SürmanşetYaşam

İş ararken yapılan en büyük yanlışlar
ESKİ ÖZGEÇMİŞ FORMATI

Uzun zamandır aynı işte çalışıyorsanız uzun süredir CV hazırlamamış olabilirsiniz. Özgeçmiş bilgilerinizi güncelleyin ve son dönemde sıklıkla tercih edilen şablonları kullanmaya gayret edin.

ÖNYAZIYI ATLAMAK

Her iş başvurusu bir önyazı gerektirmeyebilir ama gittiğiniz okullar, katıldığınız seminerler sizin gerçekte kim olduğunuz ve kariyer hedefleriniz hakkında fikir vermeyebilir. İyi yazılmış bir önyazı, sizi diğer adayların önüne geçirebilir.

ÇEVRENİZİ KULLANMAMAK

Eski iş arkadaşlarınıza, patronlarınıza veya müşterilerinize ulaşıp iş arayışında olduğunuzu belirtmekten çekinmeyin. Tanıdıklarınızın bir listesini çıkarın ve size yol gösterebilecek kişilere ulaşın.

HAZIRLIKLI GİTMEMEK

İş görüşmesine giderken özgeçmişinizin güçlü olmasına güvenmeyin. Deneyimleriniz veya kişiliğiniz o pozisyon için yeterli olmayabilir. Görüşmeye gitmeden önce şirket hakkında bilgi sahibi olun ve pozisyona hakim olduğunuzu gösteren ifadeler kullanın.

GERÇEKÇİ OLUN

Girmek istediğiniz pozisyonun sizin için gerçekten uygun olup olmadığını düşünün. Geçmiş deneyimlerinizin o pozisyon için uygun olup olmadığını iyice tartın. O iş için mükemmel aday olduğunuzu düşünseniz bile taşıdığınız özellikler henüz o pozisyona hazır olmadığınızı gösterebilir.Başa dön tuşu