KıbrısManşet

KTÖS: İlahiyat müfredatı ile eğitim yasa dışıKıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Eğitim Sekreteri Burak Maviş, Yüksek İdare Mahkemesi’nde (YİM) KTÖS’ün ve KTOEÖS’ün Hala Sultan İlahiyat Koleji hakkında açtığı davaların sonuçlandığını açıkladı.
“Açılan davalarda, Milli Eğitim Bakanlığı ve Mesleki Teknik Öğretim Dairesi tarafından alınan Lefkoşa’da, Haspolat’ta Hala Sultan İlahiyat Koleji hususunda alınan kararın iptal edilmesini talep etmişlerdi” diyen Maviş, Yüksek İdare Mahkemesi’nin bugün konuyla ilgili aldığı karara göre, Haspolat’ta Hala Sultan İlahiyat Koleji’nin müfredatı ile eğitim verilmesinin yasa dışı olduğunu kaydetti. Maviş YİM’in kararıyla ilgili şunları belirtti:“Mesleki Teknik Öğretim Dairesinin mesleğe yönelik eğitim verecek okullar açması yönünde yetkisi olduğunu ancak Hala Sultan İlahiyat Koleji’nin mesleğe yönelik eğitim yapmadığını ve dava konusu kararın yetkisiz bir şekilde alındığı için kararı iptal etmiştir.

Dava süreci Avukat Ali Fevzi Yeşilada ile başlamış, Avukat Öncel Polili tarafından sonuçlandırılmıştır.  Bu bağlamda, şu anda Haspolat’ta Hala Sultan İlahiyat Koleji’nin müfredatı ile eğitim verilmesi yasa dışıdır. İki sendika olarak YİM aldığı karara saygı duyulmasını talep ediyoruz.”

Başa dön tuşu