Hamile inekler kesildi - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Eylül 24, 2023
KıbrısManşet

Hamile inekler kesildi

İnek

Güzelyurt’ta faaliyet gösteren büyükbaş hayvan üreticisi Mustafa Darbaz’ın kasaba sattığı 9 inekten 5’i hamile çıktı. İneklerin hamile olduğu kesimden sonra anlaşıldı

KASAPTAN ÖĞRENDİ: Büyükbaş hayvan üreticisi Mustafa Darbaz,  verimden düştüğü gerekçesi ile 9 ineğini kasaba sattı. Kasap, inekleri mezbahaya götürdü, kestirdi. 9 inekten 5’inin hamile olduğu kesimden sonra anlaşıldı. Darbaz ineklerin hamile olduğunu kasaptan öğrendi

 HERKES MAĞDUR: Kasap, hamile ineklere kilosu diğerlerinden daha ağır bastığı için daha fazla para ödedi, inekler hamile çıktı, kasap hem etten hem de paradan zarar etti. Üretici, ineklerinin verimsiz olduğunu zannederek sattı, hem ineklerini hem de danalarını kaybetti, bir anda 10 inek zarar etti

Duygu ALAN

 

Büyükbaş hayvan üreticisi Mustafa Darbaz, mandırasındaki büyükbaş hayvanlardan 9’unun uzun süre süt vermediğini tespit edince verimsiz hayvana daha fazla masraf etmemek için hayvanları satma kararı aldı ve 9’unu birden bir kasaba sattı.


Kasap, inekleri mezbahaya götürdü, kestirdi. Acı gerçek kesimden sonra anlaşıldı.

Verimsiz olduğu gerekçesi ile kasaba satılan ineklerden 5’inin hamile olduğu ortaya çıktı.

Kasap da üretici de mağdur oldu

Kasap, mezbahadaki manzara karşısında şok oldu. Kasap, hamile ineklere kilosu diğerlerinden daha ağır bastığı için daha fazla para ödedi, inekler hamile çıktı, kasap hem etten hem de paradan zarar etti.

Üretici de bu işten zarar etti.

Hayvan üreticisi Mustafa Darbaz, ineklerinin verimsiz olduğunu zannederek sattı, hem ineklerini hem de danalarını kaybetti, bir anda 10 inek zarar etti.

 

Darbaz: Bilmiyordum

Büyükbaş hayvan üreticisi Mustafa Darbaz, ineklerinin hamile olduğunu kasaptan öğrendiğini söyledi.

“İneklerimi satma nedenim verimden düşmüş olmalarıydı” diyen Darbaz, olayda herhangi bir kasıt olmadığını belirtti.

Mustafa Darbaz, “9 inek uzun süredir verimden düştü, ben de verimsiz hayvana daha fazla masraf etmemek için kasaba sattım. İneklerden 5’inin hamile olduğu kesimden sonra anlaşılmış. Hamile olduklarını bilseydim satmazdım” diye konuştu.

 


Naimoğulları: Bilinçli değil

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, üreticinin bu olayda hiçbir suçu olmadığı gibi ciddi mağduriyet yaşadığını söyledi.

Mustafa Naimoğulları, “Bir ineğin hamile kalması oldukça güçtür. İneğin hamile kalması için bazı tedavilere ihtiyaç vardır, bu tedaviler de 250-500 TL arasında bir maliyettedir. Eğer ortada çok istisnai ve mecburi bir durum yoksa hiçbir üretici hamile hayvanını kestirmez. Bu olay da tamamen bir hata sonucu yaşandı” dedi.

Mustafa Naimoğulları, ayrıca kesilen hamile ineklerin etlerinin tüketilmesinin sağlık açısından herhangi bir tehlike olmadığını belirtti.

 

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar