Güney KıbrısKıbrısManşet

“İadeyi destekleriz”Din İşleri Başkanı Talip Atalay, Havadis’in dün, “Kültürel hazine tehlike altında” başlığıyla manşetten kamuoyu gündemine taşıdığı ikonlarla ilgili iade kararı verilmesi halinde, buna karşı çıkmayacaklarını belirtti:
SİYASİ KARAR: Atalay: İkonların iadesi, siyasi bir karardır. Bu konuda bir şey söylememiz mümkün değil. Güneyde bizim burada, onların varlıkları var. Karşılıklı saygının bir göstergesi olarak, iade edilmesi yönünde bir karar alınırsa, biz desteklerizSAYGI ŞART: Atalay: Bu ikonlar Rum Ortodoks toplumuna aittir ve iş birliği içinde, doğru şekilde korunup muhafaza edilmesi olumlu olur. İkonlar bizim elimizdeyse, biz en doğru şekilde bakımını yapmalıyız ve kültürel mirasımız olarak görmeliyiz

Erdoğan GARİP

Din İşleri Başkanı Talip Atalay, Havadis’in “Kültürel hazine tehlike altında” başlığıyla manşetten kamuoyu gündemine taşıdığı haberini değerlendirdi.

Konuyla ilgili yazılı açıklamasında “Bizim genel yaklaşımımız daima inançlar ve dini olan alanların incitmeyecek şekilde korunması. Kültürel mirasın korunması yönünde görüşe sahibiz. Bunların, bir dini grubun, Ortodoks Kilisesi’nin hassasiyetleri çerçevesinde, en iyi şekilde bakılacağına inanıyoruz” diyen Atalay, gerekli bakımın yapılması ve hassasiyetin gösterilmesi, başkalarının inancına olan saygımızın da bir göstergesi olacağını dile getirdi.

5. Aydın Dikmen’den müsadere edildikten sonra Kıbrıs Kilisesi’ne iade edilen tarihi ikonlar.
Atalay: İade konusunda siyasi karar gerekiyor

Ülkemizde bulunan ikonların Güney’e iadesinin, siyasilerin alabileceği bir karar olduğunu belirten Atalay, “Siyasi olan bu konuda bir şey söylememiz mümkün değil. Güneyde de bizim varlıklarımız var, onların da burada var. Bize düşen, iade edilse de edilmese de, bu ikonların en doğru şekilde korunması ve muhafazasıdır” dedi.

“Karar alınırsa destekleriz”

İkonlarla ilgili önceliğin Rum Ortodoks toplumunda olduğunu dile getiren Atalay, “Bu ikonlar bizim elimizde olduğuna göre, en doğru şekilde bakımını yapmalıyız ve kültürel mirasımız olarak görmeliyiz. İnşallah karşılıklı saygının bir göstergesi olarak iade edilmesi yönünde bir karar alınırsa, biz destekleriz.” şeklinde görüş belirtti.

Dini semboller ve değerler konusundaki görüşlerini de aktaran Atalay, dini öğelerin bir sürü maddi ve manevi karşılığı olduğunu, dolayısıyla en kıymetli şekilde yaklaşacak olan sembolün sahibi olan topluluk olduğunu dile getirdi. Bir dini sembolün veya değerin sahibi olan toplumun bir parçası olmadan da, en az onlar kadar duyarlı olmak zorunda olduğumuzu belirten Atalay, “Diğer taraftaki dini değerlerimize ve sembollerimize ilgi beklediğimiz gibi, bizim de bunu yapmamız gerekir ve buna saygı duyuyoruz. İki toplumun istişare edeceği bir şekilde bu ikonların bakımlarının yapılması da çok güzel olur. Karşılıklı alınacak her türlü kararı destekleriz.” dedi.

Başa dön tuşu