelerdi?

Filmlerde canlandırdığı gibi çok iyi bir insandı. Ama gerçek hayatta ciddi bir insandı. Örneğin, otomobilinde beraber bir yere giderken kırmızı ışıkta yolda durduğumuzda, sevenleri onun görünce sanki filmlerdeki Kemal Sunal’ı görmüş gibi hareket etmeye başlıyorlar ve hatta kimileri abartıp otomobilin camına yapışıyorlardı. Halbuki film başka, yaşam da başkaydı. Kemal abi, ciddi, az ama öz konuşan bir insandı. Ancak ailesi ve yakın dostlarının yanında türkü söyler, şakalar yapar ve hepimiz normal hayatımıza nasıl devam ediyorsak o da devam ederdi.

Seviyeli, dürüst, vefalı , yardım sever ve ciddi bir insandı.

TÜRKÜLERİ SEVERDİ

– Nasıl bir aile babasıydı? Çocuklarıyla arası nasıldı?

Örnek bir sinema sanatçısı olduğu gibi, örnek bir aile babasıydı. Çocuklarını her açıdan en iyi şekilde yetiştirmiş iyi bir aile babası idi. Ailesini magazin programlarından uzak tutar ve Türkiye’nin en önemli sinema sanatçılarından biri olmasına rağmen mütevaziydi. Gerek eğitim gerekse  sosyal açından en iyi şekilde yetişmeleri için ne gerekiyorsa yapmıştır.

– Yaptığı hobileri, müzik zevkleri, gelecekle ilgili düşünceleri nelerdi?

Okumayı çok severdi. Popüler şarkıları dinlemekle birlikte özellikle Türkü ve Türk sanat Müziği dinler, hatta dost meclislerinde çok mutlu olduğu ortamlarda kimi zaman Türkü de söylediğine şahit olmuşumdur.

– Türk sinemasıyla ilgili konuşmalarınız oldu mu?

Çok konuştuk. Sinemaya geçiş öyküsünden (Mavi Boncuk filmiyle), Propaganda’ya kadar filmlerde yaşadıklarını, üzüntülerini, sevinçlerini; Hatta kimleri daha çok sevdiğini, kimleri daha az sevdiğini, ona göre kimlerin haybeye ünlü olduğunu, kimlerle neden film çekmediğini vs. konuşurduk. Her zaman en çok üzüldüğü konulardan biri ise telif yasasının geç çıkmış olmasıydı. Malum Kemal Sunal filmleri defalarca yayınlanır ve televizyonlarda rayting rekorları kırmasına rağmen çoğu telif yasasından önce çekildiği için bu gelirden pay alması mümkün olmuyordu. Ancak son dönem çevirdiği birkaç film ve dizi film hariç telif hakkından hiç faydalanamayan mağdur sanatçılarımızdandı. Eğer faydalanabilseydi telif hakları nedeniyle belki de Türkiye’nin sayılı zenginlerinden biri olurdu.

– Üniversiteyi niçin geç yaşta bitirmeye karar verdiğini söylemiş miydi?

Hababam sınıfında film icabı da olsa okulu bitirememişti. Ancak liseyi 11 yılda, dört yıllık üniversite maratonunu ise 27 yılda tamamlamıştı. Herkese özellikle de gençlere örnek olmak için geç yaşta da olsa üniversiteyi bitirdi. Üniversiteyi bütünlemesiz  bitirmesinin sırrını bir keresinde sormuşlardı. O da beni göstererek ‘Artık akıllandım, kendime uslu arkadaşlar edindim’ demişti. Ömrüm oldukça bu sözü unutmayacağım.

AİLESİNİ DESTEKLERDİ

– En sevdiği rollerden bahsetti mi hiç, ya da rol arkadaşlarından?

En sevdiği roller özellikle Şaban serisi, Hababam Sınıfı ve Şark filmleri idi. En sevdiği veya sevmediği rol arkadaşları ise bende kalsın. Zaten onlar da kendilerini biliyorlardır, ki bazıları da artık ebediyete göçtü.

– Eşi ve çocuklarının gelecekleriyle ilgili planları var mıydı?

Çocuklarının kendi yollarını, kariyerlerini kendileri çizmesine özen göstermiştir ve çocuklarının aldıkları kararları desteklemiştir.

Eşi Gül Abla ile birlikte ise Gül Sunal Anaokulunu açmışlardı.

FİLMLERİNİN İNCELENMESİNİ İSTİYORDU

– O Türk insanının filmlerini ve kendisini çok sevmelerini neye bağlıyordu?

Herkesin kendisinden bir şeyler bulmasına, zaman geçse de filmlerin konularının güncelliğini korumasına, yüzüne, özellikle Hababam Sınıfı ve bazı seri filmlerinde Türk Sineması’nın en önemli sanatçı kadrolarıyla birlikte oynamasına, insanlara mesaj verirken de güldürebilmesine, kahramanın sonunda kötü insanlara galip gelmesine, filmi baştan sona takip etmeyen seyircinin bile filmi yakaladığı yerden itibaren gülmeye başlayabiliyor olmasına bağlıyordu… Kemal Sunal filmlerinin sosyologlar tarafından incelenmesini istiyordu.

CİMRİ DEĞİL TUTUMLUYDU!

– Rahmetli Sunal için eli sıkı şeklinde söylentiler çıkmıştı…

Kemal Sunal için cimri yakıştırmasına katılmıyorum. O cimri değil, tutumlu idi. İkisi farklı bir şey. Maddi zorluklarla büyümüş bir insandı ve kazancını dikkatli harcaması çok normaldi. Birçok kimse bilmez ama o burs vererek öğrenciler okuturdu. Cimri biri bunu yapar mı sizce?

 

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar