Spor

“Kader birliği yapmalıyız”


Deneyimli teknik adam ve eğitimci Eralp Şerifoğlu ülkemizin içinde bulunduğu durum ve futbolun geleceği konusunda, internet üzerinden, köşe yazarımız Ali Yöney’in sorularını yanıtladı

SÜREÇ UZARSA LİGLER ERTELENEBİLİR: Eralp Şerifoğlu yaptığı açıklamalarda “İçinde bulunduğumuz bu zor süreç çok uzarsa, liglerin doğal olarak ertelenme ihtimali gündeme gelebilir. Yeniden futbol oynama şansı bulacağımız o güne kadar yaşayacaklarımız, federasyonumuzun alacağı kararlara direkt etki edeceğine inanıyorum” dedi

 

EVDE KALIN DIŞARIYA ÇIKMAYIN: Şerifoğlu uzmanların açıklamalarında belirttiği gibi koronavirüs salgının karşı en kesin çözüm “Evde kalın, dışarıya çıkmayın” çağrısını yinelerken, “Bu salgın tehlikesini aşmamızın tek yolu kader birliği yapmamız, ortak hareket etmemiz, tek başımıza kurtuluşun mümkün olamayacağı gerçeğini bilmemizdir” şeklinde konuştu

 

Ali YÖNEY

Ülkemizin tecrübeli teknik direktörlerinden ve ayni zamanda beden eğitimi öğretmeni olan Eralp Şerifoğlu ile internet üzerinden söyleşi gerçekleştirdik. Koronavirüs salgını nedeniyle alınan önlemler çerçevesinde tüm spor müsabakalarının durduğu ülkemizde Eralp Şerifoğlu içinde bulunduğumuz durum ve futbolun geleceği konusundaki sorularımızı yanıtladı. Soru cevap şeklindeki röportajımızda Şerifoğlu’nun yaptığı açıklamalar şöyle:

 

“TEDBİRLER ÇOK YERİNDE”

 

SORU: Eğitimci ve teknik adam olarak Dünyayı ve ülkemizi de saran bulaşıcı hastalık Koronavirüs’e karşı alınan tedbirler kapsamında düşüncelerinizi alabilir miyim?

E.Ş.: Dünyayı saran koronavirus salgını ne yazık ki geçen hafta başında bizim ülkemizde de tesbit edildi. O andan itibaren,  hasta olan turistlerin ve çalışanlarının otelde karantinaya alınması, ayni gün okullarımızda eğitime ara verilmesi,  Devlet ve özel sektör çalışanlarının izinli sayılması, futbol ve benzeri tüm spor ve sosyal yaşamımızla ilgili etkinliklerin ertelenmesi noktasında alınan diğer tüm kısıtlayıcı kararlar çok yerinde olduğu düşüncesindeyim.

Ayrıca Futbol Federasyonumuzun liglere ara verilmesi konusunda aldığı karar çok mantıklı ve doğru bir karardır. Futbolcularımızın sağlıklarını korumak bizim de görevimizdir. Tüm antrenör arkadaşlarımın da bu konuda benimle aynı düşüncede olduğuna inanıyorum.

 

“ŞU ANKİ SINAVIMIZ SAĞLIĞIMIZLA”

 

SORU: Süper Lig’de Hamitköy Teknik Direktörü Ahmet Sakallı bireysel çalışmalara başladık dedi. Sizin herhangi bir çalışmanız var mı veya ne yapmayı düşünüyorsunuz?

E.Ş.: Samimiyetle söylemem gerekirse; Ben bir babayım, ailem var. Çaresi bulunmamış bir salgın hastalık endişesinin yaşandığı günlerde, bütün enerjimi, aileme, arkadaşlarıma, öğrencilerime, futbolcularıma harcıyorum. Onlara dikkatli olmaları, tedbiri elden bırakmamaları, dışarıya mümkün olduğu kadar az çıkmaları konusunda telkinde bulunuyorum.

Aktif yaşam alanları ve imkanları hepsinin çok farklı. O nedenle ortak ve amacına ulaşabileceğimiz bir çalışma planı yapmamızın şu dönemde imkanı yoktur. Aktif olmaları sağlıkları açısından da önemlidir. Ancak içinde bulunduğumuz bu süreçte, önemli olan değer verdiğim futbolcularımın kondisyonel yeteneklerinin, kalitesinden ziyade, psikolojik yönden iyi ve güçlü olmalarıdır. Bizim şu anki sınavımız sağlığımızla.

 

“SÜREÇ UZARSA ERTELEME OLABİLİR”

 

SORU: Ülkemizde sağlık sürecinin uzun bir dönem olacağı düşüncemden hareketle bunun bir de ekonomik boyutu olacak. Liglerin ertelenmesi ve yeni sezonun başından başlamasına ne dersiniz? Daha önce örneğini olmuştu.

E.Ş.: İçinde bulunduğumuz bu zor süreç çok uzarsa, liglerin doğal olarak ertelenme ihtimali gündeme gelebilir diye düşünüyorum.

Yeniden futbol oynama şansı bulacağımız o güne kadar yaşayacaklarımız, federasyonumuzun alacağı kararlara direkt etki edeceğine inanıyorum. O nedenle net bir öngörüde bulunmam şuan için mümkün değil.

 

“KADER BİRLİĞİ İLE ORTAK HAREKET ETMELİYİZ”

SORU: Son olarak, dışardan gözlemlediğim kadarıyla bazıları evde kal, güvende ol düşüncesine uymuyor maalesef. Örneğin halen trafik kazaları devam ettiğini görüyoruz. Umarım herkes bu durumun ciddiyeti anlar ve az zamanda bu salgın hastalıktan kurtuluruz. Bu konuda sizin düşünceleriniz nelerdir?

E.Ş.: Uzmanlar tarafından söylenen; Kornovirus salgının ülkemizde yayılmasını önlemenin veya azaltmanın en kesin yöntemi “Evde kal, dışarıya çıkma” düşüncesi ve uygulamasıdır.

Bu konuda azami dikkati hepimiz göstermek zorundayız. Yapılan tüm uyarılara rağmen bu konuya hassasiyet göstermeyenlerin varlığı bizleri üzüyor. Özellikle gençlerimizin ailelerindeki yaşlı, hasta bireylerin sağlığını korumak gibi görev ve sorumlulukları da vardır. Unutmasınlar, bu virüsün en fazla etkilediği insanlar, yaşlılarımızdır.

Yönetenlerimizin, doktorlarımızın açıklamalarına saygı gösterip toplum olarak bu zor süreçte birbirimize her konuda yardımcı olmak, inanmak ve güvenmek zorundayız. Bu salgın tehlikesini aşmamızın tek yolu kader birliği yapmamız, ortak hareket etmemiz, tek başımıza kurtuluşun mümkün olamayacağı gerçeğini bilmemizdir.

Umarım bunu halk olarak daha ciddi tedbirlere gerek duymadan aşmayı başarır, futbolumuza ve sosyal yaşantımıza sağlıklı bir şekilde dönebiliriz.

Tüm halkımıza geçmiş olsun dileklerimi iletir, bizler evlerimizde otururken, özellikle günlerdir çok büyük özveriyle bizlere hizmet eden başta doktor ve sağlık çalışanlarımız olmak üzere tüm sektörlerde çalışan insanlarımıza kalpten teşekkür ederim. Haklarını ödeyemeyiz.Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı