KıbrısManşet

Hasipoğlu: İlgili kişilerin başvurabileceği yer, Türkiye Cumhuriyeti mahkemeleridir


Ulusal Birlik Partisi Genel Sekreteri ve Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu ,giriş yasağı gerekçesiyle Türkiye’ye alınmayan Ali Bizden ile Ahmet Cavit An konusunu ve Koral Çağman’ın istifa etmesiyle boşalan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na kimin atanacağına yönelik soruları, Havadis WEB TV’de yayınlanan ve Damla Dabis’in sunduğu Gün Başlarken programında yanıtladı.

 “Bu bizim yasalarımızla ilgili değil”

 Her devletin bu tür yasal düzenlemeler yapıp, herhangi bir kişiyi ülkesine almayabileceğini söyleyen Hasipoğlu, “Bu bizim yasalarımızla ilgili değil. Bu her ülkede var” dedi.Hasipoğlu, “Bunlar yeni yaşanan gelişmeler. Parti olarak konuyla ilgili tasarrufumuz olmadı. İnceliyoruz” dedi.

“Elçilikten talebimiz olmadı, yaşananlar UBP’nin sorunu değil”

TC Lefkoşa Büyükelçiliği’nden de konuyla ilgili herhangi bir talepleri olmadığını belirten Hasipoğlu, ‘Türkiye’ye girişi yasak olan Kıbrıslı Türkler listesinin olduğu’ yönündeki iddialarına da değindi.

Hasipoğlu, “Çok yeni bir gelişme. Bu hafta içinde inceleme yapacağız. Ama elçilikten bir talebimiz olmadı. Yaşananlar UBP’nin değil, hükümetin sorunu. Gerek görülmesi halinde, Dışişleri Bakanlığı atacaktır” dedi.

“İlgili kişilerin başvurabileceği yer, Türkiye Cumhuriyeti mahkemeleridir”

Olayı, bir hukukçu olarak değerlendirmesi istenen Hasipoğlu, “Başka bir ülkenin idaresinin almış olduğu bir karar var. Bu karara karşı, her vatandaşın kararı öğrendiği andan itibaren yargıya gitme hakkı vardır… İlgili kişilerin başvurabileceği yer, Türkiye Cumhuriyeti mahkemeleridir” ifadelerini kullandı.

Hükümet ortakları nisabı sağlama konusunda garanti vermeli”

Koral Çağman’ın istifa etmesiyle boşalan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na kimin atanacağına yönelik soruları da cevaplayan Hasipoğlu, yaşanılanların UBP dışında hükümet ortakları arasında yaşandığını belirterek, “hangi isim olursa olsun hükümet ortaklarının nisabı sağlama konusunda garanti vermeleri gereklidir” dedi. Hasipoğlu şunları söyledi;

Her şey UBP dışında, UBP’nin hükümet ortaklarının arasında ve kendi içlerinde yaşanıyor. Bu noktada bir DP hem de YDP içerisinde uzlaşı olmasını arzu ederdik. Nihai kararı üretecek olanlar onlardır ama burada önemli olan nisabtır. Hangi isim olacaksa olsun nisabın sağlanacağını hükümet ortakları garanti etmelidir. Son yaşanılan olayları biliyorsunuz. Meclis açılamadan tatile girdi. Ben bu noktada muhalefeti de eleştirmek isterim. Meclisten geçirilmesi gerek ve halkın yararına olan yasalar vardı ama muhalefet nisabı sağlamadı.”

“Afet hanım bu göreve yakışır ama uzlaşı olmalı ”

Demokrat Parti’nin Afet Özcafer ismini sunduğunu ve Özcafer’in bu göreve yakışacağını söyleyen Hasipoğlu, önemli olanın parti içerisindeki uzlaşı olduğunu belirtti. Hasipoğlu şunları söyledi;

“Turizm Bakanı Ataoğlu bu görevi vekaleten yönetiyor. 10 gün içerisinde bu göreve bir bakan atanması gerekiyordu ama burada kritik soru şu aslında. Bu atama konusunda DP içerisinde bir uzlaşı var mı ve nisabı sağlama konusunda bir uzlaşı var mı. Ben resmi isim listesini görmedim ama DP resmi olarak Afet Özcafer ismini sunduğunu açıkladı. Benim şahsen Afet hanımın olması konusunda bir sıkıntım yok, bu göreve yakışır diye düşünüyorum ama sonuçta hükümette 26’yı sağlama konusunda DP milletvekilleri arasında bir uzlaşı sağlaması lazım. Eğer burada bir uzlaşı yoksa örneğin Serdar Denktaş destek vermiyorsa ki biliyorsunuz son genel kurula katılmadı, o zaman iki vekili olan bir partiye neden iki bakanlık verildi?”

Başa dön tuşu