Halk sağlığı tehlikede - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
KıbrısManşet

Halk sağlığı tehlikede

Devlet Laboratuarı’nda Aralık ayında çıkan yangın neticesinde oluşan hasar nedeni ile KKTC’de 6 ayı aşkın süredir damacana suların analizi yapılamıyor.

6 AY GEÇTİ: Devlet Laboratuarı’nda 22 Aralık akşamı çıkan yangın neticesinde üç bölüm ciddi hasar gördü. Cihazlar kullanılmaz hale geldi, reaktifler yandı. 6 ay geçti, hasar halen daha giderilemedi. Laboratuar yangından sonra Veteriner Dairesi’ne taşındı fakat bugün oldu tam randımanlı hizmet kalitesine kavuşamadı

EN SON ARALIK’TA ANALİZ YAPILDI: Devlet Laboratuarı’nda yangın neticesinde oluşan hasardan dolayı KKTC’de 6 ayı aşkın süredir damacana sularda kimyasal analiz yapılamıyor. Bugüne kadar satın aldığı damacana suyu gönül rahatlığı ile tüketen halk, 6 ayı aşkın süredir niteliği ve kalitesi bilimsel olarak kanıtlanmamış su içiyor

Duygu ALAN

 

Devlet Laboratuarı’nda, depo olarak kullanılan bodrum katında 22 Aralık akşamı meydana gelen yangın neticesinde 1.5 milyon Dolar değerinde cihaz yanarak kullanılmaz hale geldi.


Yangında analizlerde kullanılan ve halk arasında kimyasal ilaç olarak bilinen Reaktifler de yandı, yangından zarar gören 3 bölüm kullanım dışı kaldı.

Devlet Laboratuarı’nda 23 Ocak 2017 tarihinde gıdalarda pestisit kalıntı analiz yapılmaya başlandı. Ancak çıkan yangın sonucu kullanılmaz duruma gelen besin ve adli tahlillerin yapıldığı iki bölüme aylarca bir müdahalede bulunulmadığından bu analizlerin yanı sıra damacana suların da analizi yapılamadı.

Devlet Laboratuarı, hizmetlerin daha fazla aksamaması sebebi ile Şubat ayında Veteriner Dairesi’ne taşındı.

Kimyasal analiz yapılamıyor

Devlet Laboratuarı, hizmetlerini Şubat ayından beri Veteriner Dairesi’nde yürütmeye çalışıyor ancak yangında oluşan hasar giderilmediğinden laboratuar, halen daha tam randımanlı hizmet veremiyor.

Devlet Laboratuarı’nda çıkan yangın neticesinde oluşan hasar nedeni ile KKTC’de 6 ayı aşkın süredir damacana sularda kimyasal analiz yapılamıyor.

Resmen tek yetkili Devlet Laboratuarı

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Halk Sağlığı Şubesi’nden alınan bilgiye göre, Aralık ayına kadar düzenli olarak damacana su analizleri yapılıyordu.

Yangından sonra bu analizler uzun süre yapılamadı. Şuanda damacana sularda sadece mikrobiyolojik analiz yapılabiliyor. Damacana sulardaki kimyasal analizler ise halen daha yapılamıyor.

Damacana su analizlerini yapma yetkisi resmi olarak sadece Devlet Laboratuarı’nda olduğundan belediyeler özelden de hizmet alamıyor.

 

Ne olduğu belirsiz

“KKTC Su Temin Projesi” kapsamında Türkiye’den gelen su içilebilir nitelikte ancak halk, suyun çeşmelere ulaşmasını sağlayan şebekeye güvenmiyor ve KKTC’de halen daha içme suyu olarak damacana su kullanılıyor.

Bugüne kadar satın aldığı damacana suyu gönül rahatlığı ile tüketen halk, 6 ayı aşkın süredir niteliği ve kalitesi bilimsel olarak kanıtlanmamış su içiyor.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar