Haberimiz olmadan devletin adını değiştiriyorlar - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
KıbrısManşet

Haberimiz olmadan devletin adını değiştiriyorlar

Devlet Bahçeli’den sonra Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti demedi.

PLANLI: Türkiye Cumhuriyeti yetkililerinin son günlerde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ismini kullanmadıkları dikkat çekti. Hükümet ortağı sayılan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “artık Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti demeye gerek yok, Kıbrıs Devleti demek gerekir” açıklamasından bir gün sonra Türkiye Dışişleri Bakanı Fidan konuştu


KKTC YOK: Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada Kıbrıs Türk toplumunun uluslararası alanda statüsünün ne olacağını görüştüklerini kaydetti ve KKTC yerine Kıbrıs Türk Devleti dedi. Fidan, “Kıbrıs Türk Devleti’nin” uluslararası toplumda tanınması için ellerinden gelen çabayı göstereceklerini söyledi

TATAR’DAN YEŞİL IŞIK:  BM Güvenlik Konseyi’nin de 50 senedir aynı şeyleri görüşmenin sonuç vermediğini görmesi ve yeni parametreler ortaya koyması gerektiğini anlatan Cumhurbaşkanı Tatar, bu çerçevede “Kuzey” isminin de çıkarılmasının görüşülmesi gerektiğine işaret etti.

Resmi temaslar gerçekleştirmek üzere Ankara’da bulunan Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ortak basın açıklaması düzenledi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Fidan, yaptığı basın açıklamasında, Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu ile Kıbrıs Türk toplumunun uluslararası alanda statüsünün ne olacağını görüştüklerini kaydetti.

Fidan, “Kıbrıs Türk Devleti’nin” uluslararası toplumda tanınması için ellerinden gelen çabayı göstereceklerini söyledi.

Kıbrıs’ın uzun yılardır uluslararası toplum tarafından çözümsüzlüğe bırakıldığını kaydeden Fidan, “Kıbrıs Türkleri bunca zaman Türkiye’nin desteğiyle hep yapıcı bir tutum sergiledi” dedi.

Adadaki siyasi çözümsüzlükten bağımsız olarak Türkiye olarak her türlü desteği vermeye devam edeceklerine dikkat çeken Fidan, bu anlayışla hareket ettiklerini belirtti.

KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, “Kıbrıs sorununun tarifi, Rum tarafının ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’ diye muamele görmesidir. Bu sorunu yaratan yapı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi 5 daimi üyesi, bu sorunu hala daha uluslararası camianın gündeminde tutan yapı olmaya devam ediyor.” dedi.

Ertuğruloğlu, TC Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile Dışişleri Bakanlığı’ndaki görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Kıbrıs konusunu çeşitli yönleriyle mevkidaşı Fidan ile ele aldıklarını aktaran Ertuğruloğlu, şunları kaydetti:

“Kıbrıs sorununun tarifi, Rum tarafının ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’ diye muamele görmesidir. Bu sorunu yaratan yapı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi 5 daimi üyesi, bu sorunu hala daha uluslararası camianın gündeminde tutan yapı olmaya devam ediyor. Yani Rum tarafına siz ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’ muamelesi yaptığınız sürece yarattığınız sorunun devamından başka bir şey yaratmıyorsunuz.”

Ertuğruloğlu, Crans-Montana’da 2017’deki müzakereleri hatırlatarak, burada Rum tarafının uzlaşmaz tavrı nedeniyle müzakere sürecinin çöktüğünü vurguladı.

Tatar: -“Kuzey isminin çıkarılması da görüşülmeli”

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Ankara temasları çerçevesinde Bengü Türk televizyonunda programa katıldı.

Tatar, programda “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti” isminin “Kıbrıs Türk Devleti” şeklinde değiştirilmesi, Kıbrıs sorunu, Pile Yiğitler yolunda BM ile yaşanan gerginlik, Türk Devletleri Teşkilatı ve diğer konularla ilgili soruları yanıtladı, 50 yıl süren Kıbrıs müzakereleri ve iki devletli yeni siyaseti anlattı.

Devletin isim değişikliği için Anayasa değişikliği gerektiğini, ismin tartışılabileceğini ancak Kıbrıs’ta artık bir Türk devleti olduğunu göstermesi açısından “kuzey” isminin değiştirilmesinin önemli bir girişim olacağına inanç belirten Tatar, bu konuda bir tartışma başladığına işaret ederek bu çerçevede MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye de teşekkür etti.

Kıbrıs’ta bir Türk devleti olduğunu, Türkiye Cumhuriyeti’nin de tam desteğiyle gelişip güçlendiğini belirten Tatar, Türk Devletleri Teşkilatı’nda da gözlemci üye olarak yerlerini aldıklarını söyledi.

Tatar, Kıbrıs’ta yıllarca federal çözüm müzakereleri sürdürüldüğünü, Rum tarafının tüm planlara “hayır” dediğini, ancak Kıbrıs Türk halkının hep “kandırıldığını” kaydetti.

“Ülkede tek vücut olabilsek dünyanın da Kıbrıs’a bakış açısı değişir” diyen Tatar, ülkedeki muhalefetin, yeni siyasete olumsuz baktığını ve federal çözümü savunduğunu, ancak Kıbrıs gerçeklerine bakıldığında Rumların adayı Helen yapmaktan başka amacının olmadığının görüleceğini belirtti.

Adanın Osmanlı adası olduğunu, ancak İngilizlere kiraladıktan sonra durumun değiştiğini, Türkleri azınlığa düşürmeye çalıştıklarını ancak hiç bir şekilde boyun eğemediklerini ifade eden Tatar, Kıbrıs’ta Türklerin kanı canı olduğunu, Anadolu’nun bir parçası olduğunu kaydetti.

Pile- Yiğitler yolunda da Kıbrıs Türk halkına haksızlık yapıldığını, BM’nin tarafız olmadığını anlatan Tatar, insani bir proje olan bu yolun yapılacağını söyledi.

Kıbrıs Türk halkının adada hakkı, mührü olduğunu, milli mücadeleyi de Anavatan Türkiye ile birlikte yürüttüğünü ve yürütmeye devam ettiğini vurgulayan Tatar, Rum boyunduruğu altına hiçbir zaman girmeyeceklerini belirtti.

 Rumların tek taraflı AB’ye kabul edilmesini eleştiren Tatar, Kıbrıs’ta Türk devletinden asla vazgeçmeyeceklerini söyledi.

Türk Devletleri Teşkilatı ile ilişkileri geliştirmek için gerekli adımları atmaya başladıklarını ancak Rum- Yunan ikilisinin bunu engellemek için sürekli girişim yaptığını ifade eden Tatar, bunlardan vazgeçilmesi çağrısı yaptı, Kıbrıs’ta artık çözüm şartlarının eşitlik temelinde oluşması gerektiğini anlattı.

Tüm bu gerçekler ortadayken hâlâ “federasyon” çağrılarının yapılmasının kendisini üzdüğünü ifade eden Tatar, Kıbrıs’ta artık iki devletin iş birliğine dayalı bir çözüm olabileceğini, yeni siyasetin tüm ilgililere anlatıldığını ve bunun tüm kesimlerin bilgisinde olduğunu tutanaklardan okuduğunu kaydetti.

-“Kuzey isminin çıkarılması da görüşülmeli”

BM Güvenlik Konseyi’nin de 50 senedir aynı şeyleri görüşmenin sonuç vermediğini görmesi ve yeni parametreler ortaya koyması gerektiğini anlatan Tatar, bu çerçevede “Kuzey” isminin de çıkarılmasının görüşülmesi gerektiğine işaret etti.

KKTC’nin varlığı ve egemenliğinin hava ve deniz sahası için de önemli olduğunu vurgulayan Tatar, Doğu Akdeniz’de bir Türk devletini savunduğunu söyledi.

Enerji konusundaki soruları da yanıtlayan Tatar, Kıbrıs sorunu çözülmediği sürece Kıbrıs Türk halkının Kıbrıs’ın tümünde yer altı zenginliklerinde hakkı olduğuna dikkat çekti.

Tatar, Türkiye Cumhuriyeti’nin bölgede yaptığı anlaşmalar ve KKTC ile Türkiye’nin hakları dikkate alındığında bölgede çok büyük bir alana sahip olduklarını anlattı, iki halkın hak ve menfaatlerinin korunması için birlikte çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar