Japon işi tüp bebek - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Eylül 23, 2023
Sağlık

Japon işi tüp bebek

Klasik tüp bebek tedavilerinde birden fazla yumurta elde ederek kısa zamanda mümkün olduğunca çok embriyoya ulaşmak amaçlanıyor. Ancak olağandan fazla yumurta elde etmek için kadına verilen hormon ilaçları, karında şişlik, ağrı, bulantı gibi yan etkiler gösterebiliyor.
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Hakan Özörnek, Japonya’da geliştirilerek uygulanan ve yaklaşık 2 yıldır başarılı sonuçlar veren doğal tüp bebek tedavisinde hormon ilaçlarının yerinin daha az olduğunu belirtti.
Dr. Özörnek, doğal tüp bebek yöntemine ilişkin şu bilgileri verdi: “Normalde her kadın her adet döneminde bir yumurta üretir ve yumurtlar. Doğal Tüp Bebekte kadınların normal adet döneminde ürettikleri yumurta hücreleri kullanılır. Kadının adet döneminde oluşacak yumurtası, yani doğanın seçtiği yumurtaya tüp bebek işlemi uygulanır. Burada önemli olan nokta yumurtanın ilaç zoruyla değil, tamamen doğal olarak o ay için seçilen yumurta olmasıdır. Çok sayıda yumurta elde etmek hedeflenmediği için daha az ilaç veriliyor, anne adayı sadece hap kullanıyor. Dolayısıyla bazıları ciddi olan yan etkiler yaşanmıyor.”

Dr. Özörnek, doğal yöntemlerle yapılan tüp bebek tedavisinin sonucunda oluşan gebeliklerin daha sağlıklı olabileceğine dair düşünceler olduğunu belirterek; “Japonya’da doğal tedavinin yani hastanın kendi hormonlarıyla büyüyen yumurtaların daha kaliteli olduğuna inanılıyor. Çünkü son yapılan çalışmalara göre, yüksek doz ilaç kullanılan hastalarda genetik bazı kusurlarda artış görülüyor” dedi.


DOĞAL TÜP BEBEK İÇİN ADET GÖRMEK ŞART
Düzenli adet gören her türlü hasta grubunda bu tedavinin uygulanabildiğini belirten Özörnek, tedavinin yumurtalık rezervi düşük olan kadınlar için uygun olmadığının altını çizdi. Dr. Özörnek, son 2 yıldır pek çok hasta tarafından doğal tüp bebeğin tercih edildiğini belirterek, gebelik şansının klasik tüp bebekten farklı olmadığını da vurguladı. Adet döneminin başında başlayıp yaklaşık 12 gün süren tedavinin diğer avantajları hakkında Dr.

Özörnek şunları söyledi:
• İlaç kullanımına bağlı (karında şişlik, ağrı, bulantı) gibi yan etkiler görülmez.
• Yumurtalıkların aşırı uyarımı sonucu oluşan hastalıklar (OHSS) görülmez.
• Hormonlar aşırı artmadığı için tedavi sürecinde kan almaya gerek yoktur.
• Hastaların kliniğe geldikleri gün sayısı azalır, böylece hastanın günlük hayatı fazla etkilenmez ve tedaviye uyumu kolaylaşır.
• Yumurta toplama işlemi 5 dakika kadar sürer ve çok hafif bir anestezi kullanıldığı için hastalar operasyondan 15 dakika sonra taburcu olurlar.
• Daha düşük maliyetlidir.
• Daha kaliteli yumurta elde edilir.
• Gebelik oluşmaz ise ertesi ay tedaviye tekrar devam edilebilir.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar