İlkokul sonu kolej sınavı rezaleti neden? - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Şubat 29, 2024
Köşe Yazarları

İlkokul sonu kolej sınavı rezaleti neden?

Kemal Akkan BatmanKemal Akkan Batman

Finlandiya’da zorunlu eğitim 9 yıllık sürmekte (1 ocak 1999 Temel Eğitim Yasası)i İlk 6 yıl

sonrası SINAV YOK*.


Türkiye Cumhuriyeti’nde 4+4+4 sisteminde ilkokula denk olan ilk 4’ten sonra ikinci 4’e

geçerken SINAV YOK.

ABD’de zorunlu eğitim 12 yıldır. Zorunlu eğitim sınıflamaları değişiklik göstermekte 6+6,

6+3+3, 4+4+4, 8+4 ve hiçbirinde ilkokula denk gelen düzeyin sonunda SINAV YOK**.

Federal Almanya’da 15 yaşına kadar okula devam zorunludur ve 9 yıl genel öğretim yapan bir

okula devam etmek zorunlu. 4 yıl süren ilkokul düzeyinden sonra orta kısma denk gelen okula

geçerken SINAV YOK.

Avusturya’da  4 ilkokul ve 5-8 ortaokul dönemleri zorunlu eğitim kademesidir. Ortaokula geçerken SINAV YOK. İlköğretimde her çocuğun öğrenmesi için neşeli ve motive edici farklı öğretim yöntemleri kullanılır. Bu amaçla öğrencilere esnek, hoşgörülü ve sevecen yaklaşılır. Bilgi, oyun içinde serpiştirilerek verilir**.

Belçika’da zorunlu eğitim 12 yıldır. İlkokul 6 ve ortaokul/lise 6 yıl. İlkokuldan ortaokula geçişte SINAV YOK**.

Danimarka’da ilköğretim ilkokul ve ortaokuldan oluşur, 7-16 yaşları kapsar. İlköğretimde ilkokul sonrası SINAV YOK**.

Endonezya’da temel eğitim 9 yıldır. 6 yıl ilköğretim okulu 3 yıl ortaöğretim birinci kademedir. İlköğretimden sonra ortaöğretim birinci kademeye geçerken SINAV YOK **.

Fransa zorunlu eğitim 6-16 yaşları kapsar. İlköğretim 6-10 yaşı kapsar. Kolej ortaöğretimi denen I. Devreye (11-14 yaş) geçişte SINAV YOK**.

Güney Afrika Cumhuriyeti’nde zorunlu eğitim 9 yıl. İlköğretim 6 yıldır. Ortaöğretime geçişte SINAV YOK**.

Güney Kore’de ilköğretim 6 yıl ve zorunludur. Ortaokula geçiş 1969 yılına kadar sınavla girilmekteydi. Bu tarihte sınav kaldırıldı ve kura ile ortaokullara öğrencilerin dağıtıldığı bir sistem geliştirildi, amaç ortaokulları kalite açısından dengede tutmak; ne kadar doğru bir uygulama yapılmış. Ortaokula geçişte SINAV YOK**.

Hindistan’da 12 yıllık zorunlu eğitim var. 6+6, 6+3+3, 4+4+4 ve 8+4 olmak üzere farklı uygulamalar var. 6-12 yaşa denk gelen ilköğretimden ortaöğretime geçişte SINAV YOK**.

İrlanda’da zorunlu eğitim ilkokul ve ortaokulu, 6-16 yaşı kapsar. İlkokul 6. Sınıftan ortaokula geçişte SINAV YOK**.

İspanya’da zorunlu eğitim 6-16 yaşlarını kapsar. İlköğretim 6 yıldır ve 3 devreden oluşur. Ortaokula denk gelen 3. Devreye geçerken SINAV YOK**.

İtalya’da zorunlu eğitim 6-15 yaşı kapsar. 5 yıl ilköğretim 3 yıl ortaöğretim ve 1 yıl liseye dahildir. İlkokuldan sonra ortaöğretime geçişte SINAV YOK**.

Kanada’da zorunlu eğitim 16 yaşta sona erer. Eyaletlere göre 6+3+3 veya 6+3+4 seklinde düzenlenebilir. İlkokul 6. Sınıftan sonra ortaokula geçerken SINAV YOK**.

Küba’da zorunlu eğitim 6-11 yaş grubu ilkokul ve 12-14 yaş grubu ortaokulu kapsar. İlkokuldan ortaokula geçerken SINAV YOK**.

Yunanistan’da zorunlu eğitim 6 yıl ilköğretim ve 3 yıl ortaöğretim I. Devre (gymnasio) olmak üzere 9 yıldır. 6 yıllık ilköğretimden sonra ortaoğretim I. Devreye geçerken SINAV YOK***.

Daha pek çok ülkede ilkokul sonuna denk gelen dönemde çocukların önüne ‘katı’ seçme sınavları konmaz. Nedeni bellidir; çocukların bu dönemde içinde bulundukları gelişim dönemleri nedeniyle SINAV UYGUN DEĞİLDİR. Eğer buna rağmen sınava tabi tutulurlarsa başarısızlık yaşama olasılığı nedeniyle gelişim teorisyeni Erikson’un vurguladığı gibi kişiliklerine ‘aşağılık duygusu’ işlenmiş olur. Yukarıdaki ülkeler bilimsel ilkelere sadık kalarak ilkokul sonu sınav yapmıyorlar.

Üstelik kendi vergileri ile küçük bir azınlığın gideceği ayrıcalıklı bir okul da yaratmamışlar. Buralarda ise eğitimde fırsat eşitsizliği yaratan kolej sınavı rezaleti devam ettirilmektedir.

Ne için? zengin çocuklarının ayrıcalıklı okullarını yaşatmak için. Sosyal sınıflar arasındaki uçurumu sabit tutarak, bir nevi alt sosyo-ekonomik yapıdan gelen çocukların ‘yukarıya doğru sosyal hareketlilik’ yapmlarını engellemek için. İnsan düşünmeden edemiyor; acaba günün birinde birileri bunun hesabını sorar mı?

 

* Bakioğlu, A. ve Yıldız, A (2015). PISA BAğlamında Finlandiya Eğitim Sistemi ve Öğretmen Eğitimi. Ankara: Viza yayıncılık.

**Edit. Ali Balcı ( 2007). Karşılaştırmalı Eğitim Sistemleri. Ankara: Pegem A Yayıncılık.

*** Yrd. Doç. Dr. Aysun Erigner (2009). Avrupa Birliği Ülkelerinde Eğitim Sistemleri (3. Baskı). Ankara: Pegem Akademi.

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar