Karatay: Turp yiyin, turp gibi olu - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Çarşamba, Kasım 29, 2023
BeslenmeSağlık

Karatay: Turp yiyin, turp gibi olu

Canan Karatay

Rafineri un ve şekerin insülini artırdığını ve insülini dengede tutmanın birçok hastalıktan koruduğunu söyleyen Prof. Canan Karatay, “Kutu ve taze sıkılmış meyve suları çocukların ve bebeklerin alkolüdür. Şeker ve C vitamini aynı anda alındığında yararı değil zararı var. En doğal meyve zeytindir. Turp yiyin turp gibi olun” diye konuştu.

Kitapseverlerin merakla beklediği 5. Uluslararası CNR Kitap Fuarı İstanbul Yeşilköy’de devam ediyor. 18 Mart’a kadar sürecek olan fuarın ikinci gününe Kalp ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay’ın açıklamaları damga vurgu.

Fuar kapsamında “Gerçek Tıbbın 10 Şifresi” adlı kitabının tanıtım söyleşisinde konuşan Karatay, rafineri un, şeker ve rafineri tuzdan ısrarla kaçınılması gerektiğini söyleyerek şöyle konuştu:


“Yediğimiz bütün şeker, un ve içtiğimiz şekerli içecekler kan şekerinin ve insülin hormonunun, bunun sonucunda da trigliseridin yükselmesine yol açıyor. Bu durum da hücre ve organları bozuyor. Trigliseridin yükselmesi, 20 türlü hastalığa yol açan hormon üretiyor.”

“İNSÜLİNİ DENGEDE TUT HASTALIKTAN KURTUL”

Bu hastalıkların başında beyne pıhtı atması, beyin basınç yüksekliği, katarak, kalp, felç, damar tıkanıklığı, kısırlık, adet düzensizliği, sperm azlığı, kanserin geldiğini kaydeden Karatay şunları söyledi:

“İnsülininizi dengede tutun, bu hastalıklardan kurtulun. Çünkü bu hastalıkların hiçbiri genetik değil. İlaç eksikliği sonucunda da bu hastalıklar ortaya çıkmıyor. Diyet diye bir şey de yok. ‘Bunu ye mucize, şunu ye mucize.’ Hepsi satışa yönelik. Şekerinizi yükseltmeyin, insülininizi dengede tutun yeter.”

 

“ŞEKERLE C VİTAMİNİN AYNI AYNA ALINMASININ HİÇBİR YARARI YOK”

Meyvelerin de şeker dolu olduğunu ve bağışıklık sistemini bozduğunu ileri süren Karatay, şöyle devam etti:

“Kutu ve taze sıkılmış meyve suları çocukların bebeklerin alkolüdür. Vatandaş C vitamininin sadece meyvelerde olduğunu sanıyor. Bu yanlış. Şekerle C vitaminin aynı ayna alınmasının vücuda hiçbir yararı yok. Meyve suları şeker hastalığı riskini artıyor. 1 kutu şekerli içecek şeker hastalığı riskini yüzde 22, pıhtılaşmayı da yüzde 30 yükseltiyor. En sağlıklı meyve zeytindir. En sağlıklı meyve suyu da zeytinyağıdır. Her sabah 1 fincan doğal sıkılmış zeytinyağı içmek mideyi ve vücudu korur. Yetişkinlerin ana sütü niteliğindedir.”

“KÖFTE YAPACAKSANIZ YAĞLI KIYMA KULLANIN”

Prof. Dr. Canan Karatay, “Köfte yapacaksak, yağsız değil, yağlı hem de bol yağlı kıyma kullanacağız. Peynirimiz ve yoğurdumuz doğal olacak. Kelle paça oldukça önemli. 10-12 yaşındaki çocuklar boyları uzamıyor diye doktora götürülüyor. Doktorlar da küçük yaştaki çocuklara hormon veriyor. Bu çok yanlış. Her şeyi doğal yemeliler” ifadelerini kullandı.

 

“İTHAL FISTIKTAN KESİNLİKLE UZAK DURUN”

En sağlıklı besinlerden birinin de turp olduğunu ifade eden Karatay, sözlerini şöyle tamamladı:

“Turp yersek turp gibi oluruz. Neden, toprakta büyüdüğü için. Havuç da toprakta büyüyor, o da çok sağlıklı. Çünkü toprakta kaya tuzu var. Fıstık yerseniz fıstık gibi olursunuz. Sağlıklı yaşarsınız. Yalnız ithal olmasın. Türkiye’ye getirildiği sırada ilaçlanıyor ve bu ilaçlar sağlık açısından çok tehlikeli. Fıstık kilo aldırır diye korkmayın. Aksine insülini düşürür. Fındık, fıstık, badem ve ceviz güzelleştirir, dinçleştirir. İthal kuru baklagilleri tüketmeyin, onlar GDO’lu.”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar