EdebiyatSinema

Harry Potter’ın yazıldığı sandalyeye rekor fiyat


[dropcap style=”circle” color=”#ffffff” bgcolor=”#0065ad”]N[/dropcap]ew York’ta yapılan bir açık artırmada adı açıklanmayan bir kişi yazar J K Rowling’in, ilk iki Harry Potter romanını yazarken oturduğu sandalyeye yaklaşık 400 bin dolar verdi.

Bu 1930’lardan kalma bu meşeden yapılma sandalye, yazar Rowling’e şöhret basamaklarını tırmanmaya başlamadan çok önce, Edinburgh’daki mütevazı dairesinde kullanması için bedava verilmiş.J K Rowling ilk iki Potter romanı olan “Harry Potter ve Felsefe Taşı” ile “Harry Potter ve Sırlar Odası”nı bu sandalyede oturarak yazmış.

Sandalye böylece üçüncü kez açık artırmaya çıkmış oldu.

İlk olarak yazar Rowling sandalyeyi kurduğu vakfa para sağlamak için 2002 yılında açık artırmaya çıkarmıştı.

‘Görünüşe aldanma’

Önceki sahibi Gerald Gray sandalyeyi 2009 yılında, Harry Potter hayranı olan kızının eBay’de görmesi üzerine satın almıştı.

Şimdi beklentisinin çok üzerindeki satış gelirinin yüzde 10’unu yazar Rowling’in çocuklar için kurduğu Lumos vakfına bağışlayacağını söylüyor.

J K Rowling ilk iki Potter romanı olan "Harry Potter ve Felsefe Taşı" ile "Harry Potter ve Sırlar Odası"nı bu sandalyede oturarak yazmış.
J K Rowling ilk iki Potter romanı olan “Harry Potter ve Felsefe Taşı” ile “Harry Potter ve Sırlar Odası”nı bu sandalyede oturarak yazmış.

Rowling sandalyenin üzerine, vakıf yararına açık artırmaya çıkarmadan önce üzerine “Güzel bulmazsın belki/ama görünüşümle tartma beni” ve “Harry Potter’ı bu iskemlede otururken yazdım” satırlarını yazmıştı.

Sandalye ayrıca yazarın “Baykuş Postası” damgasını taşıyan bir mektubu da eşlik ediyor.

Mektupta şu satırlar yer alıyor:

“İskemlemin sevgili yeni sahibi, 1995 yılında birisi bana hepsi birbirinden farklı dört iskemle verdi. İçlerinde en rahatı buydu. İşte bu yüzden daktilomun karşısındaki sürekli yerini aldı ve Harry Potter ve Felsefe Taşı ile Harry Potter ve Sırlar Odası’nı yazarken bana destek oldu. Duygusal yanım iskemlenin gidişine üzülse de sırtım memnun.”Başa dön tuşu