Güney KıbrısKıbrısManşet

İsaak’ın kızı “intikam” istiyorDerinya’da 1996 yılında yaşanan olaylarda öldürülen  Tasos İsaak ve Solomos Solomu’nun anma töreninde öfkeli konuşmalar yapıldı:

Derinya’da 1996 yılında yaşanan olaylarda öldürülen Tasos İsaak ve Solomos Solomu için,  anma törenleri yapıldı.

Fileleftheros gazetesi ve diğer gazeteler, İsaak ve Solomu için dün ilk önce Paralimni’deki “Ay.Dimitriu” Kilisesi’nde, Rum Eğitim Bakanı Kostas Habiauris’in de katıldığı bir ayinin düzenlendiğini yazdı.

Habere göre ayinin ardından İsaak ve Solomu’nun yine Paralimni’de bulunan mezarlarına çelenk konuldu.

Gazete İsaak ve Solomu’yu Anma İnisiyatifi’nin, geçtiğimiz cumartesi akşamı Derinya’da düzenlediği anma etkinliğine Tasos İsaak’ın şu anda 23 yaşında olan kızı Anastasia İsaak’ın da katılarak bir konuşma yaptığını yazdı.

Habere göre Anastasia İsaak, konuşmasına “ismim Anastasia İsaak, ben kahraman Tasos Isaak’ın kızıyım. 23 yıl sonra ne hissettiğimi paylaşmak istedim, düşüncelerimi aktaracağım” cümlesiyle başladı.

Anastasia, ne söyleyeceğinden korktuğunu, kimseye hakaret etmek istemediğini belirterek, daha sonra, İsaak ve Solomu için adalet istedi.

Konuşmasında, “neden, tarihin sürekliliğine saygı göstermeyen bir topluma saygı duyayım” diyen Anastasia, onca yıl dargınlık içerisine saklandığını, bunu “gizleyerek” aşmaya çalıştığını ancak hayal kırıklığının kendisini “boğduğunu” söyledi.

Anastasia, “onlarla uzlaşmak için kendi egomuza kilitlendik, suçları içimize sindirdik, olayları basitleştirdik, ülkenin aleyhine olan suçlara karşı kayıtsız kaldık” dedi.

Anastasia babası Tasos Isaak ve Solomos Solumu’nun katillerinin “milletvekili seçildiğini ve rahat rahat gezdiklerini” öne sürerek, iddialarını şöyle sürdürdü; “Biz ise katiller serbestçe gezerken utanç barikatlarını açtık ve uluslararası kuruluşların bizi koruması için yalvardık”.
Başa dön tuşu