Kapsamlı çözümün getireceği ekonomik kazanımlar - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Köşe Yazarları

Kapsamlı çözümün getireceği ekonomik kazanımlar

Kıbrıs’taki iki ticaret odası 8 Temmuz günü ara bölgede “Anlaşma Sonrası Kıbrıs Ekonomisi Vizyonumuz” isimli bir etkinlik düzenledi. Katılımın hem düzey hem de sayı olarak çok iyi olduğu bu etkinlik bana göre son derece başarılı bir şekilde organize edilmişti. Belli ki her iki odanın idaresindekiler ve personelleri bu etkinlikten önce birlikte çalışma ve iş kotarma konusunda çok yol kat etmişler. Bunun kapsamlı bir çözüm bulmada ve sonrasında işe yarayacağı kuşkusuz.
* * *
Etkinlikte konuşan Sayın Akıncı ve Sayın Anastasiadis kapsamlı çözüm sonrası ortaya çıkacak Kıbrıs ekonomisinin her iki toplum için “kazan-kazan” bir durum olacağını vurguladılar. İki liderin yaptıkları konuşmalardan kafamda özellikle yer eden iki fikir oldu.
* * *
Birinci fikir, Sayın Akıncı’nın konuşmasından: Yarım asırdır Kıbrıs Problemi içine doğup büyümüş ve şimdilerde bu problemi çözmek için uğraşan iki toplum fertlerinin, kapsamlı bir çözüm sonrası ortamın içinde doğup büyüdükleri ve “normal” olarak algıladıkları durumdan ne derece farklı olacağını görselleştirmede zorlanmaları. Bugünkü durumdan farklı olacak olan ne? Her şey: İşlerin kurallara göre yapıldığı; iç huzur ve güvenliğin tesis edildiği; ekonomik sosyal politika ve programların halkın tercih ve isteklerini yansıttığı; uluslararası hukukun kapsamı içinde olan; uluslararası finansal kurum ve kuruluşlara ulaşılabilen; mülkiyet, yatırımlar ve diğer ekonomik konularda gelecekle ilgili Kıbrıs’taki durumdan kaynaklanan belirsizliğin ortadan kalkacağı, gerçek anlamda normal bir yer olacak Kıbrıs.
* * *
İkinci fikir ise Sayın Akıncı ve Anastasiadis’in konuşmalarından.  Sayın Anastasiadis kendi toplumundaki iş insanlarına kapsamlı çözüm sonrasında, var olan kapasitelerini çok daha yüksek oranlarda kullanabileceklerini, bunun ise ekonomik büyüme ve refah artırıcı olacağını söyledi. Örneğin dünyanın en büyüklerinden biri olan Kıbrıs Cumhuriyeti bandıralı ticari gemi filosunun Türkiye limanlarına da girmeye başlamasıyla ciddi bir kapasite kullanım artışı olacağını öngördü. Sayın Akıncı ise yıllardan beridir uluslararası hukukun kapsamı dışında kalan, uluslararası finans kuruluş ve piyasalarına giremeyen Kıbrıslı Türklerin kapsamlı bir anlaşma ile kabiliyet ve kapasitelerini geliştirme fırsatı bulacağını belirtti.
* * *
Ticaret odalarının birlikte düzenledikleri etkinlik bir kez daha teyit etti ki, kapsamlı bir çözüm bulma konusunda son derece kararlı ve azimli iki lider ve bu iki liderin bulacağı çözüm ile refahı artacak olan iki toplum var. Çözüm bulma sürecinde her iki topluma da iki şeyi çok iyi anlatmak gerekecek: Hem adanın “normalleşmesi” ile neler kazanacaklarını, hem de iki toplumun refahını artıracak kaynaklarının farklı olacağını.
* * *

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar