KıbrısManşet

Hastaneler boşaldı


Hemşireler ve Ebeler Sendikası’nın da içinde bulunduğu kamuda örgütlü 5 sendika dünden itibaren ek mesai gerektiren görevlere gitmeme kararı aldı. Hastanede, zorunlu haller dışındaki hastalar erken taburcu edildi

 

“TASARRUFA KATKI” Hemşireler ve Ebeler Sendikası  Başkanı Ali Özgöçmen: Hükümetin ek mesaiden tasarruf kararına katkı için ek mesai yapmayacağız. Durumu idareye bildirdik. Kanun Hükmünde Kararname geri alınana kadar eylem sürecek

 

“GEREKLİ TEDBİR ALINDI”: Sağlık Bakanı Besim: Tüm hastanelerde gerekli tedbirler alındı. Zorunlu haller dışındaki hastalar taburcu edildi. Bazı servisler birleştirildi. Özel hastanelere zorunlu hallerde hasatları alarak bakma teklifinde bulundu

 

YÜZDE 20 BOŞALTILDI: Başhekim Dizdarlı: Birçok hemşirenin ek mesaileri doldu hatta aştı. Birçok hemşirenin çalışmışlığının maddi karşılığı yok bu nedenle işe gelmeyecekler. Biz de gerekli tedbirleri aldık. Hastane genelindeki servislerin yüzde 20’si boşaltıldı

 

Eniz Orakcıoğlu

 

Bakanlar Kurulu’nun 17 Ağustos’ta açıkladığı ek mesaideki yeni uygulamayla ilgili karara sendikaların tepkisi devam ediyor. Kamuda örgütlü 5 sendikanın üyeleri dünden itibaren ek mesaiye kalmayacak. Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (Kamu-Sen) Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası (Tıp-İş), Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası ile Gümrük Çalışanları Sendikası’nın (Güç-Sen) “Hükümetin ve mali bütçenin daha fazla tasarruf etmesi adına ek mesailere kalmama eylemine dünden itibaren başlamasına karar verdiği” açıklandı.

Öte yandan hemşirelerin ek mesai çalışmama eylemi hasta olan vatandaşın mağdur olmasına sebep olurken hastanelerde Kaos ortamı yaşanıyor. Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastahanesi’nde yaşanan duruma karşı tedbir olarak acil olmayan hastaların taburcu edilmelerini ve servislerin boşaltılarak birleştirilmesi önlemi alındı.

 

Özgöçmen: Tasarrufa katkı için ek mesai çalışmama kararı aldık

 

Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası  Başkanı Ali Özgöçmen, Bakanlar Kurulunun örgütlere ve sendikalara danışmadan oldubittiye getirilerek almış oldukları ek mesailerden kesinti yapmak adına aldıkları Kanun Hükmündeki Kararnameye karşı sendikanın bu tasarrufa katkı sağlamak maksadı ile ek mesai çalışmama kararı aldıklarını söyledi.

 

“İdareye bildirdik”

Ek mesai çalışmama kararları doğrulusunda hastane ve çeşitli sağlık merkezlerinde Hastanelerde bazı birimlerin kapatılma ve bazı birimlerde birer kişi çalışmış olacağının farkında olduklarını belirten Özgöçmen, bu nedenle ilgili idare ve makamlara durumu bildirdiklerini onlarında tedbir amaçlı servisleri birleştirme kararı aldıklarını ifade etti.

 

“Kararname geri alına kadar eylem devam edecek”

Örgütlü oldukları bütün sağlık ocakları ve hastanelerde eylemde olduklarını vurgulayan Özgöçmen, Hükümetin Kanun Hükmündeki Kararnameyi geri çekene kadar ve tüm paydaşların hemfikir olacağı bir paydada buluşana kadar eylemin devam edeceğinin altını çizdi.

 

“Vatandaş mağduriyetlerinin sebebi hükümet”

Vatandaşların bu durumdaki mağduriyetinin sorumlusunun hükümet olduğuna dikkat çeken Özgöçmen, sağlık çalışanları olarak bayramdan önce alınan Kanun Hükmündeki bu Kararname ile ilgili uzlaşabilmek adına bayram boyunca eylemi askıya aldıklarını belirtti. Öte yandan Özgöçmen, eylemi başlatmadan önce Sağlık Bakanı olmak üzere tüm hükümet yetkililerine doğması muhtemel krizle ilgili gerekenleri anlattıklarını sözlerine ekleyerek, hükümet edenlerin geri adım atmadığını ve vatandaş mağduriyetlerinin sorumlusunun hükümet olduğunu vurguladı. Özgöçmen, son ana kadar vatandaşın mağdur olmaması için çalıştıklarını ama kendilerinin de halkın bir çalışanı ve parçası olduklarını,  kendilerinin de mağdur olduğunu kaydetti.

 

“Sevkleri önüne geçerek gelir elde edebilirler”

Özgöçmen, Bakanlar Kurulu, ekonomik kriz için toplumsal seferberlik adı altında sözde kendi özel ve sosyal hayatlarından ödün vererek başkalarının hayatlarını kurtarmak için çalışan sağlık emekçilerinin kazançlarından tasarruf edilmesinin kesinlikle doğru bir adım olmadığının altını çizdi.  “Sağlıkta tasarruf yapılmak isteniyorsa hekim, ebe, hemşire ve altyapıyı güçlendirerek hasta sevklerinin önüne geçilerek, özel hastanelere ödenen milyonlarca paranın kasada kalmasını sağlayabilirler” diyen Özgöçmen, Bakanlar kurulunun Kanun Hükmündeki Kararname ile elde etmeyi planladıkları gelirin kat kat fazlasını özel hastanelere ödenen paraları ödemeyerek sağlayabilecekler vurguladı.

 

“Çalışma saati ücretinin altında çalıştırılmak isteniyoruz”

Kanun hükmündeki kararname ile Kamu çalışanlarının ek mesailerie asgari ücretin çalışma saati üzerinden bir çalışma yapılarak düzenleme yapıldığını belirten Özgöçmen, bu uygulamayla normal çalışma saati ücretinin altında bir ücretle çalıştırılmak istendiklerini kaydetti.

Besim: İyi olanlar erken taburcu edildi

 

Sağlık Bakanı Filiz Besim, Ebeler ve Hemşire sendikalarının aldığı eylem kararı doğrultusunda, Başhekimler servislerdeki hemşirelerin verimli kullanılması için, iyi olan insanların erken taburcu edilmesi ve ameliyat günü için 2-3 gün bekleyeceklerin eve gönderilmeleri yönde karar verdiğini belirtti.  Sağlık çalışanları ve hemşirelerin bayram tatili nedeni ile zaten ek mesailerinin dolduğunu vurgulayan Besim, boş olan servislerdeki normal mesai çalışanların dolu servislere aktarıldığını ve servislerin birleştirildiğini aktardı.

Aynı tedbirlerin Girne ve Mağusa hastanelerinde de alındığının altını çizen Besim, Erenköy Sağlık merkezinde nöbetçi olan doktoru on-kol olarak çalışacağını ve acil bir durumda arandığı zaman sağlık merkezine geleceğini, tren yolu polikliniğinde her şeyin normal seyrinde devam  ettiğini söyledi.

 

“Özel hastanelerden yardım teklifi var”

Besim, özel hastanelerden kriz geçene kadar sıkıntı olursa bazı hastalara bakabilecekleri yönünde teklif geldiğine dikkat çekerek, bu teklifi sevk olmadığı, özel hastanelerde parasız hasta bakılabileceği yönünde bir yardım olduğunu aktardı. 112’de, acil serviste ve yoğun bakımlarda hiçbir sıkıntı olmadığını kaydeden Besim, servisler içinde önlemlerin alındığını vurguladı.

 

“Geri adamım atma lüksümüz yok”

Eylemin sona ermesi arzusu içinde olduklarının altını çizen Besim, “Bilindiği üzere zor ve olağan üstü günlerden geçiyoruz. Freni patlamış bir araba gibi uçuruma sürükleniyoruz. Ayladır haftada 2-3 kez olmak üzere bakanlar kurulu toplanarak önlemler alıyoruz. Alabileceğimiz birçok önlemi aldık. Önce 23 maddelik önlemleri belirledik, dünde ek önlemler aldık. Amacımız dar gelirliyi koruya bilmek.

Ek mesai ile ilgili alınan kararda ise 20 milyon civarı bir tasarruf sağlamak ve sağlanan bu tasarrufla ilacımızı alabilmeyi, tahlillerimizi yapabilmek ve eksiklerimizi ödeyebilmeyi amaçladık. Bu nedenle de bu eylemin sona ermesi hepimizin arzu ettiği bir durumdur. Şuan içinde bulunduğumuz şartlar bu tasarrufu yapabilmek adına bu kararları almamızı zorunlu kılıyor. Bu nedenle Bakanlar Kurulu kararlıdır ve geri adım atma gibi bir lüksümüz yok” dedi.

 

“Ya yok olacağız, ya da kenetlenip atlatacağız”

Besim, alınan önlemleri toplumun her kesiminin en doğru oranda algılaması ve hükümete destek olması gerektiğini söyleyerek, bu dönemde herkesin çok ciddi bir şekilde kenetlenmesi gerektiğini ifade etti. Nasıl bir toplum olduğumuzu anlayacağımız günlerden geçtiğimize dikkat çeken Besim, bu felaket günlerinin ve kriz anlarının toplumun en kırılgan olduğu günler olduğunu, toplumun bu yaşanan felaket karşısında ya kırılıp yok olacağını ya da kenetlenip bu zor günleri hep birlikte atlatacağımızı aktardı. Besim, Sağlıkta hiçbir hastanın zarar görmemesi için çalıştıklarını ve çalışacaklarını vurguladı.

 

 

 

Dizdarlı: Servisleri birleştirdik

 

bülent dizdarlı

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Bülent Dizdarlı, Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası aldığı karar üzerine, bütün servislerde acil olmayan hastaların taburcu edilmelerini ve servislerin boşaltılarak birleştirilmesini istediğini söyledi ve bu şekilde önlem aldıklarını sözlerine ekledi. Dizdarlı, hastanedeki servislerin genelinin yüzde 20’sinin boşaltıldığını söyledi.

 

“Tedbir amaçlı yaptık”

Birçok hemşirenin ek mesailerinin dolduğunu hatta ek mesai sınırının bile aşıldığını vurgulayan Dizdarlı, birçok hemşirenin çalışmışlığının maddi karşılığının olmadığını, bu nedenle hemşirelerin işe gelmeyeceklerini ve kendilerinin de bu şekilde tedbir aldığını söyledi.

 

 

 

 
Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı