Güney KıbrısKıbrısManşet

Güneyde PYD bayrağını taşıdı kuzeyde tutuklandıGüney Kıbrıs’ta, “Barış Pınarı Harekâtı” protestosuna katılan Mehmet Akgül, KKTC’ye giriş yaparken tutuklandı. Akgül, Lefkoşa’da dün mahkemeye çıkarıldı, aleyhinde 3 gün tutukluluk emri alındı
 Evrim KAMALI

Güney Kıbrıs’ta yapılan “Barış Pınarı Harekâtı” protestosuna katılıp PYD bayrağı salladığı gerekçesi ile KKTC’ye giriş yaptığı sırada tutuklanan zanlı Mehmet Akgül, dün Lefkoşa’da mahkemeye çıkarıldı.

Mahkemede olay ile ilgili ifade veren Polis Memuru Burçin Korgan olayla ilgili bulguları aktardı.

Korgan, zanlı Mehmet Akgül’ün “Yasadışı Cemiyete Üye Olma, “Yasadışı Cemiyeti Savunma, Teşvik” ve “Yasadışı Cemiyete Ait Yıkıcı Propaganda Niteliğinde Yayınlar Bulundurma” suçlarından tutuklandığını dile getirdi.

Polis Memuru Burçin Korgan, zanlı Mehmet Akgül’ün 10 Ekim 2019 tarihinde Limasol’da faaliyet gösteren Teofilos Kürt Derneği tarafından organize edilen Barış Pınarı Harekâtını protesto gösterisine katıldığını belirtti.

Polis Memuru Akgül,  zanlı Mehmet Akgül’ün gösteri esnasında KKTC Bakanlar Kurulu tarafından “Yasadışı Cemiyet” olarak ilan edilen PYD’nin bayrağını taşıyarak “Yasadışı Cemiyete Üye Olma, “Yasadışı Cemiyeti Savunma, Teşvik” ve “Yasadışı Cemiyete Ait Yıkıcı Propaganda Niteliğinde Yayınlar bulundurma” suçunu işlediğini söyledi.

Polis Memuru Burçin Korgan, zanlının kamera görüntülerinde tespit edilip aleyhinde tutuklama emri çıkarıldığını ve 2 Kasım 2019 tarihinde Metehan Kara Kapısı’ndan KKTC’ye giriş yaptığı esnada tespit edildiğini dile getirdi.

 

“İtiraf mahiyetli gönüllü ifade verdi”

Polis Memuru Akgül, zanlı Mehmet Akgül’ün konu ile ilgili olarak itiraf mahiyetli gönüllü ifade verdiğini söyledi.

 

“KKTC’ye neden geçiş yaptığı ve temasları araştırılacak”

Polis Memuru Korgan, zanlının ne amaçla KKTC’ye geçiş yaptığı ve nerelerle temas kurduğunun tespitinin yapılabilmesi ve de vermiş olduğu gönüllü ifadenin teyit ve tekzibinin yapılabilmesi için ilk etapta 3 gün poliste tutuklu kalmasını talep etti.

 

3 gün poliste tutuklu kalacak

Kıdemli Yargıç Pınar Beyoğlu zanlının soruşturma maksatlı 3 gün poliste tutuklu kalmasına emir verdi.

 

Başa dön tuşu