Harmancı'dan zehir zemberek açıklama - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Eylül 28, 2023
KıbrısManşet

Harmancı’dan zehir zemberek açıklama

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı sosyal medya hesabından sigara zammı konusunda kendisine yöneltilen eleştri ve suçlamaları 11 maddelik bir açıklama yayınlayarak yanıtladı. İşte Harmancı’nın paylaşımı:

Şu meşhur sigara olayını da geniş bir çerçevede izah etmeye çalışacağım.
1. Tüzük yapma yetkisi belediyenin değil Bakanlar Kurulu’nun elindedir. 2007 yılında dönemin Bakanlar Kurulu’nun aldığı karar ile resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir (kıymet ve tartı tüzüğü). Yani buna itiraz varsa doğru adres LTB değildir.
2. Sigara firmalarının yaptığı 0.25 ya da 0.50 kuruş artış bugüne kadar tartışılmış mıdır? Ben hiç duymadım. Sigara dünyanın 1. en büyük ekonomisidir yani en önemli sermaye grubudur. Bir nevi en önemli finansörü de olabiliyor bazı kesimlerin.
3. İki ayrı fiyat olacak iddiası: Niye böyle olsun ki? Ülke genelinde tek fiyat politikası devam edebilir ve bu da şirketlerin kendi tercihidir.
4. Ülkede bu kadar kanser vakası varken ve kanser tedavisine inanılmaz para harcanan bir yerde, bunu yaratan nesnenin 0.25 kuruş pahalı olması kimi, neden rahatsız eder?
5. Benim tüm ürünlere bu uygulamayı (onlar ısrarla vergi diyor) genişleteceğim iddiası: Doğam ve geldiğim gelenek bunu reddeder. Kimsenin temel ihtiyaçlarını veya sair ihtiyaçlarını pahalılaştırma asla ve asla olmayacak. Bunu yapmamın zorunluluk olduğunu söyleyenler aslında yurttaşa korku vermeye çalışıyor. Bu konuda beni tek denetleyebilecek yapı Sayıştaylık makamıdır.
6. Bu eleştirilerin bir kısmının kendine sol diyenlerden gelmesi ayrıca manidardır. Dönüp bir neye itiraz ettiklerine dair yeniden düşünsünler.
7. Algı oluşturmak önemli bir olaydır, katılıyorum. Güya bunu bu krizden kurtulmak için yapıyormuşum. Yok, hem göreve başladığım günden beridir kafamda vardır hem 5 Ocak’ta yaptığım açıklamada bunlar var. Yazılar arşivlerdedir.
8. Sistemin doğru işleyişini her kurumla oturup tartışmaya hazırız.
9. Tüm bu yaşananları biraz daha geniş çerçeveden ele almakta fayda var. Siyaset-Su-baskı grupları vesaire…
10. Hiç kimseyi sağ ve sol diye ayırmadım ama partileri sağ ve sol diye ikiye ayırdım, siyaset bilmi ile uğraşanların genel affına sığınarak.
11. Tüm bu süreçte şahsıma yönelik hakaretleri pervasızca yapanları sadece ve sadece edebe davet ederim.
Padişahlık tanımı kimlere yapılır bir baksınlar öğrensiler, bizler bu görevlere geçici olarak seçilmiş hizmetkarlarız.


mehmet harmancı facebook

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar