KıbrısManşet

“Hükümetin miadı doldu”
UBP Genel Başkanı ve Başbakan Tatar’ın, “İmar Planı yürürlüğe girmeyecek” açıklaması, koalisyon ortakları arasında ilk ciddi krize neden oldu. Muhalefet, krizin hükümet ortakları arasındaki uyumsuzluğu açık ettiği görüşünde
 “HP HÜKÜMETTEN ÇEKİLMELİYDİ”: YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı, Başbakan Tatar’ın açıklamasının hemen akabinde Halkın Partisi’nin hükümetten çekilmesi gerektiğini ancak gereğinin yapılmadığını söyledi. Arıklı, “Bu hükümet bu olaydan sonra da bozulmazsa artık cumhurbaşkanlığı seçimlerine kadar gider” dedi

 “ANLAŞAMIYORLARSA BIRAKSINLAR”: CTP Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın, UBP-HP hükümetinin sadece imar planı değil daha birçok konuda uyumsuzluk içerisinde olduğunu belirterek, “halka yararın yanı sıra ciddi anlamda zarar verdiklerini de düşünüyoruz. Anlaşamıyorlarsa bırakıp gitmeleri gerek” diye konuştu

“7 AYDIR AKLI NEREDEYDİ?”: TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, hükümetteki uyumsuzluğun kaos ortamı yarattığını savunarak “Sayın Başbakan, neyi murat ediyor anlamadım” dedi, “7 aydır aklı neredeydi? Neden her şey olup bittikten sonra devreye giriyor?” diye sordu

“BİRİ YAPAR BİRİ BOZAR…”: DP Genel Başkanı Fikri Ataoğlu, hükümetin birçok konuda olduğu gibi imar planı konusunda da uyumsuzluk içerisinde olduğunu kaydetti. Ataoğlu, “Biri yapar diğeri bozar, kıyamet ondan kopar. Allah sonumuzu hayır etsin” dedi

 

Duygu ALAN

UBP Genel Başkanı ve Başbakan Ersin Tatar’ın Gazimağusa, İskele ve Yeniboğaziçi İmar Planı’nın resmi gazetede yayınlanmayacağı ve yürürlüğe girmeyeceği yönündeki açıklaması, kamuoyunda “hükümet bozacak” gelişme olarak değerlendirilirken, hükümetin küçük ortağı Halkın Partisi, Tatar’ın açıklamasının kaygıyla izlediğini ve bu kararın “hukuku yok saymak” olacağını belirten bir karşı açıklama ile yetindi.

Başbakan Tatar’ın imar planına ilişkin açıklaması Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Başkanı Erhan Arıklı  “hükümet bozacak açıkla” olarak değerlendirilirken, Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın, konuya ilişkin, “hükümet sadece plan konusunda değil daha birçok konuda uyumsuzluk içerisinde. Bu da halka ciddi zarar veriyor. Anlaşamıyorlarsa bırakıp, gitmeleri gerektiğini düşünüyoruz” yorumunu yaptı.

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, hükümetin Gazimağusa, İskele ve Yeniboğaziçi İmar Planı sürecini siyasi ve ticari rant rekabetine dönüştürdüğünü savunarak, hükümet içindeki uyumsuzluğun kaos ortamı yarattığını bunun zararının da tüm ülkeye dokunduğunu kaydetti.

Özyiğit, “Sayın Başbakan, neyi murat ediyor anlamadım. 7 aydır aklı neredeydi? Neden her şey olup bittikten sonra devreye giriyor?” diye sordu.

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Fikri Ataoğlu,  imar planı çalışmalarının kendi bakanlık döneminde başlatıldığını belirterek, yapılması gerekenin tüm paydaşların da görüşü dikkate alınarak, toplumun yararına olacak şekilde hazırlanan imar planlarının hayat bulması olduğunu söyledi.

Ataoğlu, ancak UBP-HP hükümetinin daha birçok konuda olduğu gibi imar planı konusunda da uyumsuzluk içerisinde olduğunu kaydetti, “Biri yapar, diğeri bozar, Allah sonumuzu hayır etsin” dedi.

 

ERDOĞAN SORAKIN (3)

Sorakın: Anlaşamıyorlarsa bırakıp gitmeleri gerek

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın, Gazimağusa- İskele, Yeniboğaziçi İmar Planı’nın bir yıldır üzerinde çalışılan ve mutlaka yürürlüğe girmesi gereken bir plan olduğunu kaydetti.

Soarakın, “Eğer plan üzerinde uzlaşılmayan nokta varsa, toplumun tüm kesimleri ile görüşülüp o noktalarda son noktanın konması lazım” diyerek, Gazimağusa- İskele, Yeniboğaziçi İmar Planı’nın yürürlüğe girmemesi halinde bölgede Girne’ye benzeyen yapılaşmaların olmasının söz konusu olduğunu ifade etti.

Erdoğan Sorakın, “Ancak hükümette böyle bir uyum görmüyoruz. Sadece imar planı konusunda değil, birçok konuda uyumsuzluk var. Çalışma yaşamı, ekonomi ve daha birçok konuda halka yarar yanı sıra ciddi anlamda zarar verdiklerini de düşünüyoruz. Anlaşamıyorlarsa bırakıp gitmeleri gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

 

Erhan Arıklı

Arıklı: HP gereğini yapmadı

Yeniden Doğuş Partisi  (YDP) Genel Başkanı Erhan Arıklı, Başbakan Ersin Tatar’ın Gazimağusa- İskele, Yeniboğaziçi İmar Planı’nın yürürlüğe girmeyeceğine yönelik açıklamasının ardından hükümet ortağı Halkın Partisi’nin hükümetten çekilmesi, en azından İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’ın istifa etmesi gerektiğini, ancak HP’nin “gereğini”  yapmadığını söyledi.

Arıklı, “Görünen o ki, Sayın Özersay, seçime girerken Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı makamını kullanma niyetinde, dolayısıyla ortağından gelen her türlü eyleme ‘yarabbi şükür’ diyip sessiz kalacak” dedi.

Gelinen noktada siyasetin kalın çizgilerinin oldukça inceldiğini ifade eden Erhan Arıklı şunları kaydetti: “Sayın Başbakan, bir yıl üzerinde çalışılmış, tartışılmış olan ve de Sayın Bakan Baybars’ın oldukça iddialı şekilde ortaya koymuş olduğu Gazimağusa, İskele, Yeni Boğaziçi İmar Planı’nı Resmi Gazete’de yayınlatmayacağını dolayısıyla planın yürürlüğe girmeyeceğini söylüyor. Bana göre, Sayın Başbakan’ın gerekçeleri de oldukça haklı ancak bu noktada yapılması gereken HP’nin hükümetten çekilmesi, en azından İçişleri Bakanının istifa etmesiydi. Ancak HP, gereğini yapmadı. Görünen o ki gelinen noktada siyasetin kalın çizgileri oldukça incelmiş ve hatta flu hale gelmiştir. Bu hükümet bu olaydan sonra da bozulmazsa artık cumhurbaşkanlığı seçimlerine kadar gider. Bu süreçte de ortaklar belli ki kulaklarını tıkayacaklar.”

 

Özyiğit: Hükümetteki uyumsuzluk kaos ortamı yaratıyor

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, hükümetin Gazimağusa, İskele ve Yeniboğaziçi İmar Planı sürecini siyasi ve ticari rant rekabetine dönüştürdüğünü savunarak, “ortada ciddi bir kaos ortamı var” dedi.

Hükümet içindeki uyumsuzluğun yarattığı kaos ortamının zararının tüm ülkeye dokunduğunu kaydeden Özyiğit, “Sayın Başbakan, neyi murat ediyor anlamadım. Bir kere kendisi bilirkişi değil. Uzmanlara inceletiyorsa önemli. Fakat 7 aydır aklı neredeydi? Neden her şey olup bittikten sonra devreye giriyor, bu anlaşılır gibi değil” dedi.

Özyiğit, emirnamenin 31 Aralık 2019 tarihi itibari ile yürürlükten kalktığına vurgu yaparak, “İmar planı da yürürlüğe girmediğine göre, şuanda yürürlükte olan fasıl 96 gibi görünüyor. Bu durumda bu geçen 13 gün içinde birileri proje onaylattıysa, bir takım oldu, bittiler olduysa bunun sorumlusu Başbakan ve İçişleri Bakanıdır” diye konuştu.

“ İçişleri Bakanı Sayın Ayşegül Bayrbars,  hükümete gerekli baskıyı, takibi yapıp Sayın Başbakana imar planını yayınlatması lazımdı” diyen Özyiğit, “dedikoduların da ayyuka çıkması bir takım çıkar çevrelerinin oldu bittileri ile karşılaşabileceğimizi göstermektedir” dedi.

Bir an önce bu belirsizliğin ortadan kalkması ve gerekli adımların atılması gerektiğinin altını çizen TDP Genel Başkanı Özyiğit, “Ya plan yürürlüğe girmelidir ya da sürece ihtiyaç varsa resmi gazetede emirnamenin bir süre daha yürürlükte olacağına dair yayın yapılmalıdır” diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’a da bir soru yönelten, Özyiğit, “4’lü koalisyon hükümeti döneminde bir bakanın kendi yakınına yasal ama etik olmayan şekilde arazi verdiğini belirtip bunu hükümetten çekilme gerekçesi olarak lanse ettiniz, şimdi bu belirsizlik yüzünden ortada çok ciddi rant kavgaları var buna ne diyeceksiniz?” dedi.

 

Ataoğlu: Biri yapar, biri bozar, kıyamet ondan kopar

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Fikri Ataoğlu, imar planı çalışmalarının kendi bakanlık döneminde başlatıldığını belirterek, yapılması gerekenin tüm paydaşların da görüşü dikkate alınarak, toplumun yararına olacak şekilde hazırlanan imar planlarının hayat bulması olduğunu söyledi.

Ataoğlu, ancak UBP-HP hükümetinin daha birçok konuda olduğu gibi imar planı konusunda da uyumsuzluk içerisinde olduğunu kaydetti.

Ataoğlu, şunları kaydetti: “İmar planları benim bakanlığım döneminde başlatıldı. 4’lü koalisyon döneminde, Şehir Planlama Dairesi, İçişleri Bakanlığı’na geçti. İlgili bakan arkadaşa yetkili kurullarda bir önce toplantıya çağırıp herkesin olumlu bakacağı şekilde karar çıkarması gerektiğini söyledim.  Ama bugün hükümet içinde imar planı sorun olmaya başladı. HP, mevcut planda ayak diretiyor, ortağı UBP, muhalefet partisi olduğu dönemdeki söylemlerine aynen devam ediyor ve imar planının üzerinde yeteri kadar çalışma olmadığını dile getiriyor. Doğrudur, bu noktada katılıyorum. İmar planı geçmeden tüm paydaşlar, hep birlikte plan üzerinde çalışmalı ve toplumun yararına olacak şekilde yapılmalıydı Elbette imar planına ihtiyaç var. Ancak işte biri yapar, biri bozar, kıyamet ondan kopar.

Hükümet içerisinde genel anlamda uyumsuzluklar var. Bu uyumsuzluk, imar planı konusunda daha net ortaya çıktı. Cumhurbaşkanlığı seçimi döneminde de aynı şekilde sıkıntılar var. Allah sonumuzu hayır etsin.”

 

 

Başa dön tuşu