Din İşleri Başkanı Atalay, Borç Çok Abartılı

12 Ekim 2013 Cumartesi | 10:12
Din İşleri Başkanı Atalay
Kıbrıs Town Houses

BORÇ EN FAZLA 3 MİLYON TL: Din İşleri Başkanı Talip Atalay, camilerin Kıb-Tek’e borcunun 3 milyon TL’yi geçmeyeceğini öne sürdü. Atalay, “Kıb-Tek’e borçlu olanların arasında camiler, ilk 20’nci sırada bile yer almamaktadır. Kıb-Tek faturalarına göre 6 milyon TL civarında olan borcun yarısı da faizdir ve camilere 72 kuruştan ücretlendirilmiştir” dedi

EZAN SESİ KESİLMEDİ: Elektriklerin kesik olduğu dönemde camilerde ezan seslerinin sustuğu yönündeki iddialara da değinen Talip Atalay, elektriklerin kesik olduğu dönemde de ezanın, yine vaktinde ancak bu kez merkezden değil, her camide ayrı bir imam tarafından okunduğunu kaydetti

VAKIF MALLARI SORGULANMALI: Talip Atalay, hayır işleri için vakfedilen malların ne şekilde kullanıldığının sorgulanması gerektiğine işaret ederek, “Vakıf mallarının üzerinde, vakıf ruhuna ve yasalara uygun olmayan yapılar söz konusudur” dedi. Atalay, “Vakıf malları, ancak amacına uygun yapılandırılması halinde amacına uygun kullanılabilir” diye konuştu

KIB-TEK YANLIŞ YÖNTEM SEÇTİ: Kıb-Tek’in alacağını doğrudan talep etmesinin doğru olduğunu kaydeden Talip Atalay, “Ancak yöntem yanlış” dedi. Atalay, “Kurum elbette alacağını talep edecek. Ancak, borç tahsil yöntemi ve direkt camilerin üzerinde yoğunlaşmaları farklı anlamlar ortaya çıkardı” dedi

Yaklaşan Kurban Bayramı münasebeti ile bayramlaşma ziyaretlerini sürdüren Din İşleri Başkanı Talip Atalay, dün Havadis’i ziyaret etti.
Havadis Gazetesi Genel Müdürü ve Genel Yayın Yönetmeni Başaran Düzgün ve Yazı İşleri Müdürü Hüseyin Ekmekçi ile bir araya gelen Talip Atalay, paylaşım ve adanmışlığın önemine işaret ederek dini bayramların buna en iyi vesile olduğunu hatırlattı.
Havadis aracılığı ile Kıbrıs Türk toplumunun Kurban Bayramı’nı kutlayan Talip Atalay, fedakarlık, güven ve paylaşımın hakim olduğu bir bayram diledi.
Din İşleri Başkanı Talip Atalay, ayrıca Havadis’in gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

“Vakıf malları amacına uygun kullanılmalıdır”
Din İşleri Başkanı Talip Atalay, Havadis Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Hüseyin Ekmekçi’nin hayır işleri için vakfedilen malların nasıl kullanıldığına ilişkin sorusuna, “Vakıf malları, ancak amacına uygun yapılandırılması halinde amacına uygun kullanılabilir” şeklinde cevap verdi.
Hayır işleri için vakfedilen malların bugün ne şekilde kullanıldığının gerçekten sorgulanması gerektiğine işaret eden Atalay, “Bugün baktığımızda vakıf mallarının üzerinde kurulmuş, hem vakıf ruhuna hem de yasalara uygun olmayan yapılar söz konusudur” dedi.

“Din İşleri siyasetten arındırılmalıdır”
Din İşleri Yönetim Kurulu’nun yasaya uygun, adanmış, beklentisi olmayan, hassas ve dini konularda bilgili kişilerden oluşturulması gerektiğini kaydeden Talip Atalay, “ancak asıl olan Din İşleri’nin laiklik çerçevesinde olmalıdır” diye konuştu.
Siyasi müdahaleye bu kadar açık bir kurumun iyileşmesinin çok zor olduğuna inanç belirten Atalay, “Din İşleri muhakkak siyasetten arındırılmalıdır” dedi.

“Camilerin elektrik borcu şişirildi”
Camilerin elektrik borcunun kendi hesaplarına göre 2.5-3 milyon TL’yi geçmediğini kaydeden Din İşleri Başkanı Talip Atalay, borç miktarının faizlerle şişirildiği yönünde ifadelerde bulundu.
Talip Atalay, “Ülkede bugün, Kıb-Tek’e borçlu olanların arasında camiler, ilk 20’nci sırada bile yer almamaktadır. Üstelik Kıb-Tek faturalarına göre 6 milyon TL civarında olan borcun yarısı faizdir ve camilere 72 kuruştan ücretlendirilmiştir. Oysa bize göre, camilerin kuruma olan borcu en fazla 2.5-3 Milyon TL’dir” şeklinde konuştu.

“Kıb-Tek yanlış yöntem seçti”
Camilerin elektrik enerjisinin kesilmesine ilişkin söylemlerinin ve açıklamalarının da bazı kimselerce istenildiği gibi yorumlandığını öne süren Din İşleri Başkanı Talip Atalay, kamuoyuna da yanlış aktarıldığını belirtti.
Atalay, şöyle dedi: Camilerin elektrik enerjisinin kesilmesi ile ilgili ifadelerim yanlış yorumlandı, kamuoyuna da istenilen şekilde yansıtıldı. Oysa benim bu konudaki ilk ve son fikrim aynıdır. Ortada 6-7 milyon TL olmasa da ödenmemiş bir borç var ve Kıb-Tek bu borcu tahsil etmek istemekte son derece haklıdır. Neticede Kıb-Tek de bizim kurumumuzdur ve devamlılığı açısından korunmalıdır. Kıb-Tek bugün neredeyse çalışanına maaş ödeyemeyecek duruma gelmiştir. Mevcut pozisyonunda da kurumun alacağını doğrudan talep etmesi doğrudur. Ancak, bugün camilerin borcu ülkede ilk 20’de bile değildir. Dolayısıyla borç tahsil yöntemi ve direkt camilerin üzerinde yoğunlaşmaları farklı anlamlar ortaya çıkarmıştır. Bize göre, borç tahsilinde Kıb-Tek’in bu yöntemi de doğru değildir.

“Ezan sesi kesilmedi, kısıldı”
Elektriklerin kesik olduğu dönemde ezan seslerinin sustuğu yönündeki söylemlere de değinen Talip Atalay, “Evet ortada bir borç var ve bu gerekçe ile camilerin elektrik enerjisi kesildi. Ancak elektriklerin kesik olduğu dönemlerde camilerdeki ezan sesinin kesildiği bilgisi doğru değildir” dedi.
“Ezan sesi kesilmedi, kısıldı” diyen Talip Atalay, “Elektrik enerjisi kesilmeden önce ezan sesi, teknolojik bir sistem ile bir merkezden tüm ülkeye eş zamanlı verilirdi. Fakat camilerde elektrik kesilince bu teknolojiyi kullanmak mümkün olmadı. Ancak ezan sesi de susmadı. Ezan, her zamanki vaktinde canlı olarak tüm camilerde görevli imamlar tarafından okundu” şeklinde konuştu.

“Sorunun sahibini ancak yargı ortaya çıkarabilir”
Kıb-Tek’i dava etmesinin nedeni ile ilgili de açıklamada bulunan Talip Atalay, “Kurumu, mahkemeye vermemin nedeni, konunun esas sahibinin ve asıl adresinin ortaya çıkarılması sağlamaktır. Çünkü mevcut yönetim kurulu ve başkanlık bugün var, yarın yok. Bizden önceki yönetim kurulu ve başkanı gibi günü geldiğinde biz de görev koltuklarımızdan kalkacağız ve yerlerimize yenileri gelecek. Kısacası şahıslar hep değişecek ama sorun katlanarak devam edecek. Dolayısıyla bir an önce yargı gerçek sorumlular her kim ise adres neresi ise ortaya çıkarmalı ve sorunun çözümü konusunda adım atılmalıdır. Belki yargı, ortadaki birtakım suçlamaların da kalkmasında olumlu tol oynar” diye konuştu.