Güney'de seçim heyecanı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Çarşamba, Nisan 17, 2024
Güney Kıbrıs

Güney’de seçim heyecanı

Güney'de seçim heyecanı

Güney Kıbrıs, Pazar günü önümüzdeki 5 yıl görev yapacak başkanını belirlemek amacıyla sandık başına gidiyor.

DİSİ’nin başkan adayı Nikos Anastasiadis’in favori olarak gösterildiği seçimlerde, adaylardan birinin aldığı oy yüzde 50’yi geçmezse, seçim, en çok oy alan iki aday arasında bir sonraki hafta tekrarlanacak.


Kadınların ilk kez aday olduğu ve bu kadar çok adayın ilk kez katıldığı seçimlerde başkanlık için Anastasiadis’in yanısıra, AKEL’den Stavros Malas, Rum Ulusal Halk Cephesi (ELAM)’dan Yorgos Haralambus, Birleşik Demokratlar Partisi (EDİ)’den Praksula Andoniadu ve bağımsız adaylar Yorgos Lillikas, Makaria Andri Stilianu, Lakis Yoannu, Kostas Kiriaku, Andreas Evstratiu, Lukas Stavru ve Solon Grigoriu yarışacak.

AKEL’in adayı olarak Şubat 2008’de yapılan başkanlık seçimini kazanan ve görevi dönemin başkanı Tasos Papadopulos’tan devralan şimdiki başkan Dimitris Hristofyas ise bu seçimlerde yeniden aday olmadı.

604 KIBRISLI TÜRK SEÇMEN

Toplam 11 adayın yarışacağı seçimlerde 545 bin 180 seçmen oy kullanacak. 268 bin 621’i erkek, 276 bin 559’i ise kadın olan kayıtlı seçmenler arasında 604 Kıbrıslı Türk bulunuyor. Bir önceki seçimlerde 516 bin 441 Rum, 600 de Kıbrıslı Türk oy kullanmıştı.

40’ı yurt dışında, bin 2’si ise yurt içinde toplam bin 42 sandığın kurulacağı seçimlerde KKTC’de yaşayan Rum ve Maronitler ise Güney Kıbrıs’ın KKTC’ye açılan sınır kapıları önünden Rum Kızılhaçı’na ait araçlarla alınıp oy kullanacakları merkeze taşınacaklar. İsteyenler, bu seçim merkezlerine Kızılhaç araçları yerine kendi olanaklarıyla gidebilecek.

Yurt dışında 14 bin 427 seçmeni bulunan Güney Kıbrıs çoğunluğu İngiltere’de olmak üzere Yunanistan’ın çeşitli kentlerinde, Berlin, Viyana, Budapeşte, Brüksel, New York, Doha, Paris, Prag, Sofya ve Riyad’da seçim merkezleri kurulacak.

KİM NEREDE OY KULLANACAK?

Rum başkanlık seçimlerinde başkan adaylarının yanı sıra parti temsilcileri ve eski başkanların nerede oy kullanacağı da belli oldu.

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas saat 11.00’de Lefkoşa Engomi’deki Makedonittisa İlkokulu’nda, DİSİ’nin Başkan adayı Nikos Anastasiadis saat 09.30’da Limasol’daki Latin Ortaokulu’nda, AKEL’in başkan adayı Stavros Malas saat 09.00’da Lefkoşa’da Arhangelo Ortaokulu’nda, bağımsız aday Yorgos Lillikas ise saat 09.45’de Lefkoşa’ya bağlı Strovolo’daki Akropoleos Lisesi’nde oy kullanacak.

Eski başkanlar Glafkos Klerides ile Yorgos Vasiliu Lefkoşa’daki Likavitu İlkokulu’nda ard arda saat 11.30 ve 11.45’de sandık başına gidecek.

ANKETLERE GÖRE ZAFER ANASTASIADIS’İN

Güney Kıbrıs’ta Başkanlık seçimlerine yönelik gerçekleştirilen son anketlere göre, DİSİ’nin Başkan adayı Nikos Anastasiadis seçimden zaferle çıkacak.

RAI Consultants adlı şirket tarafından bu ay başında yapılan bir ankete göre, Nikos Anastasiadis yüzde 42.1, AKEL’in adayı Stavros Malas yüzde 21.1, bağımsız Başkan adayı Yorgos Lillikas yüzde 19.4 oy alacak. Daha küçük yüzdelere sahip olan diğer 7 adayın toplam yüzde 4,2 oy alacağı tahmin ediliyor.

Ankete göre, seçimi boykot edecek olanların oranı şu an için yüzde 15 civarında. Boykot ve boş oy oranı çıkartılarak hesaplandığında ise Anastasiadis’in seçimi ilk turdan alması mümkün görünüyor.

Seçimi kimin kazanacağı sorusuna ise katılımcıların yüzde 73’ü Anastasiadis, yüzde 10’u Malas, yüzde 7’si de Lillikas yanıtını verdi.

Adayların belli olmaya başladığı Eylül ayından bu yana sahip oldukları oy oranının da irdelendiği ankette, Nikos Anastasiadis’in birinciliğini istikrarlı bir şekilde koruduğu ve aydan aya oy oranını giderek artırdığı görüldü.

SEÇİMLERDE BİN 880 POLİS GÖREV YAPACAK

Güney Kıbrıs’ta Pazar günü gerçekleştirilecek Rum Başkanlık seçimlerinde bin 880 polis görev yapacak.

Ekonomik kriz ve azalan ödeneklerden ötürü seçimlerde görev yapacak olan polis sayısının, 2 bin 500 polisin görev yaptığı önceki Rum başkanlık seçimlerine göre sınırlandırıldığı bildirildi.

BAŞKANLIK SEÇİMİNİN MALİYETİ İKİNCİ TURUN OLMASI HALİNDE 8 MİLYON EURO

Öte yandan Rum basını kaynaklı haberlere göre, seçimin iki tur halinde gerçekleştirilmesi durumunda, maliyeti 8 milyon Euro’ya ulaşacak.

4,5 milyon Euro seçimin ilk turu, 3,5 milyon Euro da, yapılması halinde, ikinci turu için kullanılacak. Rum Yönetimi’nin seçimin maliyetinin azaltılması için çabaladığı bildirildi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar