Köşe Yazarları

HÜKÜMET SAĞLIK BAKANINI HARCADI!

Eşref Çetinel yazdı...Tabi ki “Covid 19” Tatar Koalisyon hükümetinin başına konan talih kuşu değildir! Aksine hani derler ya “devenin sevmediği diken burnunda bitermiş!”
Her ne kadar iktidara geleli beridir bal vermez arılar gibi vızıldarken karar üstüne karar değiştirerek “vaziyetleri en iyi idare eden hükümet” sıfatına layık olmuşsa da.. İşte bu huyundan olmalı artık kendine zarar vermekte!SON örneği yeni bir haftaya başladığımız şu Pazartesi günü salındı. Hem de “sürpriz” dedirtecek bir kararla.. Şöyle ki bugüne kadar “Bakanlar Kurulunun yetki ve sorumluluğunda olan ve Koronavirüs konusunda üst üste kararlar alan Hükümet, ansızın sürpriz bir kararla bu “yetkilerini” kamburundan silkeleyerek hepsini de Ali Pilli’nin kamburuna yığdı! Allah acısın Sn. Bakanı!

PEKİ devretti de bundan sonra “koronavirüsle” ilgili hükümetin işlevi ne olacak eğer “tek bir Bakan, tek yetkili ve sorumluysa?”

ÇÜNKÜ olay KKTC’ye giriş çıkışlarla ilgili.. Daha geçen gün ne yazmıştım. Karantina uygulamak artık kolay olmayacak. Hatta dıştan hava, kara ve deniz yoluyla gelenleri bir iki saat bekletmek bile sorunlar yatacak. Kaldı ki ne yapılırsa yapılsın virüse bulaşmamak mümkün olmayacak!

Ekleyeyim ama. Sn. Sağlık Bakanı Pilli’nin öncesi Bakanlar Kurulu tedbirlerinden öte daha radikal tedbirler alacağını sanmıyorum! Çünkü baskı çok büyüktür! Medyaya yansıdığınca Tatar Hükümeti Turizmcilerin, Ticaret erbabının, küçük esnaf ve zanaatkârların, üniversitelerin, sanayicilerin bombardımanı altındadır. Vesselamı kelam bilumum “özel sektör” dıştan gelecek olan turistleri, öğrencileri, ziyaretçileri beklemektedirler.. Yoksa bırakın ekonominin çarklarını döndürmeyi, batmaktan kendilerini bile kurtaramayacaklar!

Tüm bu “beklentilere” cevap verecek tek adam ise artık Ali Pilli’dir!

MDALYONU bir daha çeviriyor ve öteki yüzüne bakıyorum:

Ekim’de Cumhurbaşkanlığı seçimi vardır. Sn. Tatar ve Sn. Özersay yani Memleketin Başbakanı ve Yardımcısı adaydırlar. Nitekim seçim kampanyasını başlattılar bile. Bundan sonra halkın içine daha çok karışacaklar etkinliklere katılacaklar.. İyi de Koronavirüs tedbirleri nedeniyle sıkboğaz ettikleri insanlardan, halktan nasıl oy isteyeceklerdi?

İŞTE ülkeye giriş çıkışlarla ilgili yetki ve sorumluluklarını Sağlık Bakanına devretmelerinin bir nedeni de budur! Ne var ki Sn. Ali Pilli’yi topun altına süren bu “devir” kararı Hükümeti töhmetten kurtarmaya yetmeyecek sonuçta çanak istifa etmek zorunda kalan Sağlık Bakanının başında kırılacaktır!


KISACA TAKILDIĞIM:

GAZİMAĞUSA Belediyesinin medyadaki bir açıklamasından öğrendik: Belediyenin tam karşısında “çamlık” olarak bilinen 45 bin metre karelik alan, 1 buçuk milyonluk bir projeyle “millet parkı” haline getirilmek üzere Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı tarafından 25 yıllığına Belediyeye kiralandı..

NE güzel.. Keşke artık apartmanlarda hapis durumuna düşmüş insanlara, çocuklara azıcık nefes alacakları böylesi parklar her yerde yapılsa..

Ancak iki şikâyetimiz var: Birisi İsmet İnönü bulvarı.. Yıllardır yol, kaldırım yapılması, güzelleştirilmesi falan derken para bitti  yarım kaldı. Ne zaman bitirilecek?

VE iki: Mağusa Surlar içinden gelen şikâyetler bitmiyor. Tutun ki turizm adına meyhaneler eğlence yerleriyle doldu. Tutun ki gece yarılarına kadar dangır dungur müzik eğlenme yeme içme derken surlar içindeki aileler evlerini satıp yada kapatıp surların dışına taşınıyorlar. Asıl şikâyet ise şu: Namık Kemal Meydanından başlayarak akşamları “meyhane sahipleri” yolları kapatıyorlar, bizzat tanığıyım!

Ve tabi kapanan yollar nedeniyle arabayla geçişleri engellenen sürücüler soruyorlar. Bu memlekette kanun nizam yok mu? Dileyen Deli Dumrul gibi yol mu kapatır? Kaldı ki kapatılan o yollardaki bazı lokantaların müşterileri vardır arabalarıyla gidemiyorlar!..

Sn. Arter bu rezillikten sorumlu sizsiniz. Kaymakamdır, Polistir… Gerekeni yapın artık..

NOT: Yoğun şikâyetler nedeniyle yolları kapatmaktan vaz geçtiler. Fakat bu kez de masa ve sandalyeleri kaldırımlardan yollara indirerek bir arabanın ancak zar zor geçeceği gıdımlık yer bıraktılar zaten bir süre sonra yine bildiklerini yapacaklar.. “Sürekli denetim yapılmalı” diyoruz.

 

Başa dön tuşu