Her bölgeye sığınma evi - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Çarşamba, Mayıs 29, 2024
KıbrısManşet

Her bölgeye sığınma evi

kadınlar günü

Bazı sendika ve sivil toplum örgütleri 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde, kadınların karşı karşıya kaldığı sorunlara dikkat çekmek için Lefkoşa, Mağusa ve Güzelyurt’ta yürüyüş düzenledi. Ortak talep net:

kadınlar günü


Kadın Eğitimi Kolektifi, Akdoğan Fikir Sanat Atölyesi, BES, GÜÇ-SEN, HAK-SEN, KTÖS, Baraka Kültür Merkezi ve Bağımsızlık Yolu, kadınların karşı karşıya kaldığı zorluklara dikkat çekmek ve kadının korunabilmesi için atılması gereken adımları hatırlatmak amacıyla 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde yürüyüş düzenledi.

Lefkoşa’da Dereboyu olarak bilinen Mehmet Akif Caddesi’ndeki trafik ışıklarından başlayan yürüyüş, Cumhuriyet Meclisi önünde sona erdi. Yürüyüşte pankartlar açıldı, sloganlar atıldı.

Yürüyüşün başında Kadın Eğitimi Kolektifi’nden Cansu Nazlı ortak açıklamayı okudu.

Ortak açıklamada, her bölgeye kadın sığınma evlerinin ve şiddet önleme merkezlerinin açılması, yoksulluk yardımının yükseltilmesi, yasal olarak kadın yıpranma payının geri getirilmesi, özel sektörde çalışanların sendikalaşmasının sağlanması, gece kulüplerinin kapatılması ve kamusal kreşler açılması talep edildi.

Kadınların karşı karşıya kaldığı bazı zorluklara da dikkat çekilen açıklamada, “neoliberal” politikaların kadınların çalışma ve sosyal haklarını gerilettiği; “dinsel gericiliğin” kadın üzerindeki ataerkil baskıyı arttırdığı; ekonomik krizlerde ucuz ve esnek iş gücü olarak görülen kadınların yoksullaştırıldığı, işyerlerinde daha uzun saat çalıştırıldığı, buna ek olarak ev işlerini yapmak zorunda kaldığı; işyerlerinde bazı kadınların ayrımcılık, mobing ve tacize maruz kaldığı, sendikasız koşullarda kadının ya işini kaybetmeyi göze alarak ses çıkardığı ya da işini kaybetmemek için bu muamelelere göz yummak zorunda kaldığı; ülkede göçmen kadınlara yönelik işyeri ayrımcılığının daha da ağır olduğu, bazı göçmen kadınların asgari maaşın altında görev ve mesai tanımı olmadan çalıştırıldığı; gece kulüplerinde kadınların pasaportları ellerinden alınarak gayri insani şartlarda çalıştırıldığı; devletin kadına yönelik şiddeti önleyici mekanizmalar geliştirememesi nedeniyle kadınların şiddete karşı korumasız bırakıldığı kaydedildi.

Açıklamada, kadınların can güvenliğini ve cinsel dokunulmazlığını korumanın, yasal çalışma haklarını kullanmasını sağlamanın, yoksul kadınlara sosyal yardımda bulunmanın devletin görevi olduğu da vurgulandı.

kadınlar günü

Güzelyurt’taki yürüyüş

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle Güzelyurt’ta da kadın haklarına ve mücadelesine dikkat çekilen bir yürüyüş gerçekleştirildi. Güzelyurt’taki 8 Mart yürüyüşüne Akçay Kültür Sanat Derneği, Bağımsızlık Yolu, Güzelyurt Geliştirme Ve Kalkındırma Derneği, Kadın Eğitimi Kolektifi, Kalkanlı Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Sosyalist Düşünce Topluluğu destek verdi.  Yürüyüş sırasında yapılan açıklamada kadınların karşı karşıya kaldığı sorunlara dikkat çekilerek “Toplumun özgürleşmesi en önce o toplumun kadınlarının özgürleşmesinden geçer”

kadınlar günü

Mağusa’daki yürüyüş

Benzer taleplerin dile getirildiği, Mağğusa’daki yürüyüşe  Mağusa Kadın Merkezi Derneği (MAKAMER) çağrısı üzerine birçok sivil toplum örgütü destek verdi. Yürüyüş DAÜ çemberi ile Sakarya Çemberi arasında gerçekleştirildi. Sloganlar eşliğinde devam eden yürüyüşte “Sığınma evi devletin görevi”, “Zafer direnen kadınlar olacak”, “DNA’mızda ev işleri kodu yoktur”, “Özgür kadın, özgür toplum” şeklinde pankartlar taşınıyor. MAKAMER başkanı Sıdıka Özdoğan ve Genç Dokunuş Sosyal Yarımlaşma Kulübü kurucu üyesi Bedih Can Kılıç, yürüyüş sırasında yaptıkları açıklamada, sorun ve talepleri dile getirdiler.

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar