KıbrısManşet

İran’da zulümden kaçtı, KKTC’de tutuklandıİran’da Müslümanlığı reddedip kendini daha yakın hissettiği Hristiyanlığa geçti, 16 yıl hapse mahkum edildi. Zulümden kaçan Sina Rodsari, sahte pasaportla Beyarmudu Kara Giriş Kapısı’ndan Güney Kıbrıs’a geçmek isterken tutuklandı

 
Nadire BAHADİSahte pasaport ile KKTC’ye gelmesinin ardından Güney’e geçmek isterken Beyarmudu Kara Giriş Kapısı’nda yakalanan Sina Rodsari Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandı.

Memleketi İran’da Müslüman dinini reddedip Hristiyan olmayı tercih ettiği için yargılanarak 16 yıl hapis cezasına çarptırıldığı için kaçarak KKTC’ye gelen Rodsari aleyhindeki  “Sahte resmi evrakı tedavüle sürme”, “Başkasının kimliğine bürünme”, “ Sahtekarlıkla kayıt temini” davalarından suçlu bulunarak 3 ay hapis cezasına mahkum edildi.

Rodsari aleyhindeki kararı okuyan Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti Yargıcı Murat Soytaç, sanığın din değiştirmek gibi basit ve KKTC’de suç olmayan bir olay yüzünden İran’da aleyhine verilen fahiş hapis cezasından kaçabilmek adına mahkum olduğu suçları işlediğini açıkladı.

Aralık ayından bu yana hükümsüz tutuklu olarak yargılanmayı bekleyen Rodsari ülkesine geri dönmekten korktuğu için KKTC’de kalmayı istiyor.

 

Soytaç: Gerçeği yansıtmayan muhaceret kayıtları zaafiyete yol açar

Kararında sanığın mahkum olduğu suçların ciddi ve yaygın olduğunu söyleyen Yargıç Soytaç, etkin ve caydırıcı cezalar verilmesi gerektiğinin Yargıtay tarafından bir çok davada vurgulandığını söyledi. Muhaceret kayıtlarının gerçeği yansıtmamasının kamu görevini zaafiyete uğrattığını söyleyen Soytaç, toplumsal hayatta da zarar ziyana sebep olduğunu belirtti. Sanığın İran’da sosyal ve ekonomik durumu iyi olan bir aile bireyi olduğunu söyleyen Soytaç, sanığın kendi ülkesinde yaşadığı sırada Müslüman dinini reddedip kendini daha yakın hissettiği Hristiyan dinine geçmesi nedeni ile İran yasalarına göre 16 yıl gibi ciddi bir hapislik süresi ile cezalandırıldığını kaydetti. Sanığın ilk andan itibaren suçunu kabul edip adaletin erken tecelli etmesine katkı sağlamasını sanık Rodsari lehine değerlendirildiğini belirten Soytaç, sanığa ceza verilirken kamu menfaati prensiplerinin göz önünde bulundurulduğunu kaydetti.

 

Sahte pasaportla Güney’e geçmek isteyince yakalandı

İranlı sanık Sina Rodsari 2016 yılı sonlarında yurtdışında düzenlediği sahte İran pasaportu ile Girne Turizm Limanı’ndan KKTC’ye gelerek tasarrufunda bulunan sahte pasaport ile Akyar Kara giriş Kapısı’ndan Güney’e geçmek isterken tespit edilip tutuklandı. Rodsari’nin tasarrufunda bir de Fransız pasaportu bulundu.

Başa dön tuşu