DünyaSürmanşet

Katalonya, cadı diye öldürülen çoğu kadın bin kişiden özür diledi
İspanya’nın özerk bölgesi Katalonya’da parlamento, yaklaşık 400 yıl önce büyücülük suçlamasıyla öldürülen çoğu kadın yüzlerce kişinin itibarını iade etti.

Bağımsızlık yanlılarının ve sol görüşlü kesimlerin çabalarıyla hazırlanan karar, dün yapılan oylamada 114 kişinin evet demesiyle geçti. 14 milletvekili aleyhte oy kullanırken sandıktan 5 çekimser oy çıktı.
Avrupa’da 1580 ile 1630 arasında yüzde 80’i kadın yaklaşık 50 bin kişinin cadılık suçlamasıyla ölüme mahkum edildiği tahmin ediliyor.The Guardian, o dönem İspanya’da zorla Hıristiyanlığa geçirilen Yahudiler ve Müslümanlarla meşgul olan Engizisyon’un cadılığa yöneltilen iddialara şüpheyle yaklaştığını yazdı.

Ancak Katalonya bu konuda bir istisna. İspanyol tarihçiler, cadı avının 18. yüzyıla kadar devam ettiği Katalonya’nın, cadıları cezalandırmada kıtadaki ilk bölgelerden biri olduğunu belirtiyor. Zira Avrupa’da cadılığa karşı hazırlanan ilk yasalardan biri, Katalonya’ya bağlı Lleida’da 1424’te kabul edilmişti.

Tarihçi Pau Castell, kırsal alanların feodal beyliklerin kontrolüne geçmesinin ve itirafın suç için tek başına yeterli olmasının Katalonya’da cadı avlarının yaygınlaşmasına yol açtığını savundu. Castell çocukların aniden ölmesi, doğal afet veya kötü geçen hasatlar için cadıların suçlandığını söyledi.

Bir başka tarihçi Nuria Morello ise şüphelilerin genellikle geleneksel tıp hizmeti verenler ve kadınlar olduğunu söyledi.

Öte yandan Avrupa’nın geri kalanın aksine cadılar burada kazıkta yakılmadı. Bunun yerine asıldı.

Castell, bu tercihin odunun “israf edilmemesi” için yapılmış olabileceğini söyledi.

İskoçya, İsviçre ve Norveç’te de benzer adımlar atılmıştı. Örneğin İskoçya, cadılık suçundan yargılanıp öldürülen çoğu kadın binlerce kişinin itibarının iade edilmesini değerlendirme kararını geçen ay almıştı.

Katalonya’da karara destek veren aktivistler, cadılık gerekçesiyle öldürülen kişilerin isimlerinin sokaklara verilmesini istiyor.

Katalonya parlamentosundan Jenn Diaz da bu konuda şöyle konuştu:

Geçmişte bize ‘cadı’ diyorlardı. Şimdi ‘feminaziler’ veya ‘histerik ya da cinsel açıdan öfkeli’ diyorlar. Geçmişte ‘cadı avı’na çıkıyorlardı. Şimdi bunlara ‘kadın cinayeti’ diyoruz.Başa dön tuşu