Hastanede yüksek gerilim - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazartesi, Aralık 11, 2023
KıbrısManşetSağlık

Hastanede yüksek gerilim

Sağlık çalışanlarının ek mesai yapmama kararı Lefkoşa Devlet Hastanesi’nde dün gece geç saatlerde gergin saatler yaşanmasına neden oldu. Sağlıkta örgütlü beş sendikanın yetkilileri, Lefkoşa Doktor Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde alınan ek mesai yapmama kararının ardından, Sağlık Bakanlığı’nın taşeron hemşire çalıştırdığını iddiası üzerine dün gece saatlerinde hastaneye gitti. Hastanede bulunan servislerde çalışmaları inceleyen sendikaların, sözleşmeli olarak acil serviste çalışan bir hemşireyi tespit ettikleri iddia edildi.

Besim: Herhangi bir hizmet alımı söz konusu değildir  

İddialar üzerine hastanede açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Filiz Besim, yaşanan ekonomik krizin neden olduğu açığın hükümet olarak kapatmaya çalıştıklarını söyledi. Dar gelirli insanların krizden etkilenmemesi için ellerinden geleni yaptıklarını söyleyen Besim, hükümetin bunun için gayret gösterdiğini belirtti. Hükümetin açıkladığı tedbirlerin ardından sendikalarla anlaşılmazlık yaşandığını belirten Besim, eylemden dolayı sağlığın etkilenmemesi herkesin gayret gösterdiğini söyledi. Hizmet alındığı iddialarını da yanıtlayan Besim şunları söyledi;” Herhangi bir hastaneden veya firmadan hizmet alımı yapılmamıştır. Bu iddialar asılsızdır. Ancak şunu belirtmeliyim ki birçok özel hastane eylemin üzerine bize yardım teklifinde bulunmuştur. Onlara sizin aracılığınızla teşekkür etmek istiyorum”


Kıdrışlıoğlu: Bakanlık meslek onurunu ayaklar altına aldı

Sağlıkta örgütlü beş sendika adına açıklamalarda bulunan KAMU-SEN Genel Sekreteri Özgür Kıdrışlıoğlu, Sağlık Bakanlığı’nın meslek onurunu yerlere alacak şekilde eylemlere karşı dışarıdan personel istihdam ettiğini söyledi. Bunun yasa dışı olduğunu söyleyen Kıdrışlıoğlu, hiçbir tecrübesi olmayan bu kişinin hastalara bakmasının tehlikeli olabileceğini söyledi. Bu kişinin eğitim seviyesini ve kabiliyetinin bilinmediğini belirten Kıdrışlıoğlu, bu uygulamanın son vermesini istedi. Bu uygulamaya sendikaların asla izin vermeyeceğini belirten Kıdrışlıoğlu, mücadelenin devam edeceğini söyledi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar