İmkanları zorlayarak hizmeti sürdürüyorlar

0
İmkanları zorlayarak hizmeti sürdürüyorlar

18 ARAÇTAN 8’İ ARAIZALI: Lefkoşa Türk Belediyesi Temizlik Şubesi’ne binbir zorluk içinde Lefkoşalıya hizmet vermeye çalışıyor. Temizlik Şubesi’nin kullanımındaki 18 araçtan 8’i arızalı. Lefkoşa Belediyesi’nin hizmet alanı 10 bölgeye ayrıldı. Arızalılar dışında kalan 10 araç ile Lefkoşalıya hizmet verebilmek için Temizlik Şubesi vardiya düzeninde çalışıyor

ARAÇ TAMİRİ İÇİN SPONSOR ARANIYOR: LTB Temizlik Şubesi çalışanları, şubeye ait arızalı araçların tamiri için Esnaf ve Zanaatkarlar Odası’nın da ciddi bir çaba içinde olduğunu belirtiyor. Oda araçların tamiri için sponsor arayışında. Şube çalışanları Lefkoşa halkına şu mesajı veriyor: Araçların tamiri veya araç filosunun yenilenmesi halinde başkentte özlenen temizliği yaparız

 

Lefkoşa Türk Belediyesi Temizlik Şubesi’nden yapılan açıklamaya göre, temizlik işlerinde kullanılan 8 büyük çöp kamyonundan 4’ü, Surlariçi bölgesinde hizmet veren 1’i eski 5 küçük çöp kamyonundan 1’i, çöp yığınlarını ve molozları toplamakta kullanılan çekirge isimli 5 araçtan 2’si teknik arızaları sebebi ile hizmet veremiyor.
Çalışır durumdaki temizlik araçları ise tüm gün çalıştırıldığı için gün içerisinde arıza veriyor. Belediyenin araç tamir bölümünde hizmet veren çalışanlar tarafından bazı araçlar, adeta yoktan var edilen parçalar ile tamir edilirken birçok araç parçası bulunamadığı için hizmet dışı.
LTB Temizlik Şubesi çalışanları, her gün on ayrı bölgede, 5 sabah, 5 akşam olmak üzere vardiyalı olarak hizmet veriyor.

“Araç filosu yenilenmeli”
LTB Temizlik Şubesi çalışanları, başkentte yeterli temizlik yapılabilmesi için temizlik işlerinde kullanılan araç filosunun baştan aşağı yenilenmesi gerektiğini söyledi.
Lefkoşa’da süre gelen çöp sorununun çalışanların performansı ile alakadar olmadığını kaydeden temizlik şubesi personeli, sorunun tek nedeninin araçlardaki arızalar olduğunu ifade etti.
Havadis’e konuşan LTB Temizlik Şubesi çalışanları şöyle dedi:
“Şubeye ait araçların 8 tanesi de arızaları nedeni ile çalışmıyor. Dolayısı ile beklenen temizlik hizmeti de verilemiyor. İnsanımız vergisini ödüyor, haklı olarak da temizlik hizmeti bekliyor. Ancak bizi üzen, bazı kimseler, kentte yaşanan çöp sorununun çalışanların tembelliğinden kaynaklandığını düşünüyor. Oysa bizler de eli kolu bağlı bekliyoruz. İmkanlar dahilinde performansımızın üzerinde çalışıyoruz. Teknik servisimizde görevli arkadaşlar, resmen yeni icat ta bulunup, arızalı araçlara parça üretiyor. Diğer yandan araçların tamiri için sponsor arayışı devam ediyor. Geceleri gözümüze uyku girmiyor. Bilinmesini isteriz ki, bizler elimizden gelenin fazlasını yapıyor, büyük bir özveri ile temizlik çalışmalarını sürdürüyoruz.”

“Esnaf ve Zanaatkarlar Odası da çabalıyor”
LTB Temizlik Şubesi çalışanları, araçların tamiri için sponsor bulmak konusunda Esnaf ve Zanaatkarlar Odası’nın da çaba gösterdiğini belirtti.
Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Başkanı Hürrem Tulga’ya çabalarından ötürü bir kez daha Havadis aracılığı ile teşekkür eden LTB Temizlik Şubesi çalışanları, “Araçların tamiri veya araç filosunun yenilenmesi halinde başkentte özlenen temizlik olacaktır” dedi.

Sanayi bölgesi temizlendi
Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’nde temizlik çalışması yapıldı. Günlerdir biriken çöp ve atıklar, önceki gün sabah saat 08.00’den akşam geç saatlere kadar 2 dozer 5 kamyon ile temizlendi.
Çöp kamyonlarının 4’ü çalışır durumda olmadığı için, çekirge adı verilen araçlardan biri de açık kamyon olarak kullanıldı.
Bölgenin bir iki gün içerisinde tamamen temizlenmesi hedefleniyor. Başkent genelinde de rutin temizlik çalışmaları devam ediyor.

Mezarlık bayrama hazırlanıyor
Lefkoşa Kabristanlığı’nda başlatılan temizlik çalışmaları ise büyük bir özveri ile devam ediyor.
LTB Temizlik Şubesi çalışanlarından 10 kişilik ekip, her gün mesai saatleri boyunca Lefkoşa Kabristanlığı’nda kuru otları söküyor, mezarların üzerindeki kuru çiçek demetlerini ve çelenkleri topluyor.
Belediye, Kurban Bayramı’na kadar mezarlığın tümünün tamamen temizlenmesini hedefliyor.

 


LTB Temizlik Şubesi çalışanlarından 10 kişilik ekip, her gün mesai saatleri boyunca Lefkoşa Kabristanlığı’nda kuru otları söküyor, mezarların üzerindeki kuru çiçek demetlerini ve çelenkleri topluyor

 

Arızalı araçların tamiri için ihtiyaç duyulan parçalar ne KKTC’de ne Güney Kıbrıs’ta ne de Türkiye’de bulunamıyor. LTB Teknik Servis ekipleri arızaların giderilmesi için adeta yeni parça üretiyor, yoktan var ediyor