Hastane acil servisleri güçlendirilmelidir

0
17

Devlet hastanesi acil servisleri, özellikle de Lefkoşa acil servisi, ülkemizin acil servis hizmetlerinde en çok başvurulan merkezidir. Birçok vatandaşımız hizmet almak, tedavi olmak amacıyla oraya gitmekte ve şifa bulmaya çalışmaktadır. Bundan dolayı acil servisleri, hem doktor, hem hemşire hem de teçhizat olarak modern ve yurttaşların beklentilerine cevap verir bir duruma getirmeliyiz.

Toplumumuzda, devlet acil servislerine olan güveni, artırmamız gerekmektedir. Bu konu üzerinde ciddiyetle durmalıyız. Bundan herkes gerekli dersleri çıkarmalıdır. Bütün sağlık çalışanları, görevinin getirdiği sorumluluğu, içinde duymalı ve ona göre hareket etmelidir. Herkesin bildiği gibi sağlıkta yapılan hatanın telafisi zor, bedeli de ağır olmaktadır.

Çalışan doktor ve hemşireler acil servis konusunda, eğitimli ve yeterli olmalıdırlar. Burada, gelen hastalara detaylı tetkikler yapılmalı, her türlü şüphe titizlikle araştırılmalıdır.
Hastaların şikayetleri dikkatlice dinlenmeli, sorgulanmalı deyim yerindeyse dibine darı ekilmelidir. En ufak şüphede hasta yatırılmalıdır. İlaç verip, iğne vurulup evine gönderilmemelidir. Hastalar, psikolojik olarak, genelde hastanede yatmak istemez. Belirtilerde en ufak bir şüphe varsa, ileri tetkikler için hastalar mutlaka yatırılmalıdır.
Ülkemizde son yıllarda, bilinçsiz beslenme ve hareketsizlik nedeniyle kalp krizleri artış göstermiştir. Özellikle kalp krizlerinde ölümler yüksek oranlara ulaşmıştır. Genç ölümlerde de artışlar görülmektedir. Kalp krizlerinde erken teşhis ve ilk müdahale hayat kurtarmaktadır.
Bu yüzden kalp krizi şüphesi ile değil de, başka rahatsızlıklar ve etkilerle hastaneye başvuranların mutlaka kalp tetkikleri de yapılıp, hastalar ciddi bir şekilde sorgulanmalıdır.
Birçok okurum bugün bu konuya niye değinmiş olduğumu merak etmiş olabilir. Kısaca anlatayım.
Geçtiğimiz günlerde, genç insanlarımızın kalp krizi sonucu ölmesi beni etkiledi ve düşündürdü. Özellikle, kalp krizleri konusunda, çok hassas olmalıyız. Kalpten kaynaklanan ölümler ülkemizde çok arttı.
Mide ağrısı ve kol uyuşması vb. şikayetlerle acil servise giden vatandaşlarımız, iyice muayene edilmeli, tansiyonları ölçülmeli, elektroları çekilmeli ve tahlilleri yapılı, hiçbir risk olmadığı netleşince evlerine gönderilmelidirler. Bütün bu tetkikler yapılmadan, soğuk alıp, üşütmüş olabilirler düşüncesiyle evlerine gönderilmemelidirler.

Burada önemli olan, benzer belirtileri olan kişiler, kalp krizi geçirmeyebilir. Fakat bu tetkik ve hizmetler herkese sağlanırsa vatandaşlar hastaneden memnun ayrılır ve hastaneye güveni artar.
Amacım kimseyi üzmek, rencide etmek, şikayet etmek değildir. Tek isteğim, devlette sağlık hizmeti veren herkes, görevinin bilincinde olsun ve taşıdığı sorumluluğu yerine getirsin. Konsantrasyonu, dikkati sadece devletteki işinde olsun, başka yerde olmasın. Yani işini sevsin ve iyi yapsın. Vatandaşa sıcak ve yakın davransın, güler yüzlü olsun.
Sağlık çalışanları, sorumluluk bilinci ile hareket ettiği, işini ve hastaları sevip, saydığı sürece, hatalar azalacak ve vatandaşa verilen hizmetin kalitesi de yükselecektir.
Devlet hastanesi acil servisleri, hem uzman sağlık çalışanları hem de teçhizat açısından daha da güçlendirilmelidir. Vergisini ödeyen her vatandaşın, layık olduğu hizmeti alması en doğal hakkıdır.
Sağlıkta, devlet hastanelerinde tam gün mesai ve Genel Sağlık Sigortası gibi devrim niteliğindeki hedeflerin gerçekleşmesi yanında, hastanelere başvuran vatandaşların beklediği ve hak ettiği ilgi ve önemi görmesi, hem vatandaş memnuniyetini artıracak hem de hastane hizmetlerine duyulan güveni yükseltecektir.
Bu hedefleri gerçekleştirecek Sağlık Bakanlığı Yönetimi, topluma en büyük hizmeti yapacak ve vatandaşın gönlündeki tahta oturacaktır.