Karpaz darmadağın - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Eylül 30, 2023
KıbrısManşet

Karpaz darmadağın

karpaz

Karpaz bölgesinde yılın ilk gününde başlayan ve önceki gün şiddetini arttırarak devam eden yağışın neden olduğu hasarın bilançosu netleşiyor

karpaz


Ülke genelinde etkili olan sağanak, Karpaz bölgesinde yaşamı felç etti. Bölgede etkili olan yağışlardan en büyük zararı Yeşilköy ve Ziyamet gördü.

Yeşilköy’de onlarca evi yağmur suyu bastı, evlerdeki eşyalar yağmur suyu ile taşınan çamurlara bezendi, birçoğu tamamen kullanılamaz duruma geldi. Bölgede bazı evlerin duvarları, bazı evlerin çatıları çöktü.

Aşırı yağış nedeni ile meydana gelen toprak kayması Ziyamet’te de bir mandırada 21 küçükbaş hayvanın telef olmasına sebep oldu.

karpaz

Hayvanların bazıları toprak ve kayaların altında kaldı, bir kısmı da sel sularına kapıldı, boğularak can verdi.

Aşırı yağış, Tuzluca, Yeşilköy ve Ziyamet’te ekili birçok tarlayı da göle dönüştürdü. Üzüm bağları sular altında kaldı.

Bölgede bazı yollarda çökme meydana geldi. Boltaşlı’dan deniz sahiline ve ağıllar bölgesine giden yolda köprü yıkıldı.

Karpaz bölgesinde etkili olan şiddetli yağışın yarattığı felaketin fotoğrafı dün net şekilde ortaya çıktı.

 

3 bölgede yollar halen kapalı

Karpaz ve İskele bölgesinde etkili olan sağanak yağıştan olumsuz etkilenen ve önceki gün trafiğe kapatılan yollarda dün de trafik akışı sağlanamadı.

Polisten dün yapılan açıklamada Kalecik – Tuzluca kavşakları arasında kalan yolda su birikintisi nedeniyle yolun halen trafiğe kapalı olduğu, ulaşımın Kalecik köyü içinden verildiği kaydedildi.

Polis Basın Subaylığı’nın açıklamasında ayrıca, Boltaşlı’dan sahile giden yolda köprü yıkılması sonucu yolun kullanılamaz duruma geldiği ve trafiğe kapandığı belirtildi.

Polisin açıklamasına göre, Yeşilköy petrol istasyonu önündeki yolda önceki gün meydana gelen çökme nedeni ile trafik akışına kapatılan yol halen açılmadı. Ulaşım, Yeşilköy’de alternatif yollardan veriliyor.

 

En fazla Dipkarpaz’a yağdı

Meteoroloji Dairesi, dün sabaha kadarki son 24 saatte en fazla yağışı metrekareye 20 kilogramla Dipkarpaz’ın aldığını bildirdi.

Meteoroloji Dairesinden verilen bilgiye göre, Dipkarpaz 20 Kg/M², Esentepe 19 Kg/M², Akdoğan 17 Kg/M², Yeşilırmak 15 Kg/M², Zaferburnu 14 Kg/M², Taşpınar, Sipahi 11 Kg/M², Vadili 10 Kg/M², Akdeniz, Kalkanlı, Kaleburnu, Serdarlı 9 Kg/M², Güzelyurt, Çamlıbel, Ercan, Ziyamet, Mallıdağ, Lefke 8 Kg/M², Devlet Üretme Çiftliği, Geçitkale, Karaoğlanoğlu, Koruçam, Lefkoşa, Kozanköy, Beyarmudu, Kırıkkale 7 Kg/M², Alevkaya, Bostancı, Tatlısu, Türkeli’de 6 Kg/M², diğer yörelerde ise 1 İle 5 Kg/M² arası yağış kaydedildi.

 

emrah yeşilırmak

Yeşilırmak: Umarım devletimizin sözleri lafta kalmaz

Yenierenköy Belediye Başkanı Emrah Yeşilırmak, Karpaz bölgesinde etkili olan sağanak sebebi ile meydana gelen sel felaketinin izlerinin silinebilmesi için belediyenin çalışmalarını aralıksız sürdürdüğünü açıkladı.

Yeşilırmak, bölgede aşırı yağışlardan olumsuz etkilenen vatandaşların zararlarının da devlet tarafından en kısa sürede tazmin edilmesini temenni etti.

Yeşilırmak, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Umarım devletimiz bölgemizde yaşanan sel felaketinden dolayı mağdur olan vatandaşlarımıza sahip çıkar ve lafta kalmaz! Belediye olarak biz dün geceden beridir elimizden geleni yaptık, yapmaya devam edeceğiz. Bölgemize geçmiş olsun” ifadelerini kullandı.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar