Kaldığımız yerden devam edelim - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
EkonomiKöşe YazarlarıSürmanşet

Kaldığımız yerden devam edelim

“Bugün korona sonrası yaşadığımız ilk sosyal kriz George Floyd olayı oldu. Önümüzdeki süreçte diğer ülkelerde de benzer olaylar ile karşılaşabiliriz.” Geçen hafta yazımı bu cümleler ile bitirmiştim. 1 hafta içerisinde öncelikle Fransa’da sonrasında Meksika’da George Floyd protestolarına benzer fakat küçük şiddetli sosyal patlamalar gözlemledik.

Bir önceki yazımda finansal balonlardan bahsetmiştim. Kazanan grubun bir parçası olmak isteyen bireyler havaya çıkmak isteyen balonların yakıt tedarikçileri durumundalar. Yakıt bittiğinde balonlar tekrardan yüzeyle buluşuyorlar.


Korona sürecinde mart ayı itibari ile borsalarda hızlı düşüşler gözlemledik. Nisan ve Mayıs aylarında ise borsalar yara sardı. Bu süreç içerisinde özellikle ilaç ve aşı üreten şirketler diğer şirketlerden ayrıştı. Hatta bazı firmalarda rasyonel olmayan getiriler ortaya çıktı.

11 mart tarihinde Dünya Sağlık Örgütü korona virüsünün bir pandemi olduğunu açıkladı. Bu tarihte Novavax hissesinin değeri 9.50 seviyesindeydi. Şirketin bir aşı geliştirmeye başladığını ve mayıs ayı ortasında klinik testlerin başlayacağının açıklanması sonucunda hisse senedinin değeri 50.00 seviyesine ulaştı. Kar satışları sonrasında 46-47 seviyelerinde hareketlerde bulunmakta.

Türkiye’de ise benzer bir hisse RTALB (RTA Lab Biyolojik Ürünler İlaç ve Mak. San. Ticaret A.Ş.). Şirketin yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) teşhisi için moleküler tabanlı tanı kiti geliştirdiği haberi medyaya Mart ayının ortalarında servis edildi.

11 mart tarihinde 2.00 seviyelerinde olan hisse irrasyonel bir artışla yaklaşık 24 kat değerlendi ve 50.00 seviyesine ulaştı. Borsa forumlarını incelediğimde bu hissenin çok popüler olduğunu ve borsada bulunan demirbaş hisselerden daha çok yorumun bu hisseye yapıldığını gördüm. Yatırımcıların nasıl düşündüğüne anlamak için borsa forumlarını düzenli bir şekilde okuyorum. Ne yazık ki insanımızın borsaya yatırım yapmasını sağlayan nedenlerin çoğunluğu duyumlar.

Çok ilginç şeylerle karşılaşıyorum. En son okuduğum ilginç yorum ise bir kişinin hisse senedi alıp parayı yatırdığı fişin yanına defne yaprağını koyunca kar edeceğine inanması.

Geçen yazımda da bahsetmiştim bireyler kazanan grupların içerisinde yer almak istiyorlar. Grubu takip ederken bireylerin hareketlerinin akla uygun olup olmamasına ise dikkat etmiyorlar. Bundan dolayı manipüle edilmeye çok açıktırlar. SPK, 5 haziran tarihinde RTALB için sorumlulara piyasa dolandırıcılığı ile ilgili makul şüphenin olması nedeniyle gerekli cezaları zaman kaybetmeden verdi.  https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/849349

Yatırımcılara yüksek seviyelerden hisse senedini satmanın da önemli bir başarı olduğunu düşünüyorum.

Borsa ile ilgili komik şeylerden biri; her zaman bir alıcının ve satıcının olması ve her ikisinin de zeki olduğunu düşünmesidir. William Feather

24 kat değerlenmiş bir kâğıda nasıl bir güdüyle yatırım yapılır?
Yakınlarda değerli arkadaşım Mustafa Tunç’un bana anlattığı hikâyenin bu soruya bir cevap olabileceğini düşünerek sizinle paylaşıyorum.

Sokaklarda su satarak çok başarılı olan bir seyyar satıcıya yüksek kazancının nedenini sormuşlar.
Seyyar satıcı ise şöyle cevaplamış: Su satmak sadece suyu sağlayıp karşılığında para almak değildir. Su satmak aslında susatabilmektir.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar