Güney KıbrısKıbrısManşet

İkonlar ortada kaldıKültürel mirasla ilgili iki toplumlu komite Girne kalesindeki ikonları inceledi ama iade yetkisinin olmadığını açıkladı:
Kültürel Mirasla ilgili iki toplumlu teknik komitenin üyeleri Girne kalesinde 1974 yılından bu yana bulunan dini ikonlar ve eserlerin depolama koşulları ile durumunu değerlendirmek amacıyla cuma günü kaleyi ziyaret etti.
Kıbrıs Haber Ajansı’na açıklamada bulunan İki toplumlu Teknik Komitesi’nin Kıbrıslı Rum eş başkanı Takis Hadjidimitriou, ikonların genel durumunun iyi olduğunu; odadaki klima ile bir sorun olduğunu ancak komitenin konuyla ilgileneceğini söyledi.
Yetkili, konunun hemen uzmanlarla görüşüleceğini ve odadaki sıcaklık ve nem konusunun ele alınacağını belirtti, ikonların bulunduğu odada bir klima sisteminin uygulanması gerektiğini söyleyerek “çünkü sıcaklık ikonları ve eserlerin durumunu etkiliyor” dedi.
Teknik Komite’nin konuyu ele alacağını ifade eden Takis Hadjidimitriou, klima sisteminin uygulanması amacıyla gerekli finansmanın sağlanması gerektiğini söyledi.
Yetkili, Kıbrıs Haber Ajansı’na Teknik Komitenin gelecek perşembe günü toplanacağını ve toplantı sırasında konunun ele alınacağını ifade etti ve “ziyaret sırasında ikonların durumunun iyi olduğunu gördük” dedi.
İkonların restore edilmesi gerekip gerekmediğiyle ilgili bir soruya Hadjidimitriou, daha sonra ikonların durumunun daha detaylı bir şekilde değerlendirileceğini belirtti ve “restore gerekirse yapılacak” dedi.
İkonlar ile dini eserlerin Kıbrıs Rum Kilisesi’ne iade edilip edilmeyeceği ile ilgili bir soruya Hadjidimitriou, “bu konu komiteyi ilgilendiren bir konu değildir. Komite kültürel mirasın korunmasını hedefliyor” dedi.Başa dön tuşu