İkinci adam yarışı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Mayıs 25, 2024
KıbrısManşet

İkinci adam yarışı

İKİ ADAY: Ulusal Birlik Partisi genel sekreterliği için mevcut Genel Sekreter Mağusa Milletvekili Dursun Oğuz ile Lefkoşa Milletvekili Hasan Taçoy yarışacak. Adaylardan birinin ilk turda genel sekreter seçilmesi için 116 üyeli PM’de salt çoğunluğun desteğini alması gerekiyor

“BEL ALTI VURUYORLAR” Oğuz: Ben hizmet için adayım. Adaylığımdan rahatsız olanlar parti bütçesi ile ilgili iddiaları ortaya atıyor, bel altı vuruyor. Çünkü benim geçmişim de bugünüm de belli, alnım açık, verilmeyecek hesabım yoktur


İNCE MESAJLAR: Taçoy: UBP’yi gerçek anlamı, vizyonu ve siyasetiyle halka tanıtabilmek, partiyi daha ileriye taşıyabilmek için genel sekreterliğe adayım. UBP yalnızca Kıbrıs konusunda hayır diyen ‘sağcı’ bir parti değil. UBP bir kitle partisidir

Duygu ALAN

Ulusal Birlik Partisi Genel Sekreterlik görevine yeniden aday olan UBP Genel Sekreteri Dursun Oğuz, partinin birlik ve bütünlüğü için aday olduğunu açıklarken, amacının partiyi bulunduğu noktadan daha ileriye taşımak olduğunu ifade etti.

“Hizmet için adayım” diyen Oğuz, “tek başına iktidar” hedefinde çalışmalarına devam edeceğini söyledi.

UBP Genel Sekreteri adayı, Lefkoşa Milletvekili Hasan Taçoy ise aday olmasındaki amacın UBP’yi gerçek anlamı, vizyonu ve siyasetiyle halka tanıtabilmek, partiyi daha ileriye taşıyabilmek olduğunu söyledi.

İlk tur için salt çoğunluk şart

UBP Genel Sekreter seçimi bugün yapılacak. UBP Tüzüğü’nün 43’üncü maddesi birinci fıkrasına göre, genel sekreter, parti üyeleri arasından, Parti Meclisi’nin üye tam sayısının salt çoğunluğuyla ve gizli oyla seçilir. İlk turda salt çoğunluk sağlanamazsa, ikinci tur oylamaya gidilir. Bu oylamada salt çoğunluk aranmaz. Aday tek olduğu halde seçim yapılmaz.

5 Genel Başkan Yardımcısı modeli

UBP’de Genel Sekreterlik müessesesi yerine 5 Genel Başkan Yardımcısı modelinin de tartışıldığının anımsatılması üzerine UBP Genel Sekreteri Dursun Oğuz, konunun gündeme geldiğini ancak hareket noktalarının tüzük olduğunu dolayısıyla mevcut tüzük çerçevesinde genel sekreterlik modelinin devam ettirileceğini belirtti.

Oğuz, “Bugünkü tüzük kurallarında genel sekreterlik vardır, bizim de hareket noktamız tüzüktür. Mevcut tüzük de genel sekreterlik seçimini gösteriyor. Bu seçimin partimize de ülkemize de hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

UBP Lefkoşa Milletvekili, Genel Sekreter adayı Hasan Taçoy ise 5 genel başkan yardımcısı modelinin 1990’lı yılların başında da tartışıldığını ve bu modelin UBP’de 1994 yılının ortasına kadar uygulandığını anlattı. Taçoy, ancak ‘yetki karmaşası’ nedeni ile bu modelin yürütülemediğini ve tüzüğü değiştirmek zorunda kalıp tekrar eski sisteme döndüklerini kaydetti.

5 genel başkan yardımcısı modelinin şimdi yeniden tartışıldığını söyleyen Taçoy, “Arkadaşlarımızın çekinceleri nedir bilmiyorum ancak ben herkese eşit bir şekilde bir çalışma düzeyi içerisinde olacağım ve tüm parti meclisi üyelerini, tüm partililerin çalışabileceği bir sistem kurma arzusu içerisindeyim. Bu sistemi kurarken de hiçbirinin diğerinden farkı olmayacak. Sadece MYK, PM’den çok daha fazla toplanacak” dedi.

“Amacım kişi veya kişileri değil, partiyi ileriye taşımaktır” diyen Hasan Taçoy, zaten 5 genel başkan yardımcısı sistemine geçilmesi için önce bir tüzük kurultayı yapılması gerektiğini bunun da ciddi bir zaman alacağını belirtti.

Taçoy, “Ancak ne getirip ne getirmeyeceğini bilmediği ve böyle bir serüvene katılabilecek olan elemanların azlığı nedeni ile böyle bir şeyin arzulanması da bana göre abesle iştigaldir. Zaman içerisinde doğruyu yaptığımıza hep birlikte şahit olacağımızı düşünüyorum. O yüzden bu görüşü daha fazla ileriye taşımayacaklardır” diye konuştu.


Oğuz: Partimin çıkarları doğrultusunda aday oldum

UBP Genel Sekreteri Dursun Oğuz, UBP’nin birlik ve bütünlüğü için genel sekreterlik görevine yeniden aday olduğunu söyledi. “Hizmet için” adayız ifadesini kullanan Oğuz, amacının tek başına iktidar olma hedefinde çalışmalarına devam etmek ve partiyi daha ileriye taşımak, partinin gelişimi ile ilgili çalışmalar yapmak olduğunu kaydetti.

“Verilmeyecek hesabım yok”

Dursun Oğuz, sosyal medya hesaplarından hakkında çıkan iddialarla ilgili açıklamasında ise “Benim verilmeyecek hesabım yoktur ancak parti bütçesi ile ilgili tartışmalar parti içerisinde olur. Herhalde adaylığımdan rahatsız olanlar bu iddiaları ortaya atıyor, bel altı vuruyor. Çünkü benim geçmişim de bugünüm de belli, alnım açık, verilmeyecek hesabım yoktur. Partinin birlik bütünlüğünü bozmaya yönelik iddialar hoş değil. Ben kendime ve partimize yetkili kurullarına da inanıyorum. Partide rekabet olmalı ama yarış olmamalı, ancak ve ancak hizmet yarışı olmamalıdır. Bu yıpratma politikaları partiye zarar verir. Bu tür tavırlar, partinin birlik ve bütünlüğünü zedeleyecek tavırlardır ve ben bundan bu anlamda üzüntü duyuyorum” dedi.

“Önemli olan partinin kazanmasıdır”

Ulusal Birlik Partisi Genel Sekreterliği’ne Lefkoşa Milletvekili Hasan Taçoy’un da aday olduğunu anımsatan Dursun Oğuz, “Hasan Bey veya ben… Önemli olan partinin kazanmasıdır” dedi.


Taçoy: Bu hizmeti layığı ile verme arzusundayım

UBP Lefkoşa Milletvekili, Genel Sekreter adayı Hasan Taçoy, genel sekreterlik makamı, yetki ve görevlerinin tüzük tarafından belirlenmiş olan bir makam olduğunu söyleyerek genel sekreterliğin esas yetki ve sorumluluğunda partinin teşkilatlanması, partinin seçimlere hazırlanması ve bunun gibi daha birçok işlerin yapılabilmesi için imkan sağlaması olduğunu belirtti.

Taçoy, parti politikalarının belirlenmesi konusunda da genel sekreterlik makamının görevli olduğunu, genel sekreterin ayrıca genel başkana da bu konularda yardımcı olduğunu vurguladı.

Taçoy, “Genel sekreterlik görevine getirilirsem Sayın Genel Başkan ile görüş birliği içerisinde, kendisine soracağım birkaç sorudan sonra faaliyete başlayacağım. Her alanda teşkilatların çalışmasına yönelik bazı çalışmaları ön plana çıkaracağım. Bununla birlikte parti politikalarının belirlenmesi gündeme gelecektir. Bu parti politikalarının ters bir huni şeklinde bütün tabana yayılmasını sağlayabilecek şekilde, politikaların yapılması gerekmektedir. Bu çerçevede PM üyesinden tutun tüm partililere bir görev düşecektir. Bu hizmeti layığı ile vermenin arzusu içerisindeyim” diye konuştu.

“UBP’yi gerçek anlamı ile halka tanıtmak amacındayım”

Hasan Taçoy, aday olmasındaki amacının ise UBP’yi gerçek anlamı, vizyonu ve siyasetiyle halka tanıtabilmek olduğunu söyledi.

Taçoy, şunları söyledi: “Amacım UBP’nin sadece ve sadece Kıbrıs konusunda ‘Hayır’ diyen bir partidir, ‘Sağcı bir partidir’ anlamındaki duruşunda değil, UBP’nin gerçek anlamda nerede durduğunu gösterebilmektir.  UBP’nin kitle partisi olduğunu, kitle partisi olarak Kıbrıs meselesini, Kıbrıs Türk halkının ezilmeden, bir anlaşma yolunda, nasıl bir adım atılması gerekliliği ve KKTC’ye olan saygısı ile bunu nasıl gerçekleştirebileceğini ortaya koymak, bunları tartışmaktır. Tabi bunları yaparken sosyo-ekonomik olarak insanlarımızın ne diyeceğini de düşünmek ve bunlara yardımcı olmak da boynumuzun borcudur. Biz bu çerçevede çalışmalarımızı düzenleyeceğiz ve var olan tecrübemi halkımızla ve tecrübemin getirmiş olduğu bilgiyi de tabanımızla, partimize yansıtmak sureti ile partimizi daha iyi konuma getirmek amacındayım. Bunu da yapabileceğime yürekten inanıyorum bu sebeple de bu makama adayım.”

“Birlik ve beraberlik ruhu ile çalışmalarımızı sürdürme arzusundayım”

Taçoy, UBP Genel Sekreteri Dursun Oğuz’un da göreve talip olduğunu anımsatarak, “Ben bu yarışta başarılı olacağıma inanıyorum ve inşallah partimize yıllardır arzu ettiğim o hizmeti vereceğim” dedi.

Birilerini gücendirmek veya birilerini rakip gördüğünden dolayı aday olmadığını söyleyen Taçoy, “Taçoy, “Bu yarış yaşansın sonra Sayın Dursun Oğuz ile kol kola, onun yaşamış olduklarını, 3 yıldır biriktirmiş olduğunu da paylaşarak bu işi layığı ile yapmak birlik ve beraberlik ruhu ile çalışmalarımıza devam etmek arzusundayım” dedi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar