Köşe Yazarları

Hastanede uyuyan varsa uyansın!


Dün bir belediyedeyim.
Girer girmez hemen kapıdaki tanıdık; “bir bilseniz Deniz Hanım ne oldu” dedi. Hayırdır dedim. “Annem ölüyordu” dedi.
Ve anlattı…
Annesinin uzun zamandan beri sağlık sorunları varmış. Geçtiğimiz gün Hastane’ye gitmek zorunda kalmışlar. Ama hastanede bulunan hemşireler troid bezlerinde sorunu olan kadına başka bir sağlık sorunu var mı yok mu sormadan, gerekli muayene ve tetkikleri yapmadan şeker içeren serum taktı.

Bu arada kadın ileri derecede şeker hastası.

Kadının şekeri tavan yapınca ailesi ve oradaki hemşireler panik oldu. Bu sefer acil müdahalelerle kadının şekerini düşürmek için 3 gün uğraştılar. Kadının şeker komasına girmesine neden bilinçsiz tedavinin sorumlusu kimdir peki? Öncelikle bu hatalı uygulamanın hastanede yapılması kabul edilir değildir. Bu hatalı uygulama bence sorgulanmalıdır. Hastaneye gelen hastaların nesi var nesi yok elbette ki oradaki hemşireler bilemez ama görevleri oraya gelen hastanın muayene ve tetkiklerini yapmak ve hastaya başka bir sağlık sorunu var mı gibi birtakım kritik sorular sormaktır. Yoksa tansiyonu olan da şekeri olan da yanlış tedaviden ölebilir ve bunun da faturası hata yapan hemşirelere değil hastane’ye kesilir.
Annem hemşireydi. Hastanelerde çok zamanım geçti. Hasta bakıcıları da hemşireleri de doktorları da sever mesleklerinden dolayı da saygı duyarım. Ama insan hayatının bu zamanda bu kadar ucuz olmasını asla kabul edemem. Sağlıkta hata olmaz. Olsa da kabul edilmez.
Geçtiğimiz günlerde yine buna benzer bir olaya şahit oldum. Lefkoşa Hastanesi hekimi tarafından böbrek yetmezliği olduğu ileri sürülen bir hasta uzun zamandan beridir diyaliz tedavisi görüyordu. Hastanın nerdeyse bir yıl diyaliz makinesine bağlanarak tedavi olduğunu öğrendim. Ve geçtiğimiz gün komaya giren hasta Yakın Doğu Hastanesi’ne kaldırıldı. Orada tedaviye alınan hastanın yakınları hastaneden şok edici sonuçlarla karşılaştı. Bir yıldır lenf kanseri olan kadın meğerse yanlış tedavi görerek bir yılını boşa harcamış. Gel görün ki şimdi de geç kaldığı ve bir yıl önce anlaşılsa belki de tedavi olabileceği hastalıkla mücadele etmek zorunda kalacaktı.
Hasta bir yıldır gördüğü diyaliz tedavisinden dolayı gerçek hastalığının tedavisine geç kaldı. Ailesi isyanlarda. Ama kimden hesap soracaklar ki? Muhatap olacağı kişiler ona bir yılını geri verebilecek mi?
Kısaca işin özü… Sağlık gibi ciddi bir sektörde hata kabul edilmez bu yüzden uyuyan varsa lütfen uyansın!!!!


Etiketler

Benzer Haberler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı