İçin için kaynıyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Haziran 13, 2024
Kıbrıs

İçin için kaynıyor

İçin için kaynıyor

 KAŞİF: KUCAKLAŞMAYI BEKLİYORUZ… UBP Gazimağusa Milletvekili Ahmet Kaşif, Başbakan Küçük’le yarıştığı kurultay sonrasında yaşanan kopmanın devam ettiğini, özellikle kabine dışındaki vekillerin sıkıntılı olduğunu kaydetti. Kaşif, “Sadece kurultayda beni destekleyenler değil, ilçe başkanları ve kabine dışındaki çoğu arkadaşın rahatsızlıkları var. Kucaklaşmak lazım” dedi

SERDAROĞLU: KAALE ALINMIYORUZ… UBP Girne Milletvekili Ergün Serdaroğlu Başbakan Küçük tarafından kaale alınmadıklarını belirterek, “Uzlaşmak lazım. Ancak bir türlü bu olmuyor. Söz konusu olan memleket ve partidir, isimler değil. Rahatsızlığımız var” dedi


ÇALUDA: BEĞENMEYEN GİDER… Havadis muhabirinin UBP vekilleri ile yaptığı röportaj sırasında, Ahmet Çaluda ve Mehmet Tancer arasında da söz düellosu yaşandı. Partide huzursuz olduğunu söyleyen Tancer’e,  Çaluda, “Beğenmeyen istifa eder gider” dedi. Tancer de Çaluda için “Çanak yalayıcısı” ifadesini kullandı

 

Gizem ÖZGEÇ
Ulusal Birlik Partisi (UBP)’nde kurultay sürecinde açılan çatlak büyüyor. Parti içinde vekiller ve özellikle ilçe başkanları arasında büyük bir huzursuzluk var.  Parti başkanı ve Başbakan İrsen Küçük’ü ayrı yapmakla ve hükümet kararlarında kendilerini uzakta tutmakla suçlayan vekiller, “parti içi diyalog ve uzlaşı” çağrısı yaptı. Kimi vekiller “partide her şey süt liman” mesajı verse de, Mehmet Tancer,  Ergün Serdaroğlu, Ahmet Kaşif gibi isimler bariz şekilde huzursuz.  Havadis’e konuşan sıkıntılı UBP’li vekiller, rahatsızlıkların aşılamaması halinde sorunların büyüyeceği mesajını verdi. İrsen Küçük’ü Meclis Grubu’nda ayrım yapmakla suçlayan vekiller, “diyalog” istiyor. Hükümet icraatları ve kararlarından dahi bir haber olduklarını dile getiren vekiller, istihdamlardan da hoşnut değil.

Son damla genel sekreter yardımcıları
UBP’de geçtiğimiz günlerde belirlenen genel sekreter yardımcıları da parti içinde gerginliğe neden oldu. Genel sekreter yardımcılarının Başbakan İrsen Küçük’e yakın isimler olan Teoman Kuran, İlker Edip, Erdoğan Mani, Güner Göktuğ ve Abdullah İşkey’den oluşması da bazı vekilleri rahatsız etti ve “ayrım” olarak nitelendi.

Kaşif: Hala kucaklaşamadık
Kurultayda İrsen Küçük’ün karşısına çıkan,  kendisiyle sert atışmalar yaşayan ve sonuçlarla ilgili mahkemede hak arayan UBP vekili, eski Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif parti içinde yaşanan huzursuzluğun yalan olmadığını söyledi ve “kucaklaşmanın” sağlanamadığını kaydetti. Kaşif, siyasi partilerde kurultaylar olduğunu ancak aday olanların ayrıştırılması ve destekleyenlerin ayrı tutulmasının büyük bir partiye yakışmadığını vurguladı. “Arkadaşlardaki sıkıntı bu. Partide bunu yaşıyoruz. Bunu aşmak için elimden gelen gayreti gösteriyorum” diyen Kaşif, köklü bir partinin mensubu olduklarını, bunun unutulmaması gerektiğini belirtti. Partiyi kuranlara teşekkür eden Kaşif,  şunları ifade etti:
“Hepimiz aynı gemideyiz.  Partinin ileriye götürülmesi ve geriden gelenlere miras kalması için aday olanların kucaklaşması ve sıkıntıların tartışılması gerekir. Bunu bir türlü yapamadık.”

“Kabine dışında büyük rahatsızlık var”
Kaşif, UBP’li vekillerin hükümet icraatlarından da haberdar olmadığını ve bu konuda da sıkıntı yaşadıklarını kaydederken, başkentte yaşanan yerel seçimlerde de bazı huzursuzluklar yaşandığını dile getirdi. Kaşif, “Kendi içimizde bu konuları konuşamadık. Toplantı yapılması ve bunların tartışılması şarttır. Sıkıntılar ancak böyle aşılabilir. Ben kişi olarak bu gayreti gösteriyorum. Sadece kurultayda beni destekleyenler değil, ilçe başkanları ve kabine dışındaki çoğu  arkadaşın rahatsızlıkları var. Konuşamazsak olmaz” diye konuştu.

Serdaroğlu: Kaale alınmıyoruz
UBP Girne Milletvekili Ergün Serdaroğlu da, kurultayın geride kaldığını söyledi ancak sancıların yaşandığını da kabul etti. Başbakan Küçük tarafından kaale alınmadıklarını belirten Serdaroğlu,  kurultayın bittiğini ancak normal sürece devam edemediklerini söyledi. “Bundan sonra uzlaşmak lazım. Ancak bir türlü bu olmuyor. Bu durum çok itici. Söz konusu olan memleket ve partidir. isimler değil” diyen Serdaroğlu, “Rahatsızlığımız var. Bunu gidermek için elimizden geleni yapacağız. Toplanıp konuşacağız ve gerekeni yapacağız” dedi. Serdaoğlu, hükümet icraatları ve istihdamlar konusunda da huzursuz olduklarını dile getirdi.

Zengin: Huzursuzluk yok
UBP İskele Milletvekili Ahmet Zengin,  UBP’de hiçbir sorun yaşanmadığını, ancak milletvekilleri dışında bazı UBP’lilerin partiye zarar vermeye çalıştığını söyledi. Zengin, “Kendini UBP camiasında gören bazı kişiler partiyi yönlendirmeye çalışıyor. UBP’de hiçbir sıkıntı yoktur. Huzursuzluk da yaşanmıyor. Kabinede de bir değişiklik olmayacağını Sayın Başbakan açıkladı. Zaten olması da beraberinde huzursuzluk getirecek. Bunu yapmanın anlamı yok” diye konuştu.

Tancer: Bazı arkadaşlar dışlanıyor
UBP Girne Milletvekili Mehmet Tancer de, UBP içinde büyük bir huzursuzluk yaşandığını vurguladı ve kendi adına çok rahatsız olduğunu belirtti.  Tancer, Başbakan İrsen Küçük’ü ayrımcılık yapmakla suçlayarak, “Belli arkadaşlar ne yazık ki dışlanıyor. Umarım bu durum bir an önce düzelir. Bu sıkıntılı süreç  Başbakan’ın şahsından kaynaklanıyor. Kavuşturucu, bütünleştirici ve birleştirici olacak olan Başbakan’dır ancak bunu yapmıyor. Bu konuları kendisiyle konuşamadık. Ama bilinsin ki, UBP’de huzursuzluk vardır” ifadelerini kullandı.

Çaluda: Beğenmeyen istifa etsin
Kurultay sürecinde İrsen Küçük’e tam destek veren UBP Güzelyurt Milletvekili Ahmet Çaluda ise, sorunların yüz yüze görüşülmesi gerektiğini söylerken, açıklama yapan vekillere tepkisini şu sözlerle dile getirdi:
“Varsa bir sıkıntınız gidin konuşu böyle arkadan konuşmakla olmaz. Beğenmeyen varsa istifa etsin gitsin”…

Avcı: Kimse kişisel çıkarları için partiye zarar veremez
Partiye yeniden dönme kararı veren ve bir süre önce UBP çatısı altına giren vekil Turgay Avcı, partide kurultay sonrası bazı sıkıntıların yaşandığını doğruladı ancak kendisini ve Mustafa Gökmen’i, partinin tam anlamıyla kucakladığını söyledi. Avcı, UBP’yle birleşecekleri zaman telaffuz edilen hiçbir öngörünün gerçek olmadığını vurgulayarak, “UBP tabanı ve örgütler bizleri kucakladı. Ortaya konan hedef bir bütündür. Sağda daha güçlü bir yapı ve gelecek için, ülke adına önemli kararlar ve yasaların gerçekleşmesi için bu birliktelik olmuştur” diye konuştu. Avcı, parti içinde kurultayda oluşan bazı sıkıntıların da olduğunu hatta zaman zaman örgütlerde de bunun hissedildiğini belirtti ve şunları kaydetti:
“Önce kurultay ardından yerel seçimlerden kaynaklanan bazı sıkıntılar şimdi dile getirilebiliyor. Partiyi seven, düşünen herkes birleşme ve bütünleşmeden kaçamaz. Kimsenin kişisel tercihleri için partiye ve UBP’ye zarar verme hakkı yoktur.  Bizim de irademiz bu yöndedir. Sorunların dile gelmesi gerekir. Sayın Küçük bunu sağlamak için eminim ki adım atacaktır.”

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar