KıbrısManşet

Hür İş’in teklifi 3 bin 500 TL

Asgari Ücret Saplama Komisyonu’nda işçi tarafını temsil eden Hür İşçi Sendikaları Federasyonu 9 Ocak’ta masaya götüreceği teklifi belirledi


HP VE ALIM GÜCÜ: Çaluda: 9 Ocak’ta toplanacak Asgari Ücret Saptama Komisyonu’nda masaya işçi tarafı olarak 3 bin 500 TL götüreceğiz ve pazarlıkta asgari ücretin 3 bin 500 TL olması için ısrarcı olacağız. Masaya Hayat Pahalılığı ve alım gücünü de ortaya koyacağız

 

MEMNUN DEĞİLDİK: Çaluda: Son belirlenen 2 bin 620 TL’lik asgari ücrette de memnun değildik. Verilen sözleri ve günün ekonomik şartlarını düşünerek teklifi kabul ettik. Halbuki bizim o dönem için arzuladığımız asgari ücret 3 bin TL’ydi

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Cuma günü Asgari Ücret Saptama Komisyonu’nun, 2019 yılının ilk asgari ücretini belirlemek amacıyla toplanacağını duyurdu. Toplantı, 9 Ocak Çarşamba günü saat 15.00’de bakanlık binasında gerçekleştirileceği söylendi. İşçi temsilcisi Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (HÜR-İŞ) Başkanı Ahmet Çaluda, Asgari Ücretin olması gereken rakamı ve şimdi 2 bin 620 olan asgari ücretle ilgili açıklamalarda bulundu.

 

“2 bin 620’den mutlu değildik”

Asgari Ücret Saptama Komisyonu’nun toplanması için bir süredir ısrarcı olduklarını söyleyen Çaluda, en son belirlenen asgari ücretten pek memnu olmadıklarını aktardı. 2 bin 620 TL olarak belirlenen asgari ücretti kabul etmelerinin sebeplerinden birinin komisyonun kısa sürede yeniden toplanarak bunun telafisinin yapılacağının sözünü almaları olduğunu belirten Çaluda, o dönem dalgalanan döviz, ekonomik kriz ve vatandaşların içinde bulunduğu sıkıntıları dikkate alarak teklifi kabul ettiklerini vurguladı.

 

“Asgari ücret 3 bin 500 olmalı”

Son belirlenen asgari ücrette kendi arzularının asgari ücretin 3 bin olması yönünde olduğunun altını çizen Çaluda, 2 bin 620 TL’ye razı olduklarını hatırlattı. 9 Ocak’da toplanacak komisyonda verecekleri teklifin 3 bin 500 olacağına dikkat çeken Çaluda, bu tutarda da ısrarcı olacaklarını belirtti.

 

“İşveren verdiğimiz teklifin yakınına gelmiyor”

Komisyonun 15 kişiden oluştuğuna dikkat çeken Çaluda, 5 işveren, 5 devlet ve 5 işçi tarafından oluştuğunu aktardı.  Pazarlığa 5 kişi ile başladıklarını sözlerine ekleyen Çaluda,  karşılarında hükümet ve işveren olmak üzere 10 kişi olduğunu, işverenin ise işçi tarafının verdiği teklifin hiç yakınına gelmediğini aktardı.

 

“Kayıplar hesaba katılacak”

Çaluda, toplantıda Hayat Pahalılığını ve alım gücünü ortaya koyacaklarını söyleyerek, devlet çalışanlarına verilen Hayat Pahalılığını ve özel sektörde asgari ücretle çalışan kişilerin kayıplarını da masaya yatıracaklarını belirtti.

Eniz ORAKCIOĞLUEtiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı