KıbrısManşet

İşte tedbirlerEkonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami, hükümetin KKTC ekonomisini canlandırmaya yönelik tedbir ve tasarruf başlığı altında aldığı kararları Havadis’e açıkladı
KUMARHANELERE TEŞVİK KALKIYOR: Nami: Devlet kumarhanelere 10 kuruş elektrik teşviki veriyor. Mali açıdan gelir getirici tedbirler kapsamında kumarhanelere verilen elektrik teşviki kaldırılacak. Bu düzenleme ile ayda 5 milyon TL kadar gelir sağlanacakBAZI HARÇLAR DÜZENLENECEK: Nami: Yıllardır el değmeyen Marka Tescil Yasası güncellenecek, böylece yılda maliyeye 5-6 milyon TL ek gelir sağlanmış olacak. Yine uzun süredir güncellenmeyen mukayyitlik harçları ve bazı harçlar elden geçirilecek

 VERGİ VE GÜMRÜKTE SIKI DENETİM: Nami: Mali tedbirler başlığı altında Vergi Dairesi, incelemelerini artıracak. Gümrüklerdeki girişler daha yakın takip edilecek. Akaryakıttaki kayıplar değerlendirilecek ve gerekli tedbir alınacak

 EK GELİR: Nami: Bakanlar Kurulunun 26 Nisan’da gerçekleştirdiği toplantının gündemi ekonomi ve mali konulardı ancak okkalı zam söz konusu değil. Yapmaya çalıştığımız bazı yasaları güncelleyerek ek gelir elde etmek. Bunu da yaparken ağırlığı bir noktaya yüklememek

 

Duygu ALAN

Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami, Bakanlar Kurulu’nun ekonomi ve mali konulara ilişkin Cuma günü gerçekleştirdiği toplantıya yönelik Havadis’in sorularını yanıtladı.

Nami, yaklaşık 7 saat süren toplantıda, tüm bakanlıkların ekonomi ve mali konuda neler yapabileceği konusunda görüşlerini ortaya koyduğunu söyledi.

Beyin fırtınası biçiminde gerçekleşen ve Bakanlar Kurulu’nun 26 Nisan’daki toplantısında tüm bakanlıkların müsteşarlarını dinleme imkânı olmadığını söyleyen Nami, Bakanlar Kurulu’nun aynı gündemle yeniden toplanma kararı alındığını belirtti.

Özdil Nami, üzerinde fikir birliği yapılan tedbirleri Havadis’e açıkladı.

Bazı yasa tasarıları güncellenecek

Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami, mali açıdan gelir getirici tedbirler başlığı altında Marka Tescil Yasası’nın güncelleneceğini söyledi.

Nami, yasanın güncellenmesi ile maliyeye yılda 5-6 milyon TL civarında bir gelir sağlanacağını kaydetti.

Bazı harçlar yeniden düzenlenecek

Özdil Nami, mali açıdan gelir getirici tedbirler başlığında, uzun yıllardır güncellenmeyen bazı harçların da güncelleneceğini ifade etti.

Nami, bu bağlamda mukayyitlik harçlarının yeniden ele alınacağını belirtti.

Kumarhanelere elektrik teşviki verilmeyecek

Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami, mali açıdan gelir getirici tedbirler kapsamında bazı teşvik sistemlerinin de elden geçirileceğini dile getirdi.

Nami, bu noktada kumarhanelerin sayaçlarının ayrılacağını ve artık kumarhanelerin elektriğine teşvik verilmeyeceğini söyledi. Özdil Nami, bu yeni düzenleme ile ayda 5 milyon TL kadar gelir sağlanacağını ifade etti.

Vergilere sıkı denetim geliyor

Bakan Özdil Nami, alınan karara göre Vergi Dairesi’nin de incelemelerini arttıracağını, gümrüklerdeki girişlerin daha yakın takibe alınacağını ifade etti.

Nami, ayrıca akaryakıttaki kayıpların da değerlendirileceğini söyledi.

“Okkalı zam” gündemde yok

Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami, Bakanlar Kurulu’nun 26 Nisan Cuma günü gerçekleştirdiği toplantının gündeminin zam olmadığını söyledi.

Nami, “Okkalı zam söz konusu değil. Yapmaya çalıştığımız bazı yasaları güncelleyerek ek gelir elde etmek. Bunu da yaparken ağırlığı tek bir noktaya yüklememek” dedi.

 

Başa dön tuşu