İkinci zirve 20 Kasım’da - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Mayıs 25, 2024
KıbrısManşet

İkinci zirve 20 Kasım’da

Mont Pelerin zirvesi ciddi ilerlemelerle sonuçlandı ancak harita ve 5’li konferans tarihi çıkmadı. Liderler, Anastasiadis’in talebiyle harita ve 5’li konferans için 20 Kasım’da yine Mont Pelerin’de buluşma konusunda anlaştı

CİDDİ İLERLEMELER VAR:  Mont Pelerin’deki Kıbrıs zirvesinde ciddi ilerlemeler sağlandı. 4 Başlıkta farklıkları sıfıra yaklaştıran liderler, parça devletlerin idari sınırlarını oluşturacak toprak kriterleri konusunda da ciddi bir yol kat etti

ANASTASİADİS’E BASKI: Mont Pelerin zirvesinin son gününde dün, liderler uzun süren bir mesai yaptı ancak hedeflenen 5’li konferans tarihi belirlenemedi. Güney Kıbrıs’ta DİKO ve kilisenin başını çektiği küçük partiler Ulusal Konsey’de görüşülmeden tarih belirlenmemesi konusunda Anastasiadis’i baskı altına aldı


YOĞUN ÇABA: Cumhurbaşkanı Akıncı ile Rum lider Anastasiadis, sürecin kopmaması için olağanüstü gayret gösterdi. Dünkü müzakerelere bu çerçevede iki kez ara verildi. Liderler, sürecin kopmaması ve harita ile 5’li konferans tarihi için 20 Kasım’da mont Pelerin’de yeniden buluşma konusunda anlaştı

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Lider Nikos Anastasiadis’in, bugüne kadar yaptıkları görüşmelerde 4 başlıkta elde edilen ilerlemeleri daha ileriye taşıma, uzlaşmazlıkları mümkünse sıfırlama ve 5’li konferans için tarih belirleyerek, toprak konusunu harita üzerinde konuşma hedefiyle gerçekleştirdiği Mont Pelerin zirvesi tamamlandı. Beşli konferans ve toprak konusundaki hedefe ulaşamayan liderler, 20 Kasım’da yine Mont Pelerin’de aynı hedefle bir araya gelme konusunda uzlaştı.

Son gün çok zor geçti

Mont Pelerin’deki Kıbrıs zirvesinde ciddi ilerlemeler sağlayan liderler 4 Başlıkta farklıkları sıfıra yaklaştırmayı başardı. Liderler, parça devletlerin idari sınırlarını oluşturacak toprak kriterleri konusunda da ciddi bir yol kat etti ancak son gün Güney Kıbrıs’taki çözüm karşıtı partilerle kilise Rum Lider Anastasiadis üzerinde ciddi bir baskı kurdu.

İki kez ara verildi

Güney’de DİKO ve Kilise’nin başını çektiği çözüm karşıtı partiler Ulusal Konsey’de görüşülmeden tarih belirlenmemesi konusunda Anastasiadis’i baskı altına alınca, liderler sürecin kopmaması için ciddi bir çaba harcadı. Dünkü müzakerelere iki kez ara verildi. Taraflar kendi değerlendirmelerini yaparak sürece devam için hem ciddi liderlik hem de ciddi gayret gösterdi.

Anastasiadis zaman istedi

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide gözetiminde iki saat süren günün ikinci görüşmesinin ardından Rum lider Anastasiadis, masada Türk tarafının açılımları karşısında zamana ihtiyacı olduğunu ifade etti.

Anastasiadis ayrıca Kıbrıs’a dönüp görüşmeler yapmak istediğini söyledi, Türk heyeti ise Anastasiadis’in bu talebini değerlendirerek şartlı olarak kabul etti. Türk tarafının isteğiyle müzakerelere Kıbrıs’ta değil bir haftalık aranın ardından 20 Kasım’da Cenevre’de yeniden başlanılması konusunda karar verildi.

 

Resmi açıklama BM’den geldi

Liderlerin, müzakerelere 20 Kasımda Mont Pelerin’de devam etme kararını, görüşmelere gözetmenlik yapan Birleşmiş Milletler, web sitesi aracılığıyla duyurdu. Açıklama aynen şöyle:

“İki lider 7 Kasım’dan beri Mont Pelerin’de, BM gözetiminde görüşmeler gerçekleştirdi. Görüşmeler süresince toprak ve diğer başlıklar birbirine bağlı olarak müzakere edildi ve hatırı sayılır ilerlemeler kaydedildi.

Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis’in talebi üzerine, iki lider ortak karar alarak müzakerelere 20 Kasım’da yeniden Mont Pelerin’de devam etmek üzere ara verdi.

İki lider İsviçre Hükümeti’ne göstermiş olduğu cömertlik ve misafirperverlikten ötürü yeniden teşekkür etti ve geçtiğimiz hafta boyunca hem kendilerine hem de ekiplerine sundukları destekten ötürü şükranlarını sundu.”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar