KıbrısManşet

Karlıtaş: Pandemiden en fazla etkilenen sektör turizm


Gürsel KARAGÖZLÜ- Lefke Turizm Derneği Başkanı Hasan Karlıtaş, Koronavirüs sagınının ülke turizmine etkilerini değerlendirdi Havadis’e değerlendirdi.

Karlıtaş, Kovid-19 salgınının, tüm dünyayı etkilediği gibi ülkemizi de pek çok anlamda olumsuz etkilediğini söyleyerek, “Dünyanın turizm anlamında büyük ülkelerinin aksine, ülkemizde vaka sayısı ve ölüm oranı düşük olsa da, özellikle Mart – Nisan aylarında, yaşanan olağanüstü sürecin etkileri her anlamda ülkemizde de hissedilmiştir” dedi.“Hiç tartışmasız en fazla mağdur olan sektörlerin başında turizm gelmektedir” diye konuşan Karlıtaş, şunları kaydetti: “Neredeyse üç aydır hareket olmayan turizmde, otel, acente, rehber, restoran, kiralık araba ve esnaf gibi çok ciddi bir zincir etkilenmiştir..

Turizm ve tarım ilişkisinden dolayı, tarımsal üretim yapan kesimler de turizmin durmasından olumsuz etkilenmiştir.

En büyük mağduriyetlerden birini de, işsiz kalan turizm çalışanları ve rehberler yaşamaktadır.

Elbette ki önce sağlık, Ancak Sağlıklı turizm yapmak ve özellikle iç turizmde gerekli tedbirleri alarak, insanımızın kendi ülkesinde tatil yapmasının önünü alacak önlemlerin ve tanıtım çalışmalarının yapılmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum.

 

“Lefke’de hafta sonları, yeniden bir hareketlenme başladı”

 

Lefke ilçesi özeline bakacak olursak, Lefke her alanda olduğu gibi turizm anlamında da kâğıt üzerinde öncelikli gibi görünse de, gerçekte öyle olmayan yaşayan bölge, Koronavirüs yasakları döneminde zaten az olan turizm konaklama işletmeleri, restoranlar ve tüm turistik işletmeler olumsuz etkilenmiştir.

Lefke Turizm Derneği olarak Lefke Belediyesi ile her sene işbirliği halinde yaptığımız Ceviz Festivali’ni yapamadık. Festivalde, üreticiler ürünlerini satma imkânına sahip oluyordu, ayrıca bölgemize bir hareketlilik geliyordu. Artık Kasım ayında yapılacak Hurma Festivali’ne hazırlanacağız.

Yaptığım gözleme göre, Koranavirüs sonrasında ilçemizde hafta sonları, yeniden bir hareketlenme başlamıştır. Restoranlar, kahvaltı mekânları hatta son dönemleri olsa da, Yeşilırmak’ta çilek tarlaları ziyaret edilmektedir. Fakat üç ay boyunca her yer gibi, batı bölgesi de kayıplar yaşamıştır. Bu hareketlenme de yetersizdir.

 

“Umarım gerekli dersler çıkarılır”

 

Bu süreçte, yerel turizm ve alternatif turizm yapanlar özellikle desteklenmelidir. Çünkü bundan sonraki süreç, sağlığın ön planda olacağı, bizi biz yapan kültürel değerler ve doğanın önde olacağı yerlere ilginin olacağı bir dönemdir. Yaşadığımız olumsuz aylardan sonra hepimizin çıkaracağı dersler var. Umarım gerekli dersler çıkarılır.Başa dön tuşu