Şirket müdürü tutuklandı

0
286
Şirket müdürü tutuklandı

SİGARALAR DEPODAN ÇALINDI: Polisin Gazimağusa’da başlattığı gümrüksüz sigara operasyonunda yeni gelişmeler yaşandı. Piyasaya sürülmek üzereyken yakalanan on binlerce karton gümrüksüz sigaranın Port İsbi Cyprus Free Zone Marine Logistic Service Ltd. deposundan çalındığı tespit edildi

MÜDÜR VE DEPO SORUMLUSU TUTUKLANDI: Port İsbi Cyprus Free Zone Marine Logistic Service Ltd. Şirket Müdürü Mehmet Erüreten ve depo sorumlusu Hüseyin Karaca depoya emanet olarak bırakılan 17 bin 250 karton sigaranın 8 bin 625 kartonunu şubat-eylül arasında sirkat etme suçlamasıyla polis tarafından gözaltına alındı. Mahkeme zanlıların birer gün tutuklu kalmasına karar verdi

Nadire BAHADİ
Narkotik ekiplerinin önceki gün Gazimağusa’da başlayarak Girne’de tamamladıkları operasyon sonucunda ele geçirilen çok sayıdaki gümrüksüz sigara meselesi ile ilgili tutuklanan Metin Durmaz ve Mehmet Adem Muhtaroğluları’nın ardından soruşturma genişledi. Polis, başlattığı soruşturmasında söz konusu sigaraların hırsızlık olduğunu ortaya çıkardı. Çok sayıda sigaranın Port İsbi Cyprus Free Zone Marine Logistic Service Ltd. Müdürü Mehmet Erüreten ve depo sorumlusu Hüseyin Karaca tarafından şirkete ait depodan sirkat edilerek piyasaya dağıtıldığı ortaya çıktı.
2013 yılının şubat ayı ile eylül ayı tarihleri arasında El Salam şirketi tarafından Gazimağusa Serbest Liman içerisindeki Port İsbi Cyprus Free Zone Marine Logistic Service Ltd.’ye emanet olarak bırakılan 17 bin 250 karton sigaranın 8 bin 625 kartonunu sirkat ettiği ortaya çıkan Port İsbi Müdürü Mehmet Erüreten ve depo sorumlusu Hüseyin Karaca tutuklandı. Konu ile ilgili Gazimağusa Kaza Mahkemesi’ne çıkarılan zanlı Mehmet Erüreten ile Hüseyin Karaca’nın soruşturma maksatlı 1 gün süre ile poliste tutuklu kalmasına karar verildi.

8 bin 625 karton sigara çalındı
Gazimağusa Narkotik ekipleri ile Adli Şube ekipleri tarafından ortak yürütülen konu ile ilgili mahkemede ifade veren polis çavuşu Mustafa İskender, zanlı Mehmet Erüreten’in Port İsbi Cyprus Free Zone Marine Logistic Service Ltd. Müdürü, Hüseyin Karaca’nın ise Port İsbi Cyprus Free Zone Marine Logistic Service Ltd.’de depo sorumlusu olduğunu ifade ederek zanlıların müstahdem tarafından sirkat suçunu işlediklerini beyan etti. İskender, zanlıları 2013 yılının şubat ayı ile eylül ayları arasında El Salam şirketi tarafından Serbest Liman bölgesinde faaliyet gösteren Port İsbi Cyprus Free Zone Marine Logistic Service Ltd.’ye emanet olarak bırakılan 345 koli “Kent” marka sigaradan 172 kolisini sirkat etmekle suçladı.

Operasyon 1 Ekim’de yapıldı
1 Ekim tarihinde düzenlenen operasyon sonucunda Metin Durmaz ve Mehmet Adem Muhtaroğluları’nın gümrüksüz mal tasarrufu suçunu işledikleri gerekçesi ile tutuklandığını ifade eden İskender, operasyon sonucunda 29 koli yani bin 450 karton gümrüksüz sigaranın ele geçirilerek emare olarak alındığını kaydetti. Mesele ile ilgili başlatılan soruşturma kapsamında ise Port İsbi yetkilisi ile depo sorumlusundan ayrı ayrı evrak alınarak incelendiğini ifade eden polis çavuşu İskender, depoda yapılan sayımda, depodaki sigaraların yarısının eksik olduğunun fark edildiğini anlattı. Zanlı Mehmet Erüreten ve Hüseyin Karaca’nın olayla bağlantılarının tespit edilmesi ile tutuklandığını söyleyen İskender, zanlı Karaca’nın suçunu kabul ederek bir takım itiraflarda bulunduğunu ifade etti. İskender, geniş çapta başlatılan soruşturmanın devam ettiğini açıklayarak zanlıların 1 er gün poliste tutuklu kalmalarını talep etti.
Mahkeme polisin gümrüksüz mal tasarrufu olarak başlatıp müstahdem tarafından sirkat meselesine bağladığı olay ile ilgili soruşturmanın geniş çapta devam ettiğine ve polisin soruşturmasını tamamlamak adına bir müddet süreye ihtiyacı olduğu hususunda bulgu yaparak zanlıların 1 gün poliste tutuklu kalmalarına karar verdi.