İcraat yok ölüm var - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Çarşamba, Aralık 6, 2023
KıbrısManşet

İcraat yok ölüm var

Haşim Girgin, Aysın Amasyalı ve Yahya Amasyalı’nın hayatını kaybetmesi ile bu yıl trafikte yitirilenlerin sayısı ise 25’e yükseldi. Trafik kazalarının önlenmesi için alınacağı söylenen tedbirler ise lafta kalıyor: İcraat yok ölüm var

20 ÇARPIŞMA 25 ÖLÜM: KKTC’de bu yıl 20 ölümlü trafik çarpışması oldu. Turunçlu – Ulukışla arasında önceki akşam meydana gelen çarpışmada Haşim Girgin, Aysın Amasyalı ve Yahya Amasyalı’nın hayatını kaybetmesi ile bu yıl trafikte yitirilenlerin sayısı ise 25’e yükseldi


ÖLENLERDEN 3’Ü YAYA: Bu yıl trafikte 15 kişi, iki arabanın çarpışması sonucu hayatını kaybederken, 1 kişi arabası ile duvara, 1 kişi kayaya, 1 kişi ağaca çarptı. 2 kişi arabası ile takla attı, 1 kişi arabası ile uçurumdan düştü. Ölenlerden 3’ü yaya

SÜRAT VE ALTYAPI: Polis raporlarına göre bu yıl 7 Ekim’ine kadar meydana gelen trafik çarpışmalarının büyük çoğunluğu sürat nedeniyle oldu. Raporlarda altyapı eksikliği ve kusurlarına ilişkin yine tek bir satır yer almadı

 

ölümlü çarpışmalarda hayatını kaybedenler

 

Duygu ALAN

Ülke genelinde meydana gelen trafik çarpışmalarının birçoğu arabaların hasar görmesi ile sonuçlanırken birçok çarpışmada sürücüler veya arabalarda yolcu olarak bulunan kişiler, ya da yayalar ciddi şekilde yaralanıyor.

Meydana gelen bazı çarpışmalar ise ölümle sonuçlanıyor. KKTC’de meydana gelen trafik çarpışmalarına ilişkin istatistikler hatta ölümlü trafik çarpışmaları bile ders olmuyor.

Trafik çarpışmalarına ilişkin raporlarda yol güvenliğine kesinlikle dikkat çekilmiyor. Çarpışmaların tümü sürücü kaynaklı nedenlere bağlanıyor.

Resmi kayıtlara göre, trafik çarpışmalarının çoğunluğunun nedeni süratli araç kullanmak, bunu sırayla kavşakta durmama, yakın takip, dikkatsiz sürüş takip ediyor.

Çarpışmalarda, yol hatası ve kusurunun payı belirtilmiyor veya ölçülmüyor.

10 ayda 20 çarpışma 25 ölüm

Havadis’in arşivinden derlenen verilere göre, KKTC’de 1 Ocak- 7 Ekim 2019 tarihleri arasında 20 ölümlü trafik çarpışması oldu.

Turunçlu- Ulukışla arasında önceki akşam meydana gelen çarpışmada Haşim Girgin, Aysın Amasyalı ve Yahya Amasyalı’nın hayatını kaybetmesi ile bu yıl trafikte yitirilenlerin sayısı ise 25’e yükseldi.

15 ölüm iki arabanın çarpışması sonucu yaşandı

Havadis’in istatistiklerine göre ülke genelinde bu yıl trafikte 15 kişi, iki arabanın çarpışması sonucu hayatını kaybederken, 1 kişi arabası ile duvara, 1 kişi kayaya, 1 kişi ağaca çarptı. 2 kişi arabası ile takla attı, 1 kişi arabası ile uçurumdan düştü. Ölenlerden 3’ü ise yaya.

 

Polis raporuna göre temel neden “sürat”

KKTC’de 1 Ocak- 7 Ekim 2019 tarihleri arasında meydana gelen ve polise yansıyan trafik çarpışmalarının çoğunun nedeni süratli araç kullanmak olarak belirtiliyor.

Resmi kayıtlara göre, çarpışmaların diğer nedenleri ise kavşakta durmama, yakın takip, dikkatsiz sürüş.

 

İşte kayıplarımız!

KKTC’de 1 Ocak- 7 Ekim 2019 tarihleri arasında meydana gelen ölümlü trafik çarpışmalarına ilişkin istatistikler şöyle:  

İnan Öden:

Öden, 1 Şubat 2019 tarihinde Girne – Değirmenlik Dağyolu’nda meydana gelen çarpışmada hayatını kaybetti. İnan Öden 41 yaşındaydı. Çarpışma, İnan Öden’in kullandığı CF 252 plakalı araba ile Girne istikametine doğru seyrettiği sırada Final Üniversitesi önlerine geldiği zaman yolun sağına geçip, karşı istikametten gelen Sefer Üçüncü’nün kullandığı TLK 249 plakalı minibüs ile çarpıştı ve tavanı üzerine devrildi. Öden olay yerinde hayatını kaybetti.

 

Sufil İslam – Ripon Ali:

Lefkoşa-Güzelyurt anayolunda, 8 Şubat’ta saat 18.55’te, Örge Soğukpınar’ın kullandığı FK 150 plakalı araba, yolda yaya olarak seyreden, 37 yaşındaki Siful Islam ve 31 yaşındaki Ripon Ali’ye çarptı. Siful Islam’ın asfalt yol içine, Ripon Ali’nin ise yolun dışına toprak zemine savruldu. Siful Islam, 8 Şubat’ta 23.20’de,  Ripon Ali, 9 Şubat’ta 01.10’da hayatını kaybetti.

 

Elif Demir –  Asiye Çınar Talay:

Pamuklu – Kumyalı anayolunda,  7 Mart 2019’da, saat 15.20 sıralarında 31 yaşındaki Asiye Çınar Talay, MF 883 plakalı araba ile Mağusa istikametine doğru seyrettiği sırada yolun sağına geçti,

o esnada karşı istikametten gelen 54 yaşındaki Ali Demir’in kullandığı DP 473 plakalı araba ile çarpıştı. Asiye Çınar Talay ve DP 473 plakalı arabada yolcu olan 53 yaşındaki Elif Demir olay yerinde yaşamını yitirdi.

 

İlter Taşpınar Çavuşgil:

Ercan – İskele anayolunda, 10 Mart 2019’da,  saat 16.30 sıralarında 50 yaşındaki Fatma Yakupoğluları, GS 918 plakalı araba ile karşı şeride geçerek o esnada normal yolunda giden 27 yaşındaki İlter Taşpınar Çavuşgil’in kullandığı PR 959 plakalı araba ile çarpıştı. Çarpışmanın etkisiyle yolun solundan çıkan PR 959 plakalı araba sol yanının üzerine devrildi. Ağır yaralanan İlter Taşpınar Çavuşgil, hastanede hayatını kaybetti.

 

Coşkun Özyıkıcı – Tuba Kılıç:

Mağusa-Lefkoşa Anayolu Pirhan yakınlarında, 28 Mart 2019’da günün ilk saatlerinde, 42 yaşındaki Coşkun Özkıyıkçı’nın kullandığı MM 997 plakalı araba karşı şeride geçerek o sırada Mağusa istikametine giden gelen 33 yaşındaki Mehmet Yaba’nın kullandığı KS 576 plakalı araba ile çarpıştı.

42 yaşındaki Coşkun Özyıkıcı ve arabada yolcu olarak bulunan 34 yaşındaki Tuba Kılıç olay yerinde hayatını kaybetti.

 

Hilmi Çelebioğlu:

Girne – Lefkoşa anayolunda, 24 Nisan 2019’da, 28 yaşındaki Yasin Er, kullandığı, KS 824 plakalı iş arabasıyla ile Girne istikametine doğru giderken orta refüje çarpıp karşı şeride geçti. KS 824 plakalı araba, kendi yolunda giden 24 yaşındaki Hilmi Çelebioğlu’nun kullandığı HC 688 plakalı araba ile yüz yüze çarpıştı. Çelebioğlu, hastanede hayatını kaybetti.

 

İbrahim Tekeboğan:

Haspolat’ta, 5 Mayıs 2019’da saat 13:40 sıralarında, 42 yaşındaki İbrahim Tekeboğan’ın kullandığı MP 926 plakalı araba yolun solunda bulunan köprü taşına çarptıktan sonra kontrolsüzce savrularak yolun solundaki ağaca çarptı. İbrahim Tekeboğan, olaydan 24 gün sonra hayatını kaybetti.

 

Mehmet Aydın:

Lefkoşa – Gazimağusa Anayolu Yeniceköy – Aslanköy kavşakları arasında, 1 Haziran 2019’da saat 04:30 sıralarında, 26 yaşındaki Mehmet Aydın, FL 624 plakalı araba ile Gazimağusa istikametine doğru seyrettiği sırada Yeniceköy kavşağını geçtikten sonra yolun solundan çıkarak okaliptüs ağacına çarptı. Aydın, olay yerinde hayatını kaybetti.

 

Sadrettin Kara:

Gazimağusa-İskele anayolunda, 1 Haziran 2019’da, saat 16:00 sıralarında Sadrettin Kara, EK 303 plakalı araba ile İskele istikametine doğru seyrettiği sırada Ambelia Restoran yakınlarında sola meyilli viraja geldiği zaman direksiyon hakimiyetini kaybederek yolun solundan çıkıp bir evin  bahçe duvarına çarptı. Sürücünün içinden savrulduğu araba, kontrolsüz şekilde yaklaşık 250 metre sürüklenip takla atarak ilerledikten sonra tavanı üzerinde yolun içinde durabildi. 21 yaşındaki Sadrettin Kara hastanede hayatını kaybetti.

 

Nefi Yazıcı:

38 yaşındaki Orun Cumayev,  LA 906 plakalı kamyon, 26 Haziran 2019’da Ötüken köyünün girişinde, batı istikametinden doğu istikametine doğru seyrettiği sırada, o esnada karşı istikametten gelen 47 yaşındaki Nefi Yazıcı’nın kullandığı GU 905 plakalı araba çarpıştı. GU 905 plakalı arabanın sürücüsü Nefi Yazıcı olay yerinde yaşamını yitirdi.

 

Mehmet Yıldırım:

57 yaşındaki Duran İnce’nin kullandığı TLR 463 plakalı minibüs, 29 Haziran 2019’da, Esentepe istikametine doğru seyrettiği sırada, sağa meyilli virajda yolun sağına geçti, o esnada karşı istikametten gelen 35 yaşındaki Mehmet Uzun’un kullandığı PH 352 plakalı araç kamyonla çarpıştı. Yoldan çıkıp bariyerlere çarparak durabilen minibüste sıkışan 30 yaşındaki Mehmet Yıldırım hastanede hayatını kaybetti.

 

Önder Gülkan:

Mutluyaka-Mormenekşe yolunda, 1 Temmuz 2019’da, saat 00:30 sıralarında 26 yaşındaki

Önder Gülkan, FE 096 plakalı araba ile direksiyon hakimiyetini kaybedip yolun solundan yoldan çıkarak tarla kenarında bulunan kaya parçasına çarpıp iki takla attı. Gülkan olay yerinde hayatını kaybetti.

 

Hasan Kusetoğulları:

Nergisli – İnönü Anayolunda, 3 Temmuz 2019’da, saat 22.00 sıralarında, 17 yaşındaki Hasan Sütlüceli, DE 370 plakalı salon araba ile İnönü istikametine doğru seyrettiği sırada yolun solundan çıkarak takla attı. Çarpışma sonucu arabada yolcu olarak bulunan ve ağır yaralanan 15 yaşındaki Hasan Kusetogulları, hastaneye götürülürken yolda hayatını kaybetti.

 

Yunus Alkan:

Değirmenlik – Girne anayolunda, 5 Temmuz’da, saat 01.40 sıralarında, TLY 989 plakalı araba ile Değirmenlik istikametinden Demirhan istikametine doğru seyreden 41 yaşındaki Ayhan Kılıç, o esnada yolun doğu kısmından batı kısmına doğru yaya olarak geçmeye çalışan 20 yaşındaki Yunus Alkan’a çarptı. Çarpışma sonucu ağır yaralanan yaya Yunus Alkan, 1 gün sonra hastanede hayatını kaybetti.

 

Erdoğan İnce:

68 yaşındaki Erdoğan İnce, 19 Temmuz 2019’da, sabah saat 07:00 sıralarında,  FR 981 plakalı traktörle odun toplamak için girdiği toprak yoldan Görneç-Alevkayası Anayoluna çıkmaya çalışırken traktörün kontrolünü kaybetti. Traktör 50 metrelik uçuruma yuvarlandı. İnce olay yerinde hayatını kaybetti.

 

Kostas Stylianou:

Lefke – Güzelyurt anayolunda, 8 Ağustos 2019’da, saat 15.00 sıralarında, 79 yaşındaki Kostas Stylianou, LBL 696 plakalı araba ile Güzelyurt istikametine doğru seyrettiği sırada Güneşköy kavşağı yakınlarında yolun sağına geçmesi sonucu o esnada karşı istikametten gelen 38 yaşındaki Ahmet Çaylı’nın kullandığı GT 669 plakalı tır ile çarpıştı. Kostas Stylianou olay yerinde hayatını kaybetti.

 

Celal Aydın:

Kalkanlı – Çamlıbel anayolunda, 8 Ağustos 2019’da, saat 17:00 sıralarında, 45 yaşındaki Celal Aydın, CC 278 plakalı araba ile Çamlıbel istikametine doğru seyrettiği sırada sola meyilli viraja geldiği zaman direksiyon hâkimiyetini kaybedip yolun solundan çıkarak çelik bariyerlere çarpıp ardından yolun sağ tarafına savrulduğu sırada karşı istikametten gelen 30 yaşındaki Mehmet Nalbant’ın kullandığı JY 536 plakalı kamyon ile çarpıştı. Çarpışmada ağır şekilde yaralanan Celal Aydın hastanede hayatını kaybetti.

 

Mehmet Akın:

36 yaşındaki Mehmet Akın, ET 150 plakalı araba ile 10 Eylül 2019’da, saat 23:30 sıralarında, Yenierenköy istikametinden Yeşilköy istikametine doğru seyrettiği esnada direksiyon hakimiyetini kaybetti. Araba yolun solundan çıkarak önce trafik levhasına çarpıp ardından kontrolsüz bir şekilde savrularak takla attı. Çarpışma sonucu ağır yaralanan Mehmet Akın, hastanede hayatını kaybetti.

 

Sedef Sevgi Derin:

Eski Alayköy-Türkeli anayolunda, 30 Eylül 2019’da, saat 16.30 sıralarında, 35 yaşındaki Sedef Sevgi Derin, NG 763 plakalı araba ile Türkeli istikametine doğru seyrederken, direksiyon hâkimiyetinin kaybolmasıyla yolun solundan çıkarak ağaca çarpıp savruldu. Çarpışmada ağır şekilde yaralanan Derin, hastanede hayatını kaybetti.

 

Haşim Girgin – Yahya Amasyalı-Aysın Amasyalı:

Turunçlu Ulukışla arasında, 6 Ekim 2019’da, saat 19.25 sıralarında 30 yaşındaki Haşim Girgin, HF 388 plakalı araba ile Gazimağusa istikametine doğru seyrettiği sırada direksiyon hâkimiyetini kaybedip karşı şeride geçti, Lefkoşa istikametine doğru seyreden 42 yaşındaki Yahya Amasyalı’nın kullandığı TGK 952 plakalı araba ile yüz yüze çarpıştı.

Haşim Girgin, Yahya Amasyalı ve 40 yaşındaki Aysın Amasyalı olay yerinde hayatını kaybetti.

 

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar