EğitimKöşe YazarlarıManşet

İngiltere’de üniversite eğitimi hayal mi oluyor?

Barış Uzunahmet yazdı...
Ülke 75 gün sonra yeniden Covid-19 vakaları ile tanıştı. Yeni vakalar görünmeye başladı ve tekrar başa döndük. 75 gün sıfır vaka diyerek övündüğümüz olayı bir çırpıda yok ettik. Ülke gündemi bir anda değişti. Ancak bu Covid-19 ortamında eğitim adına önemli bir ayrıntıyı kaçırmamak lazım.

Bildiğiniz gibi Kıbrıs Cumhuriyeti’nin 2004’te AB’ye girmesi ile birlikte Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportu taşıyan birçok Kıbrıslı Türk genç Avrupa’nın birçok ülkesinde, özellikle de İngiltere’de üniversite öğrenimi yapma imkanı buldu. Bu geçen 16 yılda her yıl yaklaşık 200 civarında Kıbrıslı Türk öğrenci bu imkandan yararlandı ve Avrupa’da öğrenim gördü.

Ancak bildiğiniz gibi İngiltere bu yılın başında Avrupa Birliği’nden resmen çıktı. Bununla birlikte 2021-22 öğretim yılından itibaren tüm Avrupa Birliği vatandaşı öğrenciler “uluslararası öğrenci” statüsüne alındı.

Bu durum Kıbrıslı Türk öğrenciler için de geçerlidir. Kıbrıslı Türk öğrenciler bugüne kadar AB’nin onlara sağladığı “öğrenci borçlandırma sistemi” ile özellikle İngiltere ve Avrupa’nın diğer ülkelerinde öğrenimlerini sürdürdü ve okul harçlarını da bu borçlandırma sistemi ile ödendi.

Bilindiği gibi bu borçlanma sonrasında öğrenci üniversiteyi bitirdikten ve iş bulduktan sonra, eğer belli bir seviyede ücret kazanırsa bu borcu yavaş yavaş ödüyor. Eğer İngiltere, Kıbrıslı Türkler ve tabii ki Rumlar için yeni bir uygulama ortaya koymazsa İngiltere kapısı büyük oranda kapanmış olacak.

Ancak bu arada Rum yönetimi boş durmuyor, bu konuda İngiltere nezdinde girişimlere başladı bile… Rum Yönetimi bu konuda İngiltere ile ikili bir anlaşma arayışı içinde… İngiltere’nin İrlanda ile böyle bir anlaşması var ve bu Kıbrıs Cumhuriyeti için de emsal teşkil edebilir.

Güney komşularımız bu konuyu geçtiğimiz günlerde mecliste de tartıştı. Tabii biz covid-19 ve jet krizi derken bu konuyu ne ülke gündemine alabildik ne de meclis… Ancak hakkını yemeyelim Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, geçmişte kendisi ile yaptığım bir ayak üstü sohbetimizde bu konuyu İngiliz Yüksek Komiseri ile görüştüğünü ve olumlu izlenimler edindiğini söylemişti. Bu noktadan sonra Rum yönetiminin girişimleri yanında bizim de girişim yapmamız gerekmektedir. Bu konu Kıbrıslı Türk gençler için önemli. Devlet kolejlerinde ve özel kolejlerde A Level programını takip eden yüzlerce öğrenci var. Hayalleri var ve bu çocukların büyük bir çoğunluğunun İngiltere’de öğrenim görmek gibi bir hedefleri var. Bu gençleri göz ardı edemeyiz.

Eğer bu öğrencilerimiz İngiltere’de yabancı öğrenci statüsü ile öğrenim görmek isterlerse yıllık 10 bin ile 38 bin sterlin arasında değişen üniversite harçlarını ödemek zorunda kalacak. Bu ücretleri ödeyebilecek aile sayısı da yok denecek kadar azdır. Her yıl yaklaşık 200 öğrenci Avrupa’da okumak için Avrupa’nın çeşitli ülkelerine gidiyor. Bunların yaklaşık %90’ı İngiltere’ye gidiyor.

Umarım bu konuda İngiltere yeni bir açılım geliştirir ve Kıbrıslılar ile ilgili yeni bir karar alır. Aksi durum bizi ciddi oranda etkileyecektir.Başa dön tuşu