Hamilelik süresi kadar hapis yatacak - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Mayıs 18, 2024
KıbrısManşet

Hamilelik süresi kadar hapis yatacak

Meliz Akçal

Fetüs davasında yalancı tanık ilan edilen 19 haftalık fetüsün annesi Meliz Akçal, “çocuğunun düşürülmesi için müdahaleye izin vermek” ve “hamileliğinin yasadışı sonlandırılmasına izin vermekten” suçlu bulundu

7 YIL YATABİLİRDİ: Girne Ceza Mahkemesi Yargıcı Mesut Mesutoğlu, kararı okurken Meliz Akçal’ın suçlu bulunduğu birinci dava için 7 yıla kadar hapislik öngörüldüğünü anımsattı. Mesutoğlu, Akçal’ın, genç ve tecrübesiz oluşu ile mahkemeye saygısının hafifletici neden olarak değerlendirildiğini kaydetti

TOPLUM BASKISI GEREKÇE DEĞİL: Kararda, toplum baskısı gerekçe gösterilerek yasal süresi geçen hamileliğin sonlandırılamayacağı vurgulandı. KKTC’de şeriat rejimi bulunmadığına işaret edilen kararda, sağlık sorunu olmayan ve yasal süreci geçen hamileliğin toplumsal baskı gerekçesiyle sonlandırılamayacağı vurgulandı

AİLESİ ŞOK OLDU: Meliz Akçal’ın 9 ay hapse mahkum olması ailesi üzerinde şok etkisi yarattı. Kararın açıklandığı salondan çıkan Meliz Akçal’ın anne ve babası baygınlık geçirdi. Anne ve baba ambulansla hastaneye kaldırıldı

 Nadire BAHADİ

Ülke gündeminde büyük yara açan ve kamuoyunda infiale neden olan “Fetüs davası”nda ilk ceza dün belli oldu.

Girne’de meydana gelen yasa dışı kürtaj davasında gömülü bulunan 17-19 haftalık 2 numaralı fetüsün annesi Meliz Akçal Girne Ceza Mahkemesi’nde yargılandı.


Akçal 25 Mart 2014 tarihinde işlediği ve 2016 yılında polisin soruşturması sonucu açığa çıkan olayda aleyhine getirilen “Kendi çocuğunun düşürülmesi için müdahaleye izin vermek” ve “ Hamileliğinin yasa dışı sonlandırılmasına müsaade etmek” davalarından suçlu bulundu.

Girne Kaza Mahkemesi Yargıcı Mesut Mesutoğlu Akçal’ı 9 ay hapis cezasına mahkum etti.

Kararın açıklanmasının ardından fenalaşan Meliz Akçal’ın anne ve babası ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Yargıç Mesutoğlu kararında 17-19 haftalık hamile olmasına rağmen Akçal’ın düşüncesiz hareketleri neticesinde herhangi bir sağlık problemi bulunmayan bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlayıp sağlıklı bir şekilde dünyaya gelip yaşama şansını sonsuza dek kaybettiğinin altını çizdi.

Sanık Meliz Akçal Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde karar aşamasına gelen “Fetüs davası”nın sürdüğü dönemde İddia Makamı’nın tanığı olarak mahkemede ifade sunmuş ancak çelişkili beyanları nedeni ile “ yalancı tanık” ilan edilmişti.  Yargıç Mesutoğlu kararında ayrıca, Akçal’ın hastane dosyalarından polisin sanığın ismini tespit etmesi üzerine doğruları anlatmayarak önce polisi yanıltma ardından tanıklığı aşamasında ise adaleti yanıltma çabasına girdiğine değinerek bu hususların sanık aleyhinde değerlendirildiğini kaydetti.

Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nin sanıklar Mehmet Ali Tunçbilek, Verda Özkent Tunçbilek, Ayşegül İşbilen, Taner Okburan, Fahri Karagözlü ve Rasiha Serdaroğlu hakkındaki kararı ise 9 Mart’ta açıklanacak.

Melis Akçal ın aile

Meliz Akçal’ın 9 ay hapse mahkum olması ailesi üzerinde şok etkisi yarattı. Kararın açıklandığı salondan çıkan Meliz Akçal’ın anne ve babası baygınlık geçirdi. Anne ve baba ambulansla hastaneye kaldırıldı

Mesutoğlu: Bu tür suçlar, küçücük ülkede büyük infiale neden olur

Yargıç Mesut Mesutoğlu sanık Meliz Akçal’ı aleyhine getirilen davalardan suçlu bulup mahkum etmesinin ardından sanığın aleyhindeki 1’inci dava olan “Kadının kendi çocuğunu düşürme teşebbüsü” suçu için Ceza Yasası’nın 7 yıla kadar hapislik cezası öngördüğünü kaydetti. Mesutoğlu, bu suçun ağır suçlar arasında yer alan, vahim ve ciddi suç türlerinden olduğunun altını çizdi. Konu suçların toplumda ciddi anlamda tedirginlik ve huzursuzluk yarattığını belirten Yargıç Mesutoğlu, ayrıca küçücük ülkede büyük bir infiale neden olduğunu vurguladı.

 

“Cinsel tecavüz neticesinde hamile kalmadı”

Yargıç Mesut Mesutoğlu kararında İddia Makamı tarafından mahkemede sunulan olgulara dikkat çekerek Akçal’ın hamile olduğunu öğrenmesinin ardından, bebeğini aldırmaya karar verdiğini ve bunun üzerine bir takım araştırmalar yaparak bu tarz yasa dışı işler yaptığını öğrendiği kişilere başvurarak bebeğini sezaryenle aldırdığını açıkladı. Akçal’ın avukatının ise savunmasında sanığın evlenme arifesinde olduğu nişanlısı ile anlaşamadıklarını öne sürerek bu suçları işlediğini belirttiğini söyleyen Mesutoğlu, sanığın anlaşamadığını söylediği kişi ile her nekadar da boşanmış olsalar da evlenip yuva kurduğuna dikkat çekti. Mesutoğlu kararında “olgulardan da görüleceği üzere sanık yasak bir ilişki yaşamamış olduğu gibi bir tecavüz mağduru da olmayıp cinsel tecavüz neticesinde hamile kalmamıştır” ifadelerine yer verirken, bu gibi durumlarda da benzer suçların işlenmesinin tasvip edilemeyeceğini kaydetti.

 

“Bu ülke şeriat rejiminin hüküm sürdüğü bir ülke değil”

KKTC’nin küçük sayılabilecek ve herkesin bir birini bir şekilde tanıyabileceği, sosyal medyanın çılgınlık derecesinde etkin bir şekilde kullanıldığı bir ülke olduğunu ifade eden Yargıç Mesut Mesutoğlu, toplumsal baskı olmasının kaçınılmaz olduğunu belirtti. Yasalarla yönetilen bir hukuk devletinde yaşandığını ifade eden Mesutoğlu, toplumsal düzenin ve refahın sağlanması için yasalara uymanın bireylerin görevleri olduğunu kaydetti. KKTC’nin şeriat rejimlerinin hüküm sürdüğü özellikle de geri kalmış insanlardan oluşan bir ülke olmadığını belirten Mesutoğlu, iyi bir aile çocuğu olan, doğru ile yanlışı ayırt edebilecek yaşta üniversite mezunu, okumuş ve eğitimli bir kişi olan sanığın nişanlısından ayrılma aşamasında olsa da yasal bir şekilde sonlandırılma süreci geçen hamileliğin toplum baskıları ileri sürülerek sonlandırılmasının asla kabul edilemez olduğunu kaydetti.

 

Mesutoğlu: Sanık planlı- programlı şekilde bu suçu işledi

Kararında sanıkta bebeğini aldırmasını gerektirecek herhangi bir rahatsızlığının da bulunmadığını açıklayan Yargıç Mesut Mesutoğlu, sanığın ilişkisinde yaşadığı problemler nedeni ile ve anne olmaya hazır olmaması nedeni ile böyle bir olayda yerde aldığını, hamile olduğunu öğrenmesinin ardından ise bunu bir sorun olarak görüp kendince çözüm bulmak için araştırmaya girdiğini kaydetti. Yaptığı araştırmanın Meliz Akçal’ın bir anlık bir düşüncesizlik ile değil tamamen planlı- programlı bir şekilde olayın ciddiyetinin bilincindeyken söz konusu suçları işlediğini belirten Mesutoğlu, daha sonrada pişman olup polise başvuracağı yerde sessiz kaldığını ve uzun bir süre sonra polisin yaptığı soruşturma neticesinde hastane arşivinden tespit edildiğini kaydetti.

 

17-19 haftalık bebeğin yaşama şansı elinden alındı

Sanığın polis tarafından ifadesi alınmak istendiğinde ise bir senaryo yazarak polisi bile isteye yanlış yönlendirdiğini kaydeden Mesutoğlu, TC’de gerçekleştirilen adli tıp araştırmaları neticesinde 2 numaralı fetüsün DNA’sı ile sanığın DNA’sının % 99.99 uyum göstermesi ile gerçeklerin gün yüzüne çıktığını açıkladı. Polisin başlattığı araştırmanın hem KKTC’de hem de TC’de ses getirdiğini belirten Masutoğlu, sanığın adaleti yanıltmaya çalışmasına rağmen tespit edilip adalet karşısına çıkarıldığını söyledi. Mesutoğlu kararında insanların hayatındaki problemleri bahane ederek yasaları bilinçli bir şekilde ihlal etmelerinin kabul edilemez olduğunu kaydetti. Mesutoğlu sanığın bu düşüncesiz hareketleri neticesinde 17-19 haftalık herhangi bir sağlık problemi bulunmayan bebeğin yaşama şansının sonsuza dek elinden alındığının altını çizdi.

 

Akçal’a fırsat mahiyetinde ceza

Kararında sanık Meliz Akçal’ın aleyhine olan hususların ardından lehine değerlendirdiği hususlara da değinen Yargıç Mesut Mesutoğlu, sanığın suç tarihinde genç oluşunu,  hayat tecrübesinin kısıtlı oluşunu, mahkemedeki saygılı tutum ve davranışlarını, gözlemlediği kadarı ile yaptıklarından üzgün oluşunu yaşananlardan dolayı psikolojik tedavi aldığını, yaşananların ortaya çıkması ile kendi ve ailesi üzerinde yarattığı olumsuz etkileri, sabıkasız oluşunu hafifletici faktörler olarak dikkate aldığını açıkladı. Hafifletici sebeplerin cezanı türüne değil, süresine etki ettiğini belirten Mesutoğlu, sanığa suçun ciddiyeti ile orantılı bir hapislik cezasının verilmesi gerektiğine dikkat çekerek, sanığın tüm bunlar ışığında daha uzun süreli bir hapislik cezası alması gerekmesine rağmen fırsat mahiyetinde bir ceza verilmesinin uygun ve adil olduğunu belirtti. Mesutoğlu, gerek sanığın ıslah süreci için gerekse amme menfaati gereği Meliz Akçal’ın 9 ay hapse mahkum edildiğini açıkladı.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar