Köşe Yazarları

Bu Kadar Basit Mi?

KKTC futbolunun içindeki en aktif adamlardan biri olan Şenol Karayel geçtiğimiz gün bir paylaşım yaparak Lefkoşa’daki Attila Topaloğlu Okullar Sahası’nın zemininin fotoğrafını attı sosyal medyaya.

Şenol Karayel, benim bildiğim hemen her hafta ortalama 3 U21 maçı, 3 U17 maçı, 3 A takım maçı görür, kendi takımı Yenicami’nin ortalama 2 antrenmanına gider. Bu adamdan daha fazla futbol maçı izlemeye giden yoktur bu ülkede. Her sahayı her takımı bilir ve gördüğü yanlışları da paylaşır.

Ülkemize kış daha gelmedi. Yağmur yağmadı sayılır. Geçen hafta 1 gün yağdı yağmur o kadar. Ve o yağmurun ardından Lefkoşa’daki Attila Topaloğlu Okullar Sahası’nın zemini Karayel’in paylaştığı bu fotoğraftaki gibi oldu.

O sahaya Ersoy Çetinkaya gözü gibi bakar. Canla başla uğraşır. Ve Ersoy gibi bir saha için bu kadar çok uğraşan bu kadar çok zamanını geçiren başka biri yoktur. Ama o sahanın zemininin bu hale gelmesinin sebebi Ersoy değildir.

O sahaya yatırım yapılmıyor, çünkü o saha Devlet kontrolünde. Hiç kimse gidip “bizim sahaya bakın. Bizim sahanın alt yapısı değişme ister. Bizim saha su tutar. Bizim sahaya çok yük biner” diye şikayet etmiyor. O sahada siyasi bir kayıp potansiyeli de yok çünkü saha Devletin.

Ve bilir misiniz bu sahadaki haftalık ortalama program nedir? Bilmeyenler için yazıyorum; Bakın nedir!

5 günde ortalama 15-20 arası antrenman ve Cumartesi ile Pazar günleri 2 gün arka arkaya 2 maç.

Ne insan, ne motor, ne makine, ne robot bu kadar yüke dayanmaz. Ve Saha zemini balçık tarlasına döner.

Sonra Rum’daki sahaları görünce Rum yapar biz yapamayız deriz. Hayır aslında Rum da yapar biz de yaparız ama biz beceriksiziz. Yönetim beceriksiziyiz. Organizasyon beceriksiziyiz. Sadece Devlet sahaları, Devlet tesisleri için değil bu. Kulüplerin tesisleri için de böyledir gerçeğimiz.

Bakın mesela bu hafta Atatürk Stadı’ndaki maç programına. Hani bu yıl çok iyi oldu zemini diyoruz ya. Son 2 yıldır Spor Dairesi birçok sahayı pırıl pırıl yaptı. Bunu herkes söylüyor. Atatürk de onlardan biri. Ama 8’inci hafta programına Atatürk Stadı’nda 4 günde 3 maç koydu federasyon.

Bu nasıl olur? Buna kim karar verir ve ne düşünür merak ederim gerçekten. Nasıl bir mantık ne gibi bir mazerettir bu? Sezonun bitmesine daha 22 hafta var ve siz bir sahaya 4 günde 3 maç koyacaksınız. Üstelik Ruso Stadı, Değirmenlik Sentetik, Cihangir Sahası, Gönyeli Sentetik sahaları çevrede mevcutken.

Bu kadar basit mi?

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı