“İmzacı azınlık hükümeti” - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Eylül 28, 2023
KıbrısManşet

“İmzacı azınlık hükümeti”

[dropcap style=”circle” color=”#ffffff” bgcolor=”#0065ad”]C[/dropcap]TP Lefkoşa Milletvekili, eski Maliye Bakanı Birikim Özgür, UBP-DP Koalisyon Hükümeti programında birincil projenin Türkiye’nin desteğini sürekli kılmak olduğunu ifade ederek “Bu birincil proje hedefi ‘oldu olacak Meclis’i de feshedelim Türkiye vali atasın’ görüşüne zemin hazırlamıyor mu? Bu ‘birincil proje’, entegrasyoncu zihniyetin bir göstergesidir ve halkımızın hassasiyetlerini hiçe saymaktadır” dedi. Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda Ulusal Birlik Partisi (UBP)- Demokrat Parti (DP) Koalisyon Hükümeti’nin programı görüşülmeye devam ediyor.

Genel Kurul’da Soyer’den sonra CTP Milletvekili Birikim Özgür kürsüye çıktı. UBP’nin bir önceki seçimde topluma verdiği siyasi mesajı ne düzeyde algıladığının ele alınması gerektiğini belirterek, 2013 erken genel seçimlerinde öne çıkan temanın halkın kendi kendini yönetme istenci olduğunu söyledi.


“Başarısız bir icraat dönemi ardından 28 Temmuz 2013’teki erken genel seçimde 14 milletvekili ile Meclis’te temsiliyet hakkı kazanan UBP yeniden hükümet kurma görevi almıştır” diyen Özgür, UBP-DP hükümet programında birincil projenin Türkiye’nin desteğini sürekli kılmak olduğunu ifade ederek bu durumu eleştirdi.

“Bu birincil proje hedefi ‘oldu olacak Meclis’i de feshedelim Türkiye vali atasın’ görüşüne zemin hazırlamıyor mu?” diye soran Özgür, “Bu “birincil proje”, entegrasyoncu zihniyetin bir göstergesidir ve halkımızın hassasiyetlerini hiçe saymaktadır” ifadelerini kullandı. Özgür, hükümet programında yapısal dönüşüm konusuna yeterli yer verilmemesini eleştirerek bunu hükümetin “dostlar alışverişte görsün” mantığıyla kurulmuş olmasıyla açıklanabileceğini söyledi. Gelişmiş ülkelerin birincil kuşak yapılsa reformlarını 1980’li yıllarda hayata geçirdiğini hatırlatan Özgür, KKTC’nin dünyayı çok geriden takip ettiğini ifade etti. “Kaos toplumuna dönüşmüş durumdayız” diyen Özgür, bu durumdan çıkmak için aydın kesime büyük görev düştüğünü anlattı. CTP’nin mali disiplin konusunda gerekli adımları attığını anlatan Özgür, bu konuda çalışırken halkın gelirini azaltacak ya da kamu borçlarını artıracak hiçbir adım atmadıklarını kaydetti.

“İMZACI AZINLIK HÜKÜMETİ”

UBP-DP hükümetini “imzacı azınlık hükümeti” olarak nitelendiren Özgür, UBP-DP hükümetini ekonomik protokolde yapısal dönüşüm konusuna gerekli önemi vermemekle suçladı.

“Yönetmekten sorumlu olduğumuz sistemimizde politika oluşturma, bunları hayata geçirme kapasitemiz yok denecek düzeydedir. Başlıca misyonu bu olması gereken Başbakanlık’ta bu kapasite maalesef mevcut değildir.

Bu nedenle yapısal dönüşüm konusunda ciddi ve kararlı bir hükümetin olup olmadığını anlamak için ilk değerlendirilmesi gereken husus söz konusu boşluğu doldurmaya dönük ne gibi bir yol haritası oluşturulduğudur” diyen Özgür, bu kapasitenin artırılması konusunda hükümet programında her hangi bir unsura yer verilmediğini, bunun da yapısal dönüşüm konusunda ciddi bir niyet olmadığını gösterdiğini kaydetti.

DPÖ konusunda ortaya konan anlayışı eleştiren Özgür, Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Yasası konusuna da değindi.

Kendi hükümet dönemlerinde Kamu Mali Yönetimi Yasası kapsamında şeffaflık ve hesap verebilirlik ilkesi içinde tüm hesapların tek hazine hesabı altında toplanması için gerekli adımlar atıldığını belirten Özgür, bu sistemin yeni hükümet programında “kuşa çevrildiğini”, bunun ileride büyük sorunlara neden olacağını kaydetti.

Hükümet programında kamu borç stoğuna ilişkin hiçbir ifade yer almadığını ifade eden Özgür, bu konuda ne gibi planlar yapıldığını sordu.

Bütçenin sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulması için bütçe dışı fonların tasfiye edilmesi gerektiğini dile getiren Özgür, bunun takipçisi olacaklarını anlattı.

Ek mesai, burs ödemeleri, taşımacılık ve ilaç ödemeleri konusunda bütçeyi aşan ödeme ihtiyaçları için gerekli önlemlerin alınması gerektiğini söyleyen Özgür, hükümet programında bu konuda eksiklik olduğunu dile getirdi.

Hükümet programında mali krizin nasıl aşılacağı konusunda herhangi bir önleme de yer verilmediğini ifade eden Özgür, bu durumu eleştirdi.

Programda vergi tabanının genişletileceği söz edildiğini ancak bu gibi çalışmaların yeni vergileri gündeme getirmesinin vahim sonuçlar doğurabileceğini kaydeden Özgür, yeni Maliye Bakanı’na vergi konusunda yapmayı düşündüğü değişiklikleri seçim sonrasına bırakmasını önerdi.
Özgür, hükümete güven oylamasındaki oylarının ret şeklinde olacağını da sözlerine ekledi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar