Köşe Yazarları

HAMİDESeyahat etmekle roman okumanın benzer yanları var galiba.
Her ikisinde de zihniniz başka yerlerdedir; bulunduğunuz yerden çok uzaklarda.Kitabı kapattığınızda, bir uçak gibi iniş yaparsınız bulunduğunuz yere; kürkçü dükkanına dönüp dönmemenin şaşkınlığı içine düşersiniz bir müddet.

Seyahat dönüşü de böyle duygulara kapılır insan; tekrardan memlekete alışmak az da olsa zaman alır, üstünüzde başka coğrafyaların kokusu devam ederken…

Kısa bir müddet önce her ikisini de yaşadığım için memlekette olup biten tartışmaları, kulağıma kadar uzanan gürültüleri algılamakta zorluk çektim; kirli bir derede yıkanır hissine kapıldım…

Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki tartışmalardan çok, Hamide’nin hüzün dolu hayatı ile meşguldü zihnim.

Hikaye esasında çok işlenmiş bir konu.

Mısırlı yazar Necip Fazıl’a ait “Midak Sokağı” adlı romanda aynı adla bilinen sokakta yetişen Hamide yoksulluğun üstesinden fahişeliği seçerek gelmeye çalışıyor.

Parlak hayat cezbediyor onu.

Sırtını dönüyor yaşadığı sokağa.

Bir “kader mahkumu” aslında.

“Köyden indim şehire” türü klasik hikayeler gibi ama Nobel ödüllü yazarın güçlü betimle gücü ile hikaye güzel ve etkileyici bir hal aldığından, okur Hamide ile birlikte sürüklenip duruyor; Midak Sokağı’ndaki insanların arasında buluyor kendisini; Lefkoşa sokakları ile Mısır sokakları birbirine karışıyor…

Böyle durumlarda Hamide ile seçim tartışmaları birbirine karışıyor; kafanız allak bullak oluyor; kimin ne dediği pek anlaşılmıyor.

Herkesin Hamide’den haberi olsa belki tartışmaların seyri de değişecek; havada uçuşan sallama lakırdıların yerini daha insani şeyler alacak.

Bocalıyor, şaşırıyor insan işte; an gelir nerede olduğunuzu bile bilemiyorsunuz başka hayatlara tanık oldukça…

Roman okumak, bir hikayenin içine dalmak, roman yazmaktan daha zor galiba!

Olaylara yön vermek nasıl olsa yazarın elinde; kolayca tahmin edilebilecek bir sonucu sürpriz gelişmelerle değiştirmek kalemin ucunda.

Hamide’nin sonunun ne olacağını merak edersiniz ister istemez; yazar, okurun bu merakını bildiğinden ona sürekli sürprizler hazırlama becerisine sahip.

Seçim sonuçlarının ya da güncel tartışmaların ne olacağına değil, Hamide’ye kilitlenirsiniz ister istemez…

 

Başa dön tuşu