2 kadından biri cinsel sorun yaşıyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Şubat 22, 2024
Sağlık

2 kadından biri cinsel sorun yaşıyor

Üsküdar Üniversitesi Nöropsikiyatri Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi’nden Uzm. Psk. Çiğdem Demirsoy, "Araştırmalar, kadınların %30 ile 60’ınn yaşamları boyunca en az bir cinsel sorun yaşadıklarını gösteriyor" dedi.

Kadınlarda istek ve uyarılma sorunlarıyla çok sık karşılaştıklarını ifade eden Demirsoy, vajinismusa dikkat çekti ve “Orgazm sorunu dile getirenlerde de ayrıntılı değerlendirme yapıldığında aslında çoğunlukla istek ve uyarılma aşamalarında sorun yaşandığını ve buna bağlı olarak orgazm sorunun ortaya çıktığını görüyoruz. Cinsel sorunlarla yapılan başvurularda batılı ülkelerde istek ve uyarılma sorunları daha çok, bizde ise en sık başvuru nedeni vajinismus” diye konuştu.


CİNSEL İSTEKSİZLİK SORUN OLARAK GÖRÜLMÜYOR
Vajinismus tedavisinin sağlıklı evlilikte önemli olduğunu hatırlatan Demirsoy toplumda cinsel isteksizliğin sorun olarak görülmediğini belirtti ve şunları söyledi: “Cinselliğin bizim toplumumuzda kadından çok erkeğin dünyasına ait olarak algılanması ve kadınların cinsellikten uzak yetiştirilmesinin etkisi ile kadınlar cinsel isteksizlik hissettiğinde çoğunlukla bunu sorun olarak algılamıyor ya da sorun olarak yaşasa bile dile getirmeyi uygun bulmuyor.

DEPRESYON NEDENİ
Cinsel istek ve uyarılma eksikliğini, genellikle evlilik sorunları veya depresyon gibi problemlerle ilgili başvurular sırasındaki görüşmelerde tespit ediyoruz. Vajinismus, cinsel birleşmeyi imkânsız kılarak evliliğin devamını zora soktuğu için yardım arayışına girilen ve bizim toplumumuzda sık karşılaşılan bir problem.”

İNSEL SORUNLARIN TEMELİNDE PSİKOLOJİ VARDemirsoy, “Cinsel sorunların başlamasında ve sürmesinde pek çok etken var. Bu etkenleri biyolojik ve psikolojik olarak iki başlık altında toplamak mümkün ama kesin ayrım yapmak zor. Çünkü biyolojik kaynaklı bir probleme çoğunlukla psikolojik yaşantılar da eklenir. Bedensel hastalıklar, ilaç kullanımı, gebelik ve menopoz gibi kadında hormonal değişiklikler yaratan dönemler, depresyon gibi psikiyatrik hastalıklar ve sinir sistemi üzerinde etkili olan ilaçlara bağlı yan etkiler biyolojik nedenler içinde sayılabilir. Ancak karşılaştığımız cinsel sorunların çok azı fiziksel, biyolojik nedenlere bağlı oluyor, daha çok psikososyal nedenlerin rol oynadığını görüyoruz" dedi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar