EğitimKıbrıs

Hani eğitim ücretsizdi!

2018-2019 Eğitim ve Öğretim Yılı ile birlikte sorunlar da başladı. Yasada “eğitim ücretsiz” denmesine rağmen, okullar, ihtiyaç listesi, temizlik malzemeleri, kitap parası adı altında öğrencilerden para talep ediyor

 

2018-2019 Eğitim ve Öğretim Yılı’nın açılması ile yine birçok okul, ihtiyaç listesi diye adlandırılan kâğıtları öğrencilerin eline tutuşturdu.

Her okulda farklı farklı istekler bulunan liste ise ailelerin tepkisine yol açtı. Havadis’e konuşan veliler, “biz aldığımız maaşlarla ayı çıkaramıyoruz bu istekleri nasıl yerine getirelim”, “hani eğitim ücretsizdi” diye isyan etti.

Yasa, “Her çocuk kız erkek ayrımı yapılmaksızın 15 yaşına kadar zorunlu; 18 yaşına kadar ücretsiz öğrenim hakkına sahiptir” diyor.

Yasaya rağmen okullar farklı isimler altında öğrencilerden para talep ediyor.

 

İhtiyaç listesi

Bir okulda öğrencilerden istenenler arasında 5 adet defter ve 1 adet resim defteri, 1 adet müzik defter, 2 çeşit boya, 4 adet zarf ve 1 top A4 kağıdı gibi eğitim içerikli ürünler yer alıyor. Bunların yanında sıvı sabun, rulo peçete ve tuvalet kağıdı da listede yer alıyor. İstekler bu kadarla da sınırlı değil, öte yandan öğrencilerden 4 adet yardımcı kitap için de 100 TL isteniyor. Bir diğer okulda ise temizlik malzemeleri ve fotokopi malzemeleri için okula 50 TL bağış ricasında bulunuluyor.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı