Kalifiye eleman! - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Nisan 18, 2024
KıbrısKöşe YazarlarıManşet

Kalifiye eleman!

Barış Uzunahmet

Yeni asgari ücret en nihayet belirlendi. Geçtiğimiz aydan başlayan “ha bugün ha yarın belirlenecek” söylemleri arasında yeni asgari ücret ortaya çıktı. Her ne kadar da %51 civarında bir artış yapıldıysa da belirlenen 24 bin net aylık ücret açlık sınırının biraz üzerinde…Yani 1-2 ay aç kalmazsınız bu ücretle… Ondan sonra enflasyon ve hayat pahalılığı karşısında o 24 bin de değerini kaybeder.

Geçtiğimiz gün Asgari Ücret Komisyonu’nun asgari ücreti belirlemek için yapılan toplantısı öncesinde komisyon temsilcileri basın önünde konu ile ilgili düşüncelerini paylaştı. Bazı basın kuruluşları bu açıklamaları canlı yayınladı. İşverenler Sendikası temsilcisinin ağzında neredeyse bal damlıyordu!


Konuyu fazla uzatmadan İşverenler Sendikası’nın temsilcisi konuşmasında dikkatimi çeken bazı ifadeler oldu. Elbette söylediklerinin eğitimle de ilgili tarafları vardı. İşverenler Sendikası adına konuşan Alp Cengiz Alp yeterince kalifiye eleman bulamamaktan şikayet etti.

Acaba Alp bey, ülkedeki meslek liselerinin yeterince kalifiye eleman yetiştiremediğini mi söylemeye çalışıyor diye düşünmedim değil. Hal böyle ise İşverenler Sendikası, Ticaret Odası, Sanayi Odası ve daha diğer meslek kuruluşları bu taleplerini Milli Eğitim Bakanlığı’na niye iletmiyorlar? İletmişlerse de, bu konunun takibini yapıyorlar mı?

Sonra aklıma şu geldi. Ülkede binlerce işçi var. İzinli olanı var, kaçağı var. Kimisi Afrika’dan kimisi, Uzak Doğu’dan, kimisi de Türkiye’den… Peki bu işverenlerin getirdiği işçiler hepsi kalifiye mi? Bu işçiler bu ülkeye getirilirken kalifiye eleman oldukları için mi getirilirler yoksa ucuz işgücü olarak mı kullanılırlar?

İşverenler Sendikası temsilcisi beyefendi önce bu konuda samimi olursa biz de memnun olacağız. Biz çok iyi biliyoruz ki Afrika’dan ülkeye öğrenci diye getirilen kişiler işçi olarak çalıştırılıyor. Ucuz işgücü olarak kullanılıyor.

İşverenlerden çok fazla duyduğumuz “Kıbrıslılar bu işlerde çalışmazlar” ifadesi çok da doğru değildir. Binlerce Kıbrıslı Türk Güney Kıbrıs’ta her türlü işte çalışmaktadır. Demek ki sorun yapılan işte değil, ücretlerdedir.

Asgari Ücret ifadesindeki “asgari” kelimesinin anlamını bilinçli olarak anlamından uzaklaştıran işverenler asgari ücreti normalleştirmişlerdir. Neredeyse herkesi asgari ücret üzerinden çalıştırmaktadır. Halbuki asgari ücret adından da anlaşıldığı üzere en düşük verilebilecek maaşı ifade etmektedir.

Şimdi buradan tekrar esas konuya dönecek olursak, yani kalifiye eleman meselesi her ülke için önemlidir. Ülkemizde çok sayıda meslek lisesi vardır. Ayrıca ülkedeki üniversitelerin 2 yıllık bölümleri vardır. Böylesi bir ortamda “kalifiye eleman yoktur” demek kolaya kaçmaktır. Üstelik de “kalifiye eleman” diye yurt dışından getirilenlerin kalifiye olmadıklarını bütün toplum bilirken…

Belki bu konuda şunu söyleyebiliriz. Ülkedeki meslek liseleri geliştirilmeli ve günün koşullarına göre yenilenmeli, ona göre yatırım yapılmalıdır. Peki ben sorayım. İşverenler, meslek liselerinin geliştirilmesi için, devletle birlikte yatırım yapmaya hazır mıdır?

Dolayısı ile piyasa gerçekten kalifiye eleman istiyorsa, meslek liselerine yatırım yapmak gerekiyor. Onlara gereken değeri vermek gerekiyor.

Biz onlara ne kadar değer veriyoruz ki?

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
1
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar