Kıbrıs

Hizmete açılmadan çürüyor


Güzelyurt- Lefke anayolu üzerinde yaklaşık 1 yıl önce inşası tamamlanan Güzelyurt İtfaiye binası adeta kaderine terk edildi

 

 

Gürsel KARAGÖZLÜ

 

Güzelyurt- Lefke anayolu üzerine yapılan yeni Güzelyurt İtfaiye binası bir yıldan fazla bir zamandır  atıl durumda, açılacağı günü bekliyor.

Çevre düzenlemesi dışında, tam anlamıyla hizmete hazır olan binaya mefruşat aşlımı da yapılmadı.

Kaderine terk edilmiş olan yeni binanın etrafını otlar sardı. Binaya ne olacağı, ne yapılacağı konusunda ise kimsenin bilgisi yok. Bölge halkı yapılan yatırımların bu şekilde çürümeye terk edilmesine tepkili.

Bölgedeki vatandaşlar da, “Bir yatırım yapılıyor, orada bırakılıyor. Sonrasını kimse düşünmüyor” diyerek tepkilerini dile getirirken, ilçedeki itfaiyenin trafiğin en yoğun olduğu okullar bölgesinde yer aldığını ve çıkan yangınlara müdahalede zaman kaybedildiğini savundu.

Büyükoğlu:Devlet ise bu bina tamamlanmalı

 

HP Güzelyurt Milletvekili Hasan Büyükoğlu da binanın açılmamasına tepki gösterenler arasında. Büyükoğlu, binanın atıl halde kalmasını “bizim ayıbımız” olarak niteleyerek şöyle konuştu:

“Yaklaşık üç yıl önce yapımına başlanan Güzelyurt İtfaiye binası, 1 yıl önce bina tamamlandı. Bina avlusuna bir mekanik ve asfalt dökümü kaldı ancak yetkililer ilgisiz. Bina içinde ise tek eksik mefruşat. Bu konuda Başbakan ve ilgili bakan ile görüştüm. Mali imkansızlıklardan dolayı bitmiş bir binanın hizmete açılamaması bizim ayıbımızdır. Devlet isek binanın tamamlanması gerekmektedir. Binanın dış alanının asfaltı dökülse eski binadaki eşyalar bir günde yeni binaya taşınır ve yeni itfaiye binası hizmete girebilir.

Kansoy: Kent plansız gelişiyor

 

HP Güzelyurt İlçe Başkanı Reşat Kansoy ise, yeni İtfaiye binasının açılmamasını eleştirirken, kente neyin nereye yapılacağının planlanmamış olduğunu da öne sürdü. Kansoy, İtfaiye binasının tamamlanmış olmasına rağmen açılamamasını tartışırken, önce bir kentin planlanması ve neyin nereye yapılacağı kısmını sorgulamamız gerekir. Bu binada aynen kent planlaması yapılmadan yapılan bir binadır. Bu yeni itfaiye binası yapılırken kent imar planına uyulmadı. Yeni binanın yanında bir üniversite var, karşısında da yeni hastane binası vardır . Hastane yanında da sanayi bölgesi vardır. Bu itfaiye binası bulunduğu yerden şehir içerisindeki bir konut yangınına oradan ne kadar zamanda gideceği ve kısa sürede müdahale edebileceği planı yapılmadı.

 

Fizibilite yapılmadan yer seçimi yapıldı

Yeni itfaiye binasının yerinin fizibilite çalışması yapılmadan seçim projesi olarak yapıldığı inancını taşıyorum. Ayni konu Güzelyurt yeni hastane binası için de geçerlidir. Şimdi gelelim bu yeni binanın niye tamamlandığına. Edindiğim bilgiye göre yapı olarak tamamlanan itfaiye binanın diğer eksikliklerinin tamamlanması için 300 bin TL kaynağa ihtiyaç var. Bütçenin bu yılki durumu da belli. Güzelyurt Belediye sivil toplum örgütleri ile bir toplantı yaptı ve bu toplantıda dayanışma istendi. Bence bu konuda da Belediye öncülüğünde bir toplumsal dayanışma yapılmalıdır.”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı